SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP Info z „paskiem” na czarno. Alarmuje o zamachu na media publiczne

W TVP Info we wtorek wieczorem zmieniono tło „paska” i logo stacji na czarny. Stacja, także na antenie TVP1, relacjonuje protest polityków PiS po przyjęciu przez Sejm ws. naprawy mediów publicznych i PAP.

Fot. screen z TVP InfoFot. screen z TVP Info

Tło „paska” i logotypu TVP Info z czerwonego na czarne zostało zmienione około północy. Na „pasku” pokazywano zdania takie jak: „‘Koalicja 8 gwiazdek’ próbuje przejąć bezprawnie Telewizję Polską, Polskie Radio i PAP”, „Próby bezprawnego zamach na TVP”, „Zamach ‘koalicji 8 gwiazdek’ na media publiczne”, „Plan likwidacji mediów publicznych”, „Atak na niezależne media” „‘Koalicja 8 gwiazdek’ przyjęła uchwałę kagańcową” oraz „W obronie polskich mediów”.

Na antenie stacji manifestację polityków komentowali m.in. Tomasz Sakiewicz, Miłosz Manasterski, Marek Król i Adrian Stankowski.

W oprawie stacji, tuż nad „paskiem”, od kilku dni pojawia się hasło „Masz prawo wyboru” sprzeciwiające się zapowiedzianym przez nowy rząd zmianom w mediach publicznych. Regularnie pokazywano też klip kończący się tym sloganem.

Politycy PiS w centrali Telewizji Polskiej

Od godz. 22 w stacji trwało pasmo specjalne na temat protestu ok. 100 posłów PiS w siedzibie głównej Telewizji Polskiej przy ul. Woronicza w Warszawie. Godzinę później przekaz stacji zaczął być emitowany także na antenie TVP1.

Krótko po godz. 22 w Sejmie odbyło się kilka głosowań, przyjęto m.in. zgłoszoną przez posłów koalicji rządowej uchwałę ws. przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej. W czasie głosowań ławy klubu PiS świeciły pustkami, w konsekwencji ws. uchwały o mediach publicznych i PAP oddało głos tylko 344 z 460 posłów.

Duża grupa polityków PiS, prezes partii Jarosław Kaczyński i szef klubu PiS Mariusz Błaszczak, była już wtedy w hallu siedziby głównej Telewizji Polskiej przy ul. Woronicza w Warszawie. Głosowania oglądali na telewizorach.

Kaczyński: media publiczne są antyrządowe

Jarosław Kaczyński przekazał dziennikarzom we wtorek późnym wieczorem, że politycy PiS będą robili dyżury po 10 osób w TVP. -Nasz protest to jest obrona demokracji, bo nie ma demokracji bez pluralizmu mediów i bez silnych mediów antyrządowych, a w Polsce to są media publiczne - powiedział we wtorek wieczorem prezes PiS Jarosław Kaczyński przed siedzibą TVP przy ul. Woronicza w Warszawie.

"To jest obrona demokracji, bo nie ma demokracji bez pluralizmu mediów i bez silnych mediów antyrządowych. W każdej demokracji muszą być silne media antyrządowe" - podkreślił w wypowiedzi dla TVP Info Jarosław Kaczyński. Jak dodał, "tak się składa, że w Polsce to są media publiczne" i jak ocenił - "to się w najbliższej perspektywie nie zmieni".

"W związku z tym, musimy tych mediów bronić, dlatego, że bronimy demokracji" - podkreślił.

Zaznaczył, że PiS "broni także prawa obywateli do dostępu do informacji". "Nasi przeciwnicy uważają, że dobry obywatel, to obywatel źle poinformowany. To wyszło np. przy lustracji, to wyszło przy IPN czy innych badaniach historycznych, przy wielu innych okazjach" - powiedział Kaczyński.

Stwierdził, że według KO "zwykły człowiek nie powinien nic wiedzieć o elitach. A my, tak jak w wielu demokracjach świata - uważamy dokładnie odwrotnie. Ludzie powinni wszystko wiedzieć, nawet często o rzeczach osobistych, jeśli mają jakiś wpływ, czy mogą mieć wpływ na postępowanie w życiu publicznym, stąd ta nasza obrona" - powiedział prezes PiS.

Podkreślił, że jest także szerszy kontekst obecnego procesu, jakim jest "obrona polskiej demokracji, bo to jest także obrona polskiej niepodległości".

"Wiadomo, co dzieje się w Unii Europejskiej, że są plany tak naprawdę niemiecko-francuskie zmierzające do tego, żeby Europę scentralizować a państwa, szczególnie te, które mogą zagrażać tej dominacji - w gruncie rzeczy pozbawić niepodległości i to tak dalece, że będzie trudno mówić o istnieniu państwa".

Jak podkreślił Kaczyński, "trzeba zrobić wszystko, zastosować każdą metodę, aby do tego nie doszło". Stąd także ten nasz protest. Polacy niepoinformowani o tym, co się dzieje, mogą w sposób całkowicie bezwiedny na takie rzeczy się godzić" - ocenił prezes PiS.

Przyznał, że prawie każde pokolenie w Polsce staje przed próbą.

"Dla szeroko rozumianego naszego pokolenia, bo są ludzie zupełnie młodzi, ale także i tacy jak ja - starzy, ale wszyscy stanowimy pewną grupę, która chce bronić Polski, chce bronić demokracji, praw obywatelskich. Chcemy być obywatelami, a nie mieszkańcami terenu zamieszkiwanego przez Polaków, a za to rządzonego z zewnątrz". 

- Zamiast głosować nad szkodliwą uchwałą, która ma stanowić "niby" podstawę- bo całkowicie nielegalną- do likwidacji wolności słowa i pluralizmu medialnego w Polsce, jesteśmy tutaj, w ostatnim bastionie demokracji. Bronimy niezależności Telewizji Polskiej - tłumaczył rzecznik PiS Rafał Bochenek na platformie X.

- Tusk i jego ekipa chce wprowadzić tutaj partyjnych nominatów z TVNu i Wyborczej po to, aby odciąć społeczeństwo od rzetelnych informacji. Platforma boi się rzeczywistej kontroli społecznej. Ani Tvn, ani Tusk nie zamkną nam ust💪 #wolnośćsłowa #TVPinfo - zapewnił.

Selfie z Kłeczkiem i w reżyserce TVP Info

- Bronimy niezależności polskiej telewizji #TVP #Woronicza17 - napisała na platformie X Małgorzata Gosiewska.

Posłanka Anita Czerwińska zrobiła sobie zdjęcie z reporterem TVP Info Miłoszem Kłeczkiem. - #MuremzaTVP #WolnośćSłowa - podkreśliła.

Z kolei Joanna Lichocka, posłanka PiS i członkini Rady Mediów Narodowych, była we wtorkowym wydaniu „Gościa Wiadomości”. Po godz. 21 zamieściła na platformę X swoje zdjęcie zrobione w reżyserce w siedzibie Telewizyjnej Agencji Informacyjnej.

- Plac Powstańców. TVP. #wolnemedia #mediapubliczne #wolnośćsłowa - stwierdziła.

Do siedziby TAI przyjechali też m.in. Mateusz Morawiecki, Waldemar Burda i Marcin Horała, którzy zrobili sobie zdjęcie z Michała Adamczykiem, Samuelem Pereirą i Marcinem Tulickim. — Koalicja "ośmiu gwiazdek" chce zmonopolizować rynek medialny. My nie chcemy takiego monopolu, jaki był w PRL; Nie pozwólmy na to, trzeba bronić niezależnych mediów — powiedział były premier w rządzie PiS.

 

Dołącz do dyskusji: TVP Info z „paskiem” na czarno. Alarmuje o zamachu na media publiczne

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Bodo70
Bezczelne kłamczuchy z TVPiS i ich równie bezczelni "obrońcy" z PiS! Nawet ich elektorat widzi, że to wielka granda i wcale nie spieszy z pomocą. Nie ma potrzeby ich atakować, wystarczy wyłączyć prąd, wodę, ogrzewanie i internet, a po trzech dniach sami wyjdą z Woronicza
odpowiedź
User
Autor
Bezczelne kłamczuchy z TVPiS i ich równie bezczelni "obrońcy" z PiS! Nawet ich elektorat widzi, że to wielka granda i wcale nie spieszy z pomocą. Nie ma potrzeby ich atakować, wystarczy wyłączyć prąd, wodę, ogrzewanie i internet, a po trzech dniach sami wyjdą z Woronicza


Cicho tam komuszku.
odpowiedź
User
Basia S
PiS przegrało wybory więc czas się zebrać a nie żebrac...TVPis przez 8 lat saczylo g...o widzom, zero pluralizmu....
odpowiedź