SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Oczekiwanie spadków liczby bezrobotnych, m.in. dzięki czynnikom sezonowym

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) informujący z wyprzedzeniem o zmianach w wielkości bezrobocia kolejny miesiąc z rzędu maleje. Stan koniunktury gospodarczej wskazuje, iż w najbliższych miesiącach powinien nastąpić dalszy spadek liczby bezrobotnych, czemu również będą sprzyjały czynniki sezonowe, uważa Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

Stopa bezrobocia rejestrowanego spadła w kwietniu 2010r. do 12,3% (z 12,9% w marcu), a po wyeliminowaniu czynników o charakterze sezonowym jej spadek wyniósł 0,2 punktu procentowego do poziomu 12,0%.

"Nieznaczne pogorszenie nastrojów wśród menedżerów przedsiębiorstw przemysłowych nie miało istotnego przełożenia na spadek poziomu zatrudnienia. Odnotowano jego niewielki wzrost, jednak wartość wskaźnika ocen bieżącego poziomu zatrudnienia w firmach produkcyjnych jest nadal ujemna, co oznacza przewagę liczby zwolnień nad przyjęciami do pracy" - czytamy dalej.

BIEC podkreśla, że w perspektywie najbliższych miesięcy przedsiębiorstwa prywatne oczekują spadku zatrudnienia, a publiczne wzrostu. Prognozy dotyczące najbliższej przyszłości gospodarki są nadal optymistyczne, ale bardziej stonowane od tych formułowanych w kwietniu br.

"Wyraźne ożywienie na rynku ofert pracy w porównaniu do sytuacji w roku ubiegłym występuje w budownictwie, transporcie i edukacji. Mniej nowych ofert napływało w ostatnich miesiącach z działów marketingu, firm telekomunikacyjnych, zmniejszyło się zapotrzebowanie na geologów, a także pracowników usług związanych ze sportem i rekreacją" - napisali dalej analitycy.

Dołącz do dyskusji: Oczekiwanie spadków liczby bezrobotnych, m.in. dzięki czynnikom sezonowym

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl