SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Nowy szef Dwójki

Krzysztof Zaleski nowym dyrektorem Programu II Polskiego Radia.

Nowym szefem Programu II Polskiego Radia został Krzysztof Zaleski, dotychczasowy dyrektor Teatru Polskiego Radia - powiedział we wtorek rzecznik publicznej radiofonii Tadeusz Fredro-Boniecki.

Zarząd Polskiego Radia odwołał we wtorek dyrektora Dwójki Elżbietę Markowską. Jak powiedział Fredro-Boniecki "zmiana dyrektora Dwójki jest elementem trwającej restrukturyzacji". Nowym wicedyrektorem Programu II będzie Małgorzata Małaszko. Fredro-Boniecki dodał, że w najbliższym czasie wybrany zostanie też nowy dyrektor Teatru Polskiego radia, który zastąpi na tym stanowisku Zaleskiego.

"Zmiany w Polskim Radiu trwają od przyjścia nowego zarządu, który przekształca całe radio i dokonuje też zmian na stanowiskach kierowniczych. W ramach tych zmian doszło również do zmiany dyrektora Dwójki" - powiedział rzecznik.

Podkreślił, że odwołanie Markowskiej nie jest wyrazem niedocenienia przez radio jej pracy. "Zasługi pani Markowskiej są niepodważalne i nie do przecenienia. Potrafiła ona skupić wokół tego programu bardzo silne i zintegrowane środowisko, a obok całej oferty programowej była inicjatorką ważnych przedsięwzięć jak Festiwal Muzyczny Polskiego Radia" - podkreślił.

Fredro-Boniecki zapewnił, że pod kierownictwem nowego dyrektora Dwójka na pewno nie ulegnie znaczącym zmianom. "Zasadnicza formuła Programu II, w którym jest przewaga muzyki poważnej, pozostanie" - podkreślił.

Zapytany, czy zmiana na stanowisku dyrektora Programu II ma związek z planowanym zmniejszeniem zasięgu Dwójki, Fredro-Boniecki powiedział, że "jest pewną niefortunnością, iż te wydarzenia nakładają się na siebie".

Markowska nie chciała komentować swojego odwołania. "Proszę o to zapytać prezesa Czabańskiego" - powiedziała w rozmowie z PAP. Dodała, że obecnie jest na zwolnieniu lekarskim.

W ostatnich dniach Radio zdecydowało o zmniejszeniu zasięgu Programu II o ok. 20 proc., a  częstotliwości te mają być przekazane Programowi I. Zarządowi publicznej radiofonii zarzuca się m.in. odchodzenie od realizacji misji i ograniczanie słuchaczom możliwości obcowania z tzw. wysoką kulturą. Zarzuty odrzuca prezes PR Krzysztof Czabański i podkreśla, że cała operacja pozwoli przejść do "ofensywy Programowi Pierwszemu", a zmniejszenie zasięgu Dwójki ma zostać zniwelowane m.in. poprzez odkodowanie jej sygnału nadawanego drogą satelitarną.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski w liście do prezesa Polskiego Radia we wtorek podkreślił, że ograniczenie zasięgu częstotliwości Dwójki będzie oznaczać dla wielu słuchaczy "utratę dostępu do audycji o tematyce kulturalnej, która nie jest obecna w ofercie nadawców komercyjnych".

Radiowa Dwójka to stacja w całości poświęcona tzw. kulturze wysokiej. Na jej falach usłyszeć można muzykę klasyczną, folkową, jazz i piosenkę literacką.

W Polskim Radiu trwają zwolnienia grupowe - z pracy odejść ma blisko 300 osób. Do środy zarząd ma przedstawić związkowcom pełną listę osób wytypowanych do zwolnienia.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Nowy szef Dwójki

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl