SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Od października 75-latkowie zwolnieni z abonamentu RTV bez formalności

W piątek 9 października br. zacznie obowiązywać nowelizacja ustawy o opłatach abonamentowych, która znosi dla 75-latków obowiązek składania oświadczenia o spełnieniu warunków do zwolnienia.

fot. Shutterstock.com Article

Dotychczas osoby, które ukończyły 75. rok życia oprócz wniosku o zwolnienie przedstawić musiały dowód osobisty jako dowód potwierdzający uprawnienie do tego zwolnienia. Wchodząca w życie Ustawa z dnia 23 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o opłatach abonamentowych znosi ten obowiązek.

Za pobór opłat abonamentowych odpowiedzialna jest Poczta Polska, która - zgodnie z nowymi przepisami - uzyskała dostęp do rejestru PESEL. Na podstawie tych danych podmiot może ustalić wiek abonentów i automatycznie zwolnić ich z opłat. Znowelizowana ustawa nie oznacza abolicji długów abonamentowych.

- Uprawnienie do umarzania lub rozkładania na raty zaległości w płatności opłat abonamentowych u osób, które ukończyły 75 lat przed wejściem w życie nowelizacji ma wyłącznie Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Wnioski o umorzenie lub rozłożenie na raty złożone już do KRRiT przez osoby, które ukończyły 75 lat przez wejściem w życie nowelizacji są rozpatrywane na dotychczas obowiązujących zasadach - wyjaśnia KRRiT.

Ponadto nowelizacja wydłuża z 14 do 30 dni termin, jaki osoby uprawnione do zwolnienia z opłat abonamentowych mają na złożenie dokumentów w placówce pocztowej.

Obecnie miesięczny abonament radiowy wynosi 6,50 zł, a radiowo-telewizyjny - 21,50 zł. Z początkiem przyszłego roku te stawki wzrosną o kilka procent. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji prognozuje, że w 2016 roku wpływy z abonamentu wyniosą 661 mln zł, czyli o 59 mln zł mniej niż w szacunkach na br. (więcej na ten temat).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Od października 75-latkowie zwolnieni z abonamentu RTV bez formalności

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
hibernatus
Platforma rządzi osiem lat i jeszcze jest abonament?
14 8
odpowiedź