SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Od 15 lutego TVP ABC i TV Trwam na pierwszym multipleksie

TVP ABC i TV Trwam od soboty rozpoczną emisję na pierwszym multipleksie. To oznacza, że będą dostępne dla wszystkich, którzy korzystają z naziemnej telewizji cyfrowej. Warunkiem będzie jedynie uaktualnienie listy programów w dekoderach naziemnej telewizji cyfrowej.

Article

Zgodnie z decyzją Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej TVP już za kilka dni udostępni na cyfrowym multipleksie MUX 1 miejsca dwóm programom: TV Trwam oraz TVP ABC. TVP przeniesie część swoich zasobów na trzeci multiplex – MUX 3, przeznaczony wyłącznie dla programów telewizji publicznej.

 – Pojawienie się nowych programów na MUX 1, jak również zmiana w usytuowaniu programów telewizji publicznej, powoduje, że użytkownicy telewizorów powinni przeprogramować swoje odbiorniki – mówi Jacek Strzałkowski, rzecznik Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Każdy program w multipleksie cyfrowym ma swój numer identyfikacyjny, dzięki któremu telewizor lub dekoder przy telewizorze go rozpoznaje i ustawia go w odpowiedniej kolejności wyświetlania.

Zmiany na multipleksach spowodują konieczność odświeżenia listy odbieranych programów. Rzecznik UKE wyjaśnia, że najlepiej skorzystać z opcji autoprogramowania lub autostrojenia, która jest dostępna zarówno w zewnętrznych dekoderach podłączonych do starszych telewizorów, jak i w wewnętrznych, wbudowanych w nowsze odbiorniki (ze standardem MPEG-4).

 – Za pomocą tej opcji dekoder automatycznie zaprogramuje pełną ofertę programów dostępnych z nadajników naziemnej telewizji cyfrowej, dzięki czemu będziemy mieć dostęp do pełnej oferty. Nasz dekoder zapamięta ustawienie tych programów i tak będzie je wyświetlał – radzi Strzałkowski.

Problem ten nie dotyczy osób, które korzystają z usług platform satelitarnych, czyli mają telewizję kablową, bo za ofertę programową odpowiada dostawca sygnału. Wyjątkiem są takie gospodarstwa, gdzie jeden odbiornik ma dostęp do telewizji kablowej, a drugi korzysta z odbioru telewizji naziemnej.

 – Radzimy, by każdy, kto korzysta z odbioru programu z multipleksów cyfrowych, sprawdził, czy jego dekoder ma poprawnie zaprogramowane wszystkie nowe programy – mówi rzecznik UKE.

Nie zmieni się natomiast położenie nadajników emitujących sygnał cyfrowy, dlatego też nie ma potrzeby zmieniania dotychczasowych ustawień anten odbiorczych.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Od 15 lutego TVP ABC i TV Trwam na pierwszym multipleksie

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Micek
Tak ,a kiedy zacznie nadawać mux 2 z Chełmca w Wałbrzychu?Podobno TVN I Polsat nie chcą płacić Emitelowi za rozpowszechnianie swoich kanałów.Kicha totalna.
8 8
odpowiedź
User
dami
bedzie git
10 9
odpowiedź