SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nowy szef Dwójki

Krzysztof Zaleski nowym dyrektorem Programu II Polskiego Radia.

Nowym szefem Programu II Polskiego Radia został Krzysztof Zaleski, dotychczasowy dyrektor Teatru Polskiego Radia - powiedział we wtorek rzecznik publicznej radiofonii Tadeusz Fredro-Boniecki.

Zarząd Polskiego Radia odwołał we wtorek dyrektora Dwójki Elżbietę Markowską. Jak powiedział Fredro-Boniecki "zmiana dyrektora Dwójki jest elementem trwającej restrukturyzacji". Nowym wicedyrektorem Programu II będzie Małgorzata Małaszko. Fredro-Boniecki dodał, że w najbliższym czasie wybrany zostanie też nowy dyrektor Teatru Polskiego radia, który zastąpi na tym stanowisku Zaleskiego.

"Zmiany w Polskim Radiu trwają od przyjścia nowego zarządu, który przekształca całe radio i dokonuje też zmian na stanowiskach kierowniczych. W ramach tych zmian doszło również do zmiany dyrektora Dwójki" - powiedział rzecznik.

Podkreślił, że odwołanie Markowskiej nie jest wyrazem niedocenienia przez radio jej pracy. "Zasługi pani Markowskiej są niepodważalne i nie do przecenienia. Potrafiła ona skupić wokół tego programu bardzo silne i zintegrowane środowisko, a obok całej oferty programowej była inicjatorką ważnych przedsięwzięć jak Festiwal Muzyczny Polskiego Radia" - podkreślił.

Fredro-Boniecki zapewnił, że pod kierownictwem nowego dyrektora Dwójka na pewno nie ulegnie znaczącym zmianom. "Zasadnicza formuła Programu II, w którym jest przewaga muzyki poważnej, pozostanie" - podkreślił.

Zapytany, czy zmiana na stanowisku dyrektora Programu II ma związek z planowanym zmniejszeniem zasięgu Dwójki, Fredro-Boniecki powiedział, że "jest pewną niefortunnością, iż te wydarzenia nakładają się na siebie".

Markowska nie chciała komentować swojego odwołania. "Proszę o to zapytać prezesa Czabańskiego" - powiedziała w rozmowie z PAP. Dodała, że obecnie jest na zwolnieniu lekarskim.

W ostatnich dniach Radio zdecydowało o zmniejszeniu zasięgu Programu II o ok. 20 proc., a  częstotliwości te mają być przekazane Programowi I. Zarządowi publicznej radiofonii zarzuca się m.in. odchodzenie od realizacji misji i ograniczanie słuchaczom możliwości obcowania z tzw. wysoką kulturą. Zarzuty odrzuca prezes PR Krzysztof Czabański i podkreśla, że cała operacja pozwoli przejść do "ofensywy Programowi Pierwszemu", a zmniejszenie zasięgu Dwójki ma zostać zniwelowane m.in. poprzez odkodowanie jej sygnału nadawanego drogą satelitarną.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski w liście do prezesa Polskiego Radia we wtorek podkreślił, że ograniczenie zasięgu częstotliwości Dwójki będzie oznaczać dla wielu słuchaczy "utratę dostępu do audycji o tematyce kulturalnej, która nie jest obecna w ofercie nadawców komercyjnych".

Radiowa Dwójka to stacja w całości poświęcona tzw. kulturze wysokiej. Na jej falach usłyszeć można muzykę klasyczną, folkową, jazz i piosenkę literacką.

W Polskim Radiu trwają zwolnienia grupowe - z pracy odejść ma blisko 300 osób. Do środy zarząd ma przedstawić związkowcom pełną listę osób wytypowanych do zwolnienia.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Nowy szef Dwójki

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl