SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

O opony nie dbamy i nie doceniamy ich znaczenia

Polacy nie doceniają codziennego znaczenia opon i mają małą świadomość prawidłowego ich użytkowania oraz wpływu na bezpieczeństwo jazdy i koszty - wynika z badania Millward Brown.

O opony nie dbamy i nie doceniamy ich znaczenia

92% kierowców deklaruje, że jeździ na oponach letnich latem, a zimowych zimą, jednak nie mają oni nawyku dbania o nie.

Tylko 39% kierowców sprawdza ciśnienie w oponach raz na jakiś czas, przy tankowaniu, 9% robi to przed długą podróżą, a 5% - nigdy tego nie robi.

Jednocześnie ponad 80% kierowców zapewnia, że zna konsekwencje niskiego ciśnienia w oponach, zaliczając do nich gorszą kontrolę nad pojazdem, szybsze zużycie opon, większe zużycie paliwa oraz poważne uszkodzenie opony, które może prowadzić do wypadku. Jednak co dziesiąty kierowca w ogóle nie ma tej wiedzy.

66% respondentów wie, kiedy przychodzi właściwy moment na zmianę opon na zimowe. Mimo to wciąż wielu kierowców decyduje się na wizytę w warsztacie dopiero po pierwszych opadach śniegu.

84% badanych nigdy nie słyszało o etykietach, które znajdują się na oponach, a które pomagają wybrać optymalne do potrzeb użytkowników.

80% kierowców wie, że zużyte opony należy zostawić w serwisie lub sklepie z oponami albo oddać do utylizacji w specjalnym punkcie, a nie zaśmiecać środowiska. W praktyce wiedzę tę stosuje 79% kierowców.

Badanie zostało przeprowadzone przez Millward Brown dla Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego w dniach 27 września - 9 października 2013 r. techniką CATI (Computer Assisted Telephone Interviewing) na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie N=1000 Polaków w wieku 18+. W badaniu wydzielono podgrupę kierowców do osobnych analiz o wielkości N=548 (kierowców zdefiniowano jako osoby posiadające prawo jazdy i użytkujące samochód minimum raz w miesiącu).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: O opony nie dbamy i nie doceniamy ich znaczenia

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl