SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

O 20 proc. mogą wzrosnąć średnie firmy z GPW w 2011

Indeksy giełdowe opisujące koniunkturę w sektorze małych i średnich spółek (mWIG40 i sWIG80) mają potencjał, aby wzrosnąć w tym roku o ok. 20%, powiedział agencji ISB prezes firmy doradczej CC Group Adam Kalkusiński.

O 20 proc. mogą wzrosnąć średnie firmy z GPW w 2011

„Obstawiałbym pozytywny scenariusz na rynku. Konsensus rynkowy dla WIG 20 to wzrost ok. 10% w tym roku. Tymczasem jeśli chodzi o indeksy grupujące spółki z grupy tzw. midcap, uważam, że ich potencjał jest dwukrotnie większy niż w przypadku wskaźnika blue-chipów. Jest duża grupa mniejszych i średnich firm, które prowadzą systematyczne działania restrukturyzacyjne, antykosztowe oraz prosprzedażowe. Uważam, że te działania uwidocznią się w wynikach w kolejnych kwartałach i rynek zacznie to doceniać" - powiedział ISB Kalkusiński.

Jego zdaniem, duże spółki surowcowe, finansowe, czy niektóre produkcyjne, już docenione przez inwestorów, wciąż mają potencjał wzrostu, ale jest on w oczywisty sposób ograniczony w związku z tym, że są one „lokomotywami" rynku od dłuższego czasu. Uwaga inwestorów powinna kierować się na wyselekcjonowane „midcapy".

„Firm, które mogą zdecydowanie zwiększać swoje wyniki i wartość upartywałbym szczególnie wśród spółek korzystających z silnego odbicia popytu na rynkach wschodnich. Jest grono polskich spółek z rosnącą pozycją na rynku rosyjskim, rumuńskim czy ukraińskim i będą one korzystać z tamtejszego ożywienia. Zwracałbym też uwagę na spółki będące podwykonawcami lub sprzedającymi 'ciężkie' produkty dla przemysłu niemieckiego. Te spółki również będą zarabiać na znaczącej dynamice największej gospodarki unijne. Jakby nie było, 1% wzrostu tamtejszej gospodarki w przeliczeniu na pieniądze daje większy impuls popytowy niż polskie kilka procent" - dodał prezes CC Group.

Ocenia on jednocześnie, że popyt na rynku polskim nie będzie tak znacząco rósł z racji, że dobrze zniósł kryzys, a także ze względu na rosnącą skłonność Polaków do oszczędności. W efekcie ta wysoka baza będzie ograniczać spółki uzależnione od krajowej konsumpcji.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: O 20 proc. mogą wzrosnąć średnie firmy z GPW w 2011

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl