SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nowi w Unii mniej szczęśliwi

Biorąc pod uwagę wszystkie aspekty życia, większość Europejczyków jest szczęśliwa.

Przeciętnie 85% respondentów z 27 państw Unii Europejskiej deklaruje, że jest szczęśliwa – wynika z ostatniej fali badania Eurobarometr zrealizowanego przez TNS Opinion & Social na zlecenie Komisji Europejskiej.

W Polsce aż 86% badanych deklaruje, że jest szczęśliwa, a tylko 12% respondentów nie czuje się szczęśliwymi.

Z badania obejmującego prawie 26,800 respondentów z 27 państw członkowskich wynika również, że powszechność i intensywność odczuwania szczęścia nie jest jednakowa w całej UE. Mieszkańcy państw „starej 15” czują się bardziej szczęśliwi od mieszkańców nowych państw członkowskich. W trzech krajach ponad 40% respondentów deklaruje, że jest bardzo szczęśliwa: w Danii (49%), Irlandii (46%) i Holandii (43%). Przeciwnie jest w dwóch państwach najkrócej należących do UE: Bułgarii i Rumunii mniej niż 10% respondentów czuje się bardzo szczęśliwa. Co więcej w Bułgarii ponad połowa badanych (55%) twierdzi, że czuje się nieszczęśliwa.

Badanie przeprowadzone przez TNS Opinion zawierało 14 pozycji mających określić satysfakcję ludzi z życia (jedną z nich jest szczęście).
Różnice w deklarowanym poziomie szczęścia w poszczególnych krajach, wiąże się z zadowoleniem z innych aspektów życia, takich jak np. jakość i poziom życia, zaplecze handlowo – rozrywkowe w okolicy, poczucie bezpieczeństwa, pewność utrzymania pracy oraz przyszłość emerytury.

Przeciętnie ponad 9 na 10 Europejczyków ocenia swoje mieszkanie lub dom jako zadawalające (91%), generalnie w zdecydowanej większości krajów badani są z tego powodu zadowoleni. Jeśli chodzi o emerytury i renty oraz możliwość znalezienia pracy w swojej okolicy poziom satysfakcji jest niższy.

Poziom satysfakcji z jakości i standardu życia nie jest równomierny w UE. W krajach północnej Europy największe zadowolenie występuje w krajach Beneluksu, skandynawskich, Wielkiej Brytanii i Irlandii. Natomiast najniższa satysfakcja jest w Bułgarii, gdzie mniej niż połowa mieszkańców wyraża zadowolenie z tych dwóch istotnych sfer życia.

Kraje Bałtyckie, Węgry i Słowacja również znajdują się poniżej średniej europejskiej, szczególnie, jeśli chodzi o satysfakcję z poziomu życia (pomiędzy 5 a 7 z 10). Wśród państw “starej 15”, gdzie zadowolenie jest stosunkowo wyższe, poziom satysfakcji z poziomu życia jest najniższy w Portugalii (75%) i Francji (76%).

Duże zróżnicowanie pomiędzy państwami członkowskimi występuje również, jeśli chodzi o pewność Europejczyków co do przyszłości emerytury. Niemcy (25%), Węgry (29%), Polska (31%) i Francja (32%) są krajami gdzie ten punkt jest oceniany nisko. W zależności od cech respondentów poziom pewności różni się znacząco, jeśli chodzi o zawód i wiek. Różnice są również widoczne, choć mniej skrajnie, jeśli chodzi o wykształcenie i płeć. Respondenci na emeryturze (55%) oraz ci wieku powyżej 55 lat (54%) są najbardziej pewni przyszłości swojej emerytury, podczas gdy bezrobotni, pracownicy fizyczni oraz osoby 25 a 39 rokiem życia najczęściej wyrażają brak pewności (niepewni odpowiednio: 66%, 63% i 62%).

Postrzeganie bezpieczeństwa w swojej okolicy po zmroku również jest bardzo zróżnicowane pomiędzy poszczególnymi państwami. Ponad 8 na 10 respondentów w Holandii (88%), Danii (85%) i Szwecji (83%) czuje się bezpiecznie, podczas gdy taką opinie wyraziło tylko 45% mieszkańców Litwy i 46% Bułgarów.

Patrząc na wyniki badania Eurobarometr, widzimy, że przeciętnie 8 na 10 Europejczyków deklaruje poczucie szczęścia i zadowolenia zarówno z poziomu, jak i jakości życia. Jednak niski poziom satysfakcji odnośnie możliwości znalezienia pracy oraz przyszłości emerytur może, że system opiekuńczy nie zaspokaja oczekiwań Europejczyków - komentuje Urszula Krassowska, Lider Sektora Badań Społecznych i Politycznych TNS OBOP.

*Sondaż Eurobarometr został zrealizowany metodą wywiadu face-to-face w okresie 17.11.06 –19.12.06 r. na próbie 26,755 mieszkańców 27 krajów należących do Unii Europejskiej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Nowi w Unii mniej szczęśliwi

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl