SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

O. Adam Szustak przeprosił za wulgarną wypowiedź o abp. Gądeckim i Episkopacie (wideo)

Dominikanin o. Adam Szustak, prowadzący kanał youtube’owy Langusta na Palmie, po spotkaniu z arcybiskupem Stanisławem Gądeckim, przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski, przeprosił za krytyczną wypowiedź o jednym ze stanowisk KEP. O. Szustak w piątek rozmawiał z abp. Gądeckim.

O. Adam Szustak, fot. screen z youtube'aArticle

Bardzo krytycznie, z użyciem wulgaryzmów, o jednym z oświadczeń Konferencji Episkopatu Polski o. Adam Szustak wypowiedział się w wywiadzie na kanale Imponderabilia Karola Paciorka opublikowanym 19 maja. Krótki fragment z tymi stwierdzeniami komentowali m.in. dziennikarze aktywni na Twitterze.

- Pan Szustak ma rację. Episkopat się myli. Podstawową potrzebą Kościoła nie powinien być powrót ludzi do Kościoła, tylko więcej Szustaków na YouTubie - ironizował Samuel Pereira z TVP.info. - Skandal! Jak Polaków może ewangelizować ktoś taki jak o. Szustak. Zostawmy ewangelizację w rękach prezesa Kurskiego. Kościoły dzięki temu będą pełne - odpowiedział mu Michał Szułdrzyński z „Rzeczpospolitej”.

Na początku zeszłego tygodnia ks. Leszek Gęsiak, rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski, poinformował, że abp Gądecki zaprosił o. Szustaka na „osobiste spotkanie i do rozmowy o Kościele”.

O. Szustak o spotkaniu z abp. Gądeckim

Do spotkania doszło w zeszły piątek, o. Adam Szustka zrelacjonował je w materiale zamieszczonym w niedzielę. - To było spotkanie, to była rozmowa. Nie było żadnego „dywanika”, nie było żadnego stawiania do pionu, nie było żadnego korygowania, nie było żadnego karania. To była rozmowa - podkreślił.

- Chciałbym powiedzieć, że jestem bardzo, bardzo wdzięczny biskupowi Gądeckiemu, za właśnie takie podejście do sprawy. Że usiedliśmy w cztery oczy. Po prostu ja i on. Nie było żadnej komisji śledczej - dodał.

Ojciec Szustak przeprosił abp. Gądeckiego za sposób, w jaki mówił o nim w wywiadzie na Imponderabiliach. - Ja też zdaję sobie sprawę, kochani, że to jest nieadekwatne to, co zrobiono z tą moją wypowiedzią. Wyrwano dwie minuty, wyrwano jeden wzburzony tekst, który - tak, nie powinien mieć miejsca. Przeprosiłem za to. Przeprosiłem za sposób, który nie miał w sobie szacunku, który był wulgarny, który był wzburzeniem - opisał.

- Wytłumaczyłem skąd się wziął. Wytłumaczyłem, że wziął się z pewnej bezradności, z gniewu, z wkurzenia, co go nie usprawiedliwia - dodał dominikanin. Przeprosił również wszystkich widzów, których dotknęły jego wypowiedzi

Dominikanin powiedział, że rozmowa z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski dotyczyła również problemów Kościoła, m.in. pedofilii, aktów apostazji i odchodzenia młodych osób. Zasugerował, że nad działaniami Kościoła w tej sytuacji powinno zastanowić się szerokie grono ludzi.

- Zebrać paru mądrych teologów, paru wybitnych, zatroskanych o Kościół dziennikarzy, kilku ludzi z różnych frakcji kościelnych, świeckich, zaangażowanych w miłość do Kościoła i chęć naprawy i zmiany. Wziąć wybitnych duszpasterzy. Specjalistów życia kościelnego w różnorodnych dziedzinach. Oczywiście z reprezentacją kobiet, sióstr zakonnych, ludzi, którzy robią robotę świecką w różnych dziedzinach. To powinno być pewnie kilkadziesiąt osób. Ludzi z różnej maści. Także krytycznych - wyliczył.

 

Ojciec Adam Szustka jest jednym z najpopularniejszych duchownym w internecie. Jego kanał youtube’owy Langusta na Palmie, prowadzony od 9 lat., ma obecnie 770 tys. subskrybentów, a opublikowane tam materiały zanotowały łącznie ok 400 mln odtworzeń. Profil facebookowy kanału obserwuje 288 tys. internautów.

Dołącz do dyskusji: O. Adam Szustak przeprosił za wulgarną wypowiedź o abp. Gądeckim i Episkopacie (wideo)

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Graf
Gościu polityk od Hołowni, który udaje księdza opowiada dyrdymały dla alekatolików z Ursynowa -"jestem katolikiem ale...". Herezje dla czytaczy internetowych nagłówków z Onet . Nie darmo największe poparcie ma wśród ateistów i Silnych Razem.
odpowiedź
User
ciekawy
A ja dalej nie wiem co tak bulwersującego powiedział o. Szustak.
odpowiedź