SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

O. Tadeusz Rydzyk: reklam od spółek państwowych mamy mniej niż kot napłakał, domy mediowe są z układu

Ojciec Tadeusz Rydzyk poskarżył się, że w Telewizji Trwam mało promują się spółki Skarbu Państwa, które za to dalej wykupują reklamy w mediach atakujących obecny rząd. Skrytykował też poprzedni skład Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za nakładanie kar na Radio Maryja i Telewizję Trwam.

Ojciec Tadeusz Rydzyk, fot. PAP / Tytus Żmijewski Article

W minioną sobotę o. Tadeusz Rydzyk współprowadził „Rozmowy niedokończone”, których gościem był prof. Janusz Kawecki, od września ub.r. członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, a wcześniej przez wiele lat współpracownik Radia Maryja i „Naszego Dziennika”.

O. Rydzyk narzekał, jego rozgłośnia ma słaby zasięg techniczny i nawet w okolicach Warszawy można mieć problemy z jej odbiorem. Zdaniem o. Rydzyka stacja powinna otrzymać kolejne częstotliwości, o co zabiega zresztą od dawna. -

- To już tyle lat, zaczynaliśmy w 1991 roku, i dalej nie mamy. Przy tych możliwościach dzisiaj trzeba naprawdę wszystko zrobić - stwierdził. - Przepraszam, że tak powiem panie profesorze, bardzo pana szanuję, ale nie dam wam spokoju. I temu przewodniczącemu też. Ten przewodniczący też mógłby. Porządny, przyzwoity człowiek - mam nadzieję - zapowiedział. - Ale przewodniczący Krajowej Rady na opłatek do Episkopatu pierwszy się pchał. Może nie pchał się, ale był, żeby uwiarygodnić się - zaznaczył. - Ja nie przyszedłem tam, żeby być spokojny - odpowiedział mu prof. Janusz Kawecki.

Redemptorysta i członek KRRiT rozmawiali też o karach, które na Radia Maryja i Telewizję Trwam nałożył poprzedni skład Krajowej Rady. W październiku 2014 roku na TV Trwam nałożono 50 tys. kary za przychylne wypowiadanie się o spaleniu tęczy na warszawskim placu Zbawiciela podczas relacji z Marszu Niepodległości 11 listopada 2013 roku.

Fundacja Lux Veritatis, nadawca TV Trwam, odwołała się od tej decyzji, a kiedy ją utrzymano, skierowała sprawę do sądu. - Nie jestem prawnikiem, ale próbuję w to prawo wejść, żeby interpretować pewne działania. Z departamentem prawnym poróżniłem się w pewnych ocenach. Pokazałem przykłady, że inna musiała być opinia departamentu prawnego, jeśli powstała taka decyzja w odniesieniu do Lux Veritatis. Wtedy okazało się, że opinia departamentu prawnego była inna niż w decyzji przewodniczącego Krajowej Rady, który obciążył Lux Veritatis tą karą - opisał prof. Kawecki. - Poprosiłem wówczas tę opinię, Stwierdzono w niej, że prowadzący relację nie przekonywali odbiorców o słuszności spalenia tęczy ani nie zachęcali do podobnych czynów. Przyjęto jedynie, że ich wypowiedzi „mogłyby wywołać u odbiorców takie przekonanie”. I za to karać? - zapytał.

- To jest naciągane. I oni jeszcze tam pracują? Oni robili to na zlecenie - ocenił się o. Rydzyk. - Myślę, że były tam jakieś oddziaływania - skomentował prof. Kawecki. - Na każdym kroku nas karali. Wszystko szło do tego, żeby odebrać nam koncesję - stwierdził redemptorysta.

Prof. Kawecki przypomniał, że KRRiT nałożyła też karę dotyczącą prowadzonej przez niego w Radiu Maryja audycji „Głos z Krakowa”. Za ukrytą reklamę w jednym z wydań w październiku 2013 roku stacja musiała zapłacić 13 tys. zł.

Członek KRRiT zwrócił uwagę, że takie kary są szczególnie dolegliwe dla Radia Maryja, które jako nadawca społeczny nie emituje reklam. - W odniesieniu do każdego innego nadawcy, który nadając reklamy płaci z tych reklam. Natomiast Radio Maryja nie ma reklam, a Telewizja Trwam jeśli ma, to bardzo mało, szczątkowo. Ma środki głównie z ofiar i zabierane będą pieniądze z ofiar od ludzi - opisał.

Reklamy są za to w Telewizji Trwam, ale o. Tadeusz Rydzyk uważa, że za mało wykupują ich firmy państwowe. - Mimo że jest ta dobra zmiana w Polsce, my ze spółek Skarbu Państwa mamy mniej niż kot napłakał. Ale TVN dostaje i inni - stwierdził. - Czym to tłumaczą? Oglądalnością - zasugerował prof. Kawecki.

Przypomnijmy, że Telewizja Trwam jako jedyna stacja z naziemnej telewizji cyfrowej nie jest objęta pomiarem telemetrycznym realizowanym przez Nielsen Audience Measurement. - Tu nie potrzeba wielkich badań, tylko zwykły rozsądek. Proszę popatrzeć, ile ludzi słucha Radia Maryja i ogląda Telewizję Trwam. My też to badamy. Europejski Instytut Studiów i Analiz zbadał nam to. Badania wypadły bardzo dobrze - przekonywał o. Rydzyk.

Dodajmy, że według badania Nielsen Audience Measurement zrealizowanego dla KRRiT w drugim półroczu 2015 roku TV Trwam miała 0,81 proc. udziału w całym rynku oglądalności, a 1,36 proc. w rynku oglądalności naziemnej telewizji cyfrowej.

Jak już opisywaliśmy, w ub.r. większość największych firm Skarbu Państwa mocno obniżyła wydatki reklamowe w TVN i Polsacie, a zwiększyła - w kanałach TVP. Grupa Lotos, która w ogóle zrezygnowała z promowania się w stacjach TVN, uzasadniła nam, że nie było tam interesujących dla niej treści.

- Oni mówili, że reklama musi iść przez domy mediowe. A domy mediowe są z tego samego układu. Czyje są domy mediowe? - zapytał o. Tadeusz Rydzyk, zastanawiając się nad małą liczbą reklam w TV Trwam. - Również teraz niestety ci wyznaczani do prowadzenie tych spółek tak robią, że dalej karmią tych, którzy uderzają w Polskę. Te wszystkie media piszczą, że nie mają, a to jest nieprawda - stwierdził.

Redemptorysta zaznaczył, że Telewizja Trwam może odrzucić spoty, które uzna za nieodpowiednie. - Reklama to ma być informacja o różnych dobrych sprawach. Wszystkich reklam byśmy nie przyjęli - powiedział.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: O. Tadeusz Rydzyk: reklam od spółek państwowych mamy mniej niż kot napłakał, domy mediowe są z układu

22 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
dh
"Europejski Instytut Studiów i Analiz zbadał nam to. Badania wypadły bardzo dobrze"

Rydzyk założył własny "Instytut" i wyniki są świetne!
58 4
odpowiedź
User
Pix
Oj ciężko się to wszystko czyta, nie wiadomo czy to jest śmieszne, czy żałosne...
44 5
odpowiedź
User
Dominator
Jakim cudem Rydzyk miał współprowadzić sobotni program jak go w studiu nie było? Ten co pisał newsa nawet programu nie oglądał. To nieprofesjonalne. O. Rydzyk jedynie zadzwonił do studia i się wypowiedział a nie prowadził RN.
16 12
odpowiedź
User
s-i-n
pozostajemy z Lux Veritatis "w bulu i nadzieji"
23 4
odpowiedź
User
Gino
W piekle Rydzyk, Kaczyński itp. będą siedzieć w "lożach VIP", specjalnie dla tych, którzy modlą się pod figurą a diabła mają za skórą. Obłuda i hipokryzja tych ludzi będą surowo ukarane, coś mi się wydaje, że jeszcze na tym świecie i szybciej niż się nam wydaje.
38 11
odpowiedź
User
"Gino" napisał(a): W piekle Rydzyk, Kaczyński itp. będą siedzieć w 'lożach VIP', specjalnie dla tych, którzy modlą się pod figurą a diabła mają za skórą. Obłuda i hipokryzja tych ludzi będą surowo ukarane, coś mi się wydaje, że jeszcze na tym świecie i szybciej niż się nam wydaje.


Mi się wydaje, ze Pan Kaczyński to nic przy Rydzyku, który w zasadzie jako duchowny powinien spełniac zupełnie inne funkcje :)
18 6
odpowiedź
User
Liberał konserwatywny
Biedactwo.
19 6
odpowiedź
User
wlad
pozostajemy z Lux Veritatis "w bulu i nadzieji"
Nie wiedziałem że bronisław komorowski występuje w sieci jako " s-i-n"
4 18
odpowiedź
User
wlad
Mała sonda: ilu z komentujących tutaj w tonie znawców wszechrzeczy i ostatecznych autorytetów , oglądało tak naprawdę audycje TV Trwam lub słuchało RM dłużej niż 1minutę? Ile audycji znacie? Jak często i jak długo oglądacie? Jaki należy mieć poziom wiedzy na dany temat by się wypowiadać?
8 27
odpowiedź
User
!
Mała sonda: ilu z komentujących tutaj w tonie znawców wszechrzeczy i ostatecznych autorytetów , oglądało tak naprawdę audycje TV Trwam lub słuchało RM dłużej niż 1minutę? Ile audycji znacie? Jak często i jak długo oglądacie? Jaki należy mieć poziom wiedzy na dany temat by się wypowiadać?

Nawet całymi godzinami... Nie z własnej woli. Rydzyk to wyjątkowy deprawator charakterów i sumień. I komu on i to co robi służy? Czy nie temu co za miedzą z prawej strony?!
17 5
odpowiedź
Zobacz więcej w kategorii: Reklamy / Marketing