SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP Info będzie miało nowy newsroom. "Pełna integracja pracy dziennikarzy"

Do końca lutego TVP zakończy prace nad centralnym newsroomem TVP Info, jego pełna integracja ze studiem telewizyjnym ma nastąpić w marcu, a prawdopodobnie na przełomie marca i kwietnia będą stamtąd nadawane pierwsze programy i wejścia na żywo - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl.

Article

TVP Info wstępnie planowało uruchomić nowy centralny newsroom TVP Info w połowie stycznia 2020 roku. Prace nadal są jednak na ukończeniu, część redakcji pracuje już w oddanej po remoncie strefie, druga część pomieszczenia nadal jest poddawana pracom remontowym.

Centralny newsroom TVP Info powstaje w miejscu starego telewizyjnego studia, które było niewykorzystane od uruchomienia w listopadzie 2018 roku nowego studia emisyjnego. Całość ma mieć powierzchnię 230 mkw., pomieszczenie mieści się przy placu Powstańców Warszawy, w dawnym studiu C. W tym budynku znajdują się redakcje programów publicystycznych i informacyjnych TVP Info.

Studio wybudowano w nieużytkowanych od wielu lat pomieszczeniach produkcyjnych, w których znajdowała się niegdyś zdegradowana hala obróbki taśmy filmowej. Po otwarciu nowoczesnego studia, pomieszczenia poprzedniego studia były niewykorzystane.

W centralnym newsroomie TVP Info ma znaleźć się także miejsce dla green boxa, największego jaki będzie posiadać Telewizyjna Agencja Informacyjna. Docelowo z wirtualnego studia będzie można nadawać programy niezależnie od reżyserki TVP Info. Będzie to jeszcze jedno pełnowymiarowe studio telewizyjne. Obecnie greenbox ma być jeszcze w przygotowaniu.

W części newsroomu cały czas toczyły i toczą się prace redakcyjne, pełne przenosiny dziennikarzy odbędą się wtedy, kiedy remont zostanie zakończony.

Integracja pracy redaktorów, wydawców, dziennikarzy

Jak poinformował nas szef Telewizyjnej Agencji Informacyjnej Jarosław Olechowski, w newsroomie mają pracować wydawcy, kierownicy produkcji TVP Info oraz reporterzy. Oprócz części, w której znajdują się komputery, w centralnym miejscu umieszczono nowy greenbox, który umożliwi nadawanie programów na żywo wprost z newsroomu. Znajdą się tam także specjalne standy dla dziennikarzy, którzy będą mogli nagrać tam swoje „setki” lub wejścia na żywo w przypadku pilnych tematów.

- Newsroom tworzymy z myślą o dziennikarzach, w tej chwili nasi reporterzy siedzą w różnych pomieszczeniach w budynku przy Placu Powstańców, na różnych piętrach. To utrudnia komunikację reporterów z wydawcami. Teraz wszyscy będą zgrupowani w jednym miejscu w jednym centralnym newsroomie, dzięki czemu praca będzie bardziej efektywna, a komunikacja będzie lepsza. Także same warunki będą lepsze - przez ostatnie kilka lat były bardzo kiepskie, nie było robionych żadnych inwestycji w tym segmencie dla dziennikarzy, aby ułatwić im komfort pracy - powiedział szef TAI portalowi Wirtualnemedia.pl.

Jarosław Olechowski nie chciał ujawniać całkowitych kosztów tej inwestycji, zdradził, że całą zabudowę studia wykonał wewnętrzny zakład budowy scenografii TVP. Na poszczególne technologie, sprzęt komputerowy itp. były organizowane przetargi.

W listopadzie 2018 roku, wraz z nowym studiem w TVP Info zadebiutowała odświeżona oprawa stacji. Natomiast w maju br. „Wiadomości” zaczęły być nadawane z nowego studia. Zainstalowano w nim ścianę ekranów LED o długości 22 metrów, mających łączną rozdzielczość wynoszącą 18 mln pikseli i pokazujących obraz w standardzie 4x4K.

Według danych Nielsen Audience Measurement w styczniu br. średnia oglądalność minutowa TVP Info wynosiła 286,1 tys. widzów, o 17 proc. więcej niż rok wcześniej.

W 2018 r. Telewizja Polska osiągnęła wzrost przychodów o 24 proc. do 2,2 mld zł, głównie dzięki 359 mln zł więcej z abonamentu rtv. Wzrosły też wpływy nadawcy z reklam, sponsoringu, sprzedaży programów i licencji. Zatrudnienie w firmie wynosiło prawie 2,7 tys. etatów.

Dyrektorzy i ich zastępcy w Telewizji Polskiej zarabiali średnio 21,8 tys. zł miesięcznie brutto, doradcy zarządu - 20,8 tys. zł, dziennikarze motywacyjni - 7,5 tys. zł, a ci honoraryjni - 12,2 tys. zł. Członkowie zarządu Jacek Kurski i Maciej Stanecki zainkasowali łącznie 811,8 tys. zł. Wiosną 2019 r. z zarządu spółki odwołano Macieja Staneckiego, a powołano Marzenę Paczuską i Mateusza Matyszkowicza.

Dołącz do dyskusji: TVP Info będzie miało nowy newsroom. "Pełna integracja pracy dziennikarzy"

27 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
YKK
Tylko skąd Lolechowski weźmie tych dziennikarzy?
odpowiedź
User
Twoję imię/nick
Nie mogę się już doczekać tego raportu NIK nt. przepływów finansowych w TVP. Nowe studio to taka wspaniała okazja do przytulenia na boku kilku procent.
odpowiedź
User
Nieogladam
2 miliardy z kieszeni podatnika i można się bawić
odpowiedź