SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

O dylematach internetu. Trzeci sezon Rozmów Facebooka to seria ciekawych rozmów o cyfrowych problemach, która stawia też nowe pytania

Trzeci sezon “Rozmów Facebooka” podjął temat wyzwań, jakie tworzy cyfrowa rzeczywistość. W dyskusjach o tym, jak we właściwy sposób na nie odpowiadać, wzięli udział uznani polscy eksperci zajmujący się nowymi technologiami i ich implikacjami na społeczeństwo - m.in. filozof i eseista Tomasz Stawiszyński, futurolożka Natalia Hatalska, czy Wojtek Sawicki i Agata Tomaszewska tworzący projekt Life On Wheelz. Osiem zróżnicowanych rozmów tworzy kompletną mozaikę nakreślającą najważniejsze dylematy życia online.

Article

Internet zrewolucjonizował życie ludzi na całym świecie - dał nowe możliwości i stał się szansą dla wielu osób. Cyfrowy postęp cały czas przyspiesza, co sprawia, że ciężko nam przewidzieć, jak może wyglądać rzeczywistość za pięć czy dziesięć lat. Wraz z rozwojem społeczeństwa cyfrowego pojawiają się kolejne wyzwania, z którymi wszyscy stykamy się na co dzień, oraz nowe pytania, na które wciąż szukamy odpowiedzi.

Jak zdefiniować granicę między wolnością słowa a mową nienawiści? Jaka jest skala problemu wykluczenia cyfrowego w Polsce? Czym jest kultura unieważnienia i jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w sieci? To tylko kilka z dylematów, o których można było usłyszeć w najnowszym sezonie podcastu “Rozmowy Facebooka”. Uczestnicy ośmiu inspirujących rozmów dyskutowali o wyzwaniach i zagrożeniach, jakie niesie za sobą internet. Niektóre z nich okazują się jednak nie tak nowe, jak mogłoby się wydawać - a może znacznie starsze niż cyfrowe technologie.

Rozmówcy wskazują na ogromną odpowiedzialność, jaką internet daje każdemu i każdej z nas. Jakub Majmurek i Tomasz Stawiszyński, goście odcinka poświęconego kulturze unieważnienia, słusznie zwrócili uwagę na rolę mediów społecznościowych w kształtowaniu się opinii publicznej. Kilkoma kliknięciami jesteśmy w stanie przyczynić się do rozprzestrzeniania fałszywych informacji, a jeden nieprzemyślany wpis w internecie może złamać karierę. Media społecznościowe pozwalają na niemal nieograniczone wyrażanie siebie, manifestowanie swoich poglądów i bezpośrednie wpływanie na odbiorców. Z drugiej strony, jak słyszymy w rozmowie z Karolem Paciorkiem i Filipem Połoską, nie każdy twórca internetowy powinien czuć się w obowiązku edukowania innych czy wypowiadania się na ważne tematy.

Czy w takim razie odpowiedzialność za cyfrową przestrzeń, którą wspólnie tworzymy, powinna spoczywać wyłącznie na użytkownikach? Jak zauważył Adam Haertle, który gościł w odcinku poświęconym cyberbezpieczeństwu, "internet to świat, w którym jesteśmy nowi. Chętnie z niego korzystamy, ale nie do końca rozumiemy, jak on dokładnie działa”. Użytkownicy nigdy nie będą w stanie zatroszczyć się o swoje bezpieczeństwo i dobrostan w sieci tak dobrze, jak mogą to robić instytucje, firmy technologiczne czy dostawcy internetu. Zaangażowanie firm i instytucji jest szczególnie ważne w obliczu kolejnego etapu rozwoju cyfrowej rzeczywistości, którego już możemy doświadczać. Chodzi o metawersum, czyli internet przyszłości, który całkowicie odmieni sposób w jaki postrzegamy sieć i jej możliwości - o dylematach z nim związanych rozmawiały Natalia Hatalska i Joanna Sosnowska.

“Rozmowy Facebooka” skłaniają do refleksji na temat społeczeństwa cyfrowego i próbują określić w jakim miejscu znajdujemy się dzisiaj oraz czym właściwie jest dla nas internet. Tworzenie przyjaznego cyfrowego świata to wspólny wysiłek, który muszą podejmować firmy i instytucje, lecz także my sami.

Wszystkie odcinki trzech sezonów “Rozmów Facebooka” dostępne są na głównych platformach z podcastami, w tym na Spotify, Apple Podcasts i Google Podcasts.

Dołącz do dyskusji: O dylematach internetu. Trzeci sezon Rozmów Facebooka to seria ciekawych rozmów o cyfrowych problemach, która stawia też nowe pytania

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl