SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nowy cykl redakcyjny 'Gazety Wyborczej'

W poniedziałek, 4 września, rusza wielki cykl redakcyjny 'Gazety Wyborczej' ' 'Przystanek Polska'.

Reporterzy wyruszyli w Polskę na poszukiwanie ludzi, którzy podjęli decyzję: „zostaję w Polsce, nie emigruję za pracą”.

 „Celem „Przystanku Polska” jest sprawdzenie, czy grozi nam wyjazd kolejnego miliona obywateli oraz odpowiedź na pytanie, co się musi w Polsce zmienić, żeby emigranci chcieli wracać, a kolejni nie musieli wyjeżdżać” - mówi Jerzy Wójcik, szef projektu.

Na potrzeby cyklu „Przystanek Polska” dwunastu reporterów „Gazety” szuka w całym kraju ziemi obiecanej - miejsca czy pomysłu na życie atrakcyjniejszego niż emigracja.
Przedstawią motywacje Polaków, którzy znaleźli ziemię obiecaną w kraju. Swoje historie opowiedzą ci, którzy wrócili z emigracji zarobkowej.
Dziennikarze „Gazety” zapytają też ekonomistów, co takiego stało się np. w Irlandii, że po latach biedy ten kraj zamienił się w tygrysa ekonomicznego i co zrobić, żeby Polska również wykorzystała swoją szansę.
„Gazeta” zapyta też socjologów, co powoduje, że Polacy świetnie sobie radzą za granicą, są przebojowi, przedsiębiorczy, podczas gdy w kraju ogarnia ich marazm i brak wiary w sukces.
Wypowiedzą się również młodzi: dlaczego wyjeżdżają i dlaczego - mimo pokus - zostają.

W ramach poprzedniego cyklu, „Przystanek Europa”, w czerwcu 2006, sześciu reporterów „Gazety Wyborczej” odwiedziło największe stolice europejskie, by sprawdzić, jak naprawdę wygląda sytuacja Polaków za granicą. Przez dwa tygodnie na łamach „Gazety” ukazywały się reportaże, opinie wybitnych ekspertów z kraju i zagranicy,  sondaże. Akcja „Gazety” zainicjowała wielką dyskusję wokół tematu wyjazdu Polaków na Zachód, wprowadziła do świadomości publicznej problem masowej emigracji, jej skali i zagrożeń, ale też szans jakie z niej płyną. Po publikacjach „Gazety” problemem emigracji zarobkowej zainteresowali się też bliżej politycy.

„Przystanek Polska” potrwa od 4 do 16 września 2006 roku. Obok „Gazety Wyborczej” współorganizatorami akcji są: telewizja TVN 24, radio TOK FM oraz portal gazeta.pl.

Dołącz do dyskusji: Nowy cykl redakcyjny 'Gazety Wyborczej'

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl