SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Nowy raport Centrum Bezpieczeństwa Microsoft

Bezpieczeństwo IT - jest lepiej, ale wciąż niewystarczająco dobrze

Centrum Bezpieczeństwa Microsoft ogłosiło wyniki swojego kolejnego badania dotyczącego stopnia zabezpieczeń komputerowych w Polsce. Badanie zostało przygotowane przez renomowany instytut badawczy SMG/KRC. Jego celem jest prezentacja postrzegania tematu bezpieczeństwa przez konsumentów oraz przedstawicieli firm. Wnioski z raportu nie nastrajają bardzo optymistycznie - czytamy  w informacji przesłanej wortalowi Wirtualnemedia.pl.

Spontaniczna znajomość zagrożeń komputerowych przez użytkowników jest bardzo niska. Wedle respondentów ankietowanych w ramach najnowszego badania Centrum Bezpieczeństwa Microsoft najczęściej spotykane niebezpieczeństwa związane z komputerami to: wirusy (44%), włamania do komputerów poprzez sieć komputerową (7%), trojany (3%), dialery (3%) i spyware (3%). W przypadku odpowiedzi wspomaganych (respondent miał do wyboru kilka opcji zaproponowanych przez ankietera) znajomość ta znacznie rosła: wirusy (99%), włamania do komputerów poprzez sieć komputerową (94%), trojany (54%), dialery (56%) i spyware (29%).

"Z badania wynika, iż Polacy wciąż potrzebują edukacji dotyczącej zabezpieczeń komputerowych" - uważa Andrzej Zaremba, Security Manager, odpowiedzialny za politykę bezpieczeństwa w polskim oddziale Microsoft - "Cieszy natomiast fakt, iż stosunkowo dużo wiedzą w tym temacie mogą pochwalić się przedstawiciele firm oraz IT managerowie. Oznacza to, iż kwestia bezpieczeństwa IT ma dla biznesu w Polsce coraz większe znaczenie."

O tym jak istotny jest to problem dla nas wszystkich świadczą kolejne liczby - 82% Polaków korzystających z komputera miało już do czynienia z wirusami. Ponad 1/3 badanych, tj. 42% zetknęło się z trojanami. Dużo mniej, bo 16% badanych, uważa iż mieli styczność z programami typu spyware i adware.

"Tak duże rozbieżności wskazują, iż wielu użytkowników nie jest świadomych występowania w swoich komputerach programów szpiegujących lub instalujących reklamy. Są one równie popularne jak wirusy choć nie rzucają się tak bardzo w oczy podczas codziennego korzystania z komputera." - dodaje Andrzej Zaremba.

W wyniku działania zagrożeń komputerowych 42% użytkowników doznało strat np. skasowania plików, uszkodzenia dysku itd. W przypadku firm ten odsetek jest jedynie nieco niższy - 33%. Są jednak również i dobre wieści. W porównaniu do zeszłego roku nastąpił istotny wzrost znajomości programów antywirusowych. Wzrósł również odsetek użytkowników, którzy stosują ten sposób ochrony komputera. Spadła znacznie liczba osób, które nie znają bądź nie korzystają z żadnej metody zabezpieczenia komputera.

"Choć pewne oznaki wskazują, iż zaczynamy bardziej dbać o bezpieczeństwo swoich komputerów to jednak wciąż wiele przed nami do zrobienia" - podsumowuje Andrzej Zaremba - "Należy przede wszystkim pamiętać, iż na podstawową ochronę komputera składają się 3 elementy: regularne aktualizacje systemu operacyjnego , instalacja i uaktualnianie programu antywirusowego oraz używanie zapory internetowej (firewall). Dopiero wtedy możemy mieć pewność iż zrobiliśmy niemal wszystko by ochronić swój komputer przed niepożądaną ingerencją z zewnątrz.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Nowy raport Centrum Bezpieczeństwa Microsoft

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl