SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

O 68,9 proc. spadł zysk PZU, "efekt wyższych odszkodowań i rezerw"

Zysk netto grupy PZU spadł o 49,3% w skali roku do 1,17 mld zł w I półroczu w związku ze wzrostem wypłaconych odszkodowań i niższym poziomem rozwiązanych rezerw w spółce życiowej, wynika z raportu za I półrocze, opublikowanego przez grupę.

O 68,9 proc. spadł zysk PZU,

Składki przypisane brutto grupy za I półrocze 2010 roku wyniosły 7,39 mld zł wobec 7,49 mld rok wcześniej.

„Spadek o 93,1 mln zł (1,2%) był spowodowany niższym przypisem w segmencie ubezpieczeń majątkowych i osobowych, który został częściowo skompensowany wzrostem sprzedaży w segmencie ubezpieczeń na życie” - podano w raporcie.

Konsekwencją spadku składki przypisanej był spadek składki zarobionej netto o 3,1% w skali roku do 7,00 mld zł.

Przychody z tytułu opłat i prowizji spadły o 18,2% r/r do 130,09 mln zł na koniec czerwca.

Wynik netto na działalności inwestycyjnej sięgnął 1,27 mld zł i był niższy o 15,9% w porównaniu z I pół. 2009 r. w wyniku spadku przychodów netto z inwestycji i niższego wyniku z wyceny aktywów wg wartości godziwej, przy jednoczesnej poprawie wyniku netto z realizacji inwestycji.

Zysk z działalności operacyjnej spadł o 47,8% r/r do 1,50 mld zł w I pół. w wyniku wzrostu odszkodowań i świadczeń wypłaconych netto w tym roku oraz niższego rozwiązania rezerw techniczno – ubezpieczeniowych w segmencie ubezpieczeń na życie (325,4 mln zł w I pół. 2010 r. wobec 1,02 mld zł rok wcześniej).

Obniżenie zysku z działalności operacyjnej przełożyło się bezpośrednio na zmniejszenie zysku netto o 1,14 mld zł (-49,3%).

Wartość odszkodowań i świadczeń netto wzrosła do 5,09 mld zł wobec 4,02 mld zł rok wcześniej.

„Wzrost odszkodowań i świadczeń netto o 1.073,7 mln zł (26,7%) wynikał głównie z niższego poziomu konwersji polis wieloletnich na jednoroczne (mniejsze rozwiązanie rezerw matematycznych) w segmencie ubezpieczeń na życie oraz ze wzrostu odszkodowań w ubezpieczeniach majątku, OC ogólnego i rolnych w segmencie ubezpieczeń majątkowych ze względu na intensywne opady śniegu w I kwartale 2010 roku i powodzi w II kwartale”- podano w raporcie.

Koszty akwizycji wyniosły 877,56 mln zł i były niższe o 1,5% w skali roku.

Koszty administracyjne spadły o 3,2% w skali roku do 821,64 mln zł w I pół. Spadek ten był w znacznej mierze następstwem działań restrukturyzacyjnych przeprowadzonych w spółkach grupy.

Aktywa grupy spadły do 47,47 mld zł wobec 58,95 mld zł rok wcześniej.

Kapitały spadły do 11,34 mld zł na koniec czerwca 2010 r. wobec 22,36 mld zł rok wcześniej. Zwrot z kapitału (ROE) wyniósł 20,6% na koniec czerwca.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: O 68,9 proc. spadł zysk PZU, "efekt wyższych odszkodowań i rezerw"

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
orelka
Mimo tego Fundacja PZU zakupiła aparat zastępujący pracę uszkodzonych płuc na oddział kardiochirurgii dziecięcej w Pomorskim Centrum Traumatologii.
odpowiedź
User
kamila
Moim zdaniem duzy wpływ na tego typu zmiany miała niewatpliwie powódz i wypłaty odszkodowań .Ja mysle ze wyniki tego ubezpieczyciela na koniec roku mogą byc lepsze.
odpowiedź
User
alvira
Tak naprawdę dla klientów zyski nie są ważne, tylko ceny i jakość ofert, a to się nie zmienia
odpowiedź