SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Od 31 marca PGNiG wprowadza taryfę gazową z wyższymi cenami

Nowa taryfa gazowa, z zatwierdzonymi przez Urząd Regulacji Energetyki (URE) podwyższonymi cenami, wejdzie w życie 31 marca br., poinformowało Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) w komunikacie.

Od 31 marca PGNiG wprowadza taryfę gazową z wyższymi cenami

"Taryfa wchodzi w życie zgodnie z zapisami art. 47 ust. 4 Ustawy Prawo energetyczne, czyli po upływie 14 dni i nie później niż do 45 dni od dnia jej opublikowania. Na podstawie powyższego przepisu, termin wejścia w życie Taryfy został ustalony na dzień 31 marca 2012 roku" - głosi komunikat bieżący spółki.

Spółka złożyła w URE wniosek taryfowy 25 października 2011 r.

"Powodem zmiany Taryfy jest znaczący wzrost kursu dolara amerykańskiego do złotego. Dotychczasowa Taryfa nie ulegała zmianie od 15 lipca 2011, kalkulowana była przy kursie USD/PLN na poziomie 2,70. […] Wprowadzenie nowej Taryfy jest konsekwencją znaczącego wzrostu kursów walutowych (w tym przede wszystkim dolara amerykańskiego do złotego o ok. 20%) od połowy 2011 roku" - czytamy w komunikacie prasowym PGNiG.

Przyjęte w nowej taryfie zmiany są najniższe z możliwych, podkreśla spółka.

URE podał wcześniej, że zatwierdził 16 marca wniosek taryfowy na gaz przedstawiony przez PGNiG. Decyzja URE oznacza wzrost cen gazu o ok. 7-10% dla gospodarstw domowych i o ok. 15% dla odbiorców przemysłowych.

URE podało w swoim komunikacie, że "taryfa PGNiG w zakresie dostarczania paliw gazowych zatwierdzona została na okres do 31 grudnia 2012 r."

PGNiG sygnalizowało wielokrotnie, że obawia się spadku rentowności obrotu gazem, przy wysokim poziomie cen produktów ropopochodnych i słabym złotym, które powodują wysokie koszty zakupu gazu przez spółkę oraz przy utrzymującej się bez podwyżki taryfie gazowej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Od 31 marca PGNiG wprowadza taryfę gazową z wyższymi cenami

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl