SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Odmawiający akredytacji TVP Sport rzecznik prasowy PZPS nadal pracuje w TVP Warszawa

Janusz Uznański, rzecznik prasowy Polskiego Związku Piłki Siatkowej pozostającego od kilku miesięcy w sporze z Telewizją Polską, od prawie dwóch lat łączy tę funkcję z pracą w redakcji sportowej TVP Warszawa - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. TVP tłumaczy, że Uznański nie jest już jej pracownikiem, bo został przeniesiony do Leasing Team. - Moja praca w roli rzecznika PZPS ma charakter zadaniowy i nie jest działalnością konkurencyjną wobec TVP - mówi Uznański.

Janusz Uznański, fot. TVP RegionalnaArticle

Według naszych informacji Janusz Uznański jako redaktor prowadzący odpowiada w TVP Warszawa za zarządzanie redakcją sportową, m.in. rozdziela zadania i ustala grafik pracy dziennikarzy. Jeszcze w weekend Uznański oficjalnie figurował w zakładce z danymi kontaktowymi na stronie internetowej TVP Warszawa jako osoba odpowiadająca za redakcję sportową. Po tym jak przesłaliśmy Telewizji Polskiej pytania o tę sprawę, nazwisko dziennikarza zniknęło ze strony.

Z Telewizją Polską Uznański jest związany od końca lat 80. Zajmował się przede wszystkim siatkówką, relacjonował też letnie i zimowe igrzyska olimpijskie.

Od drugiej połowy 2013 roku Janusz Uznański pełni też funkcję rzecznika prasowego Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Smaczku tej sytuacji dodaje obecnie fakt, że TVP i PZPS od kilku miesięcy pozostają w sporze. W lutym br. publiczny nadawca podał organizację do sądu, twierdząc że jego oferta została bezprawnie wykluczona z przetargu na transmisje meczów reprezentacji mężczyzn i kobiet w latach 2015-2018 (więcej na ten temat). Natomiast po wyemitowanych w grudniu ub.r. i czerwcu br. reportażach dziennikarki TVP Sport Justyny Szubert-Kotomskiej opisujących nieprawidłowości byłych szefów PZPS, głównie przy organizacji zeszłorocznych mistrzostw świata, związek wydawał oświadczenia, w których ocenił, że materiały zostały przygotowane nieobiektywnie i nierzetelnie, a TVP prowadzi wrogą politykę informacyjną wobec związku. Półtora tygodnia temu PZPS odmówił Szubert-Kotomskiej i drugiemu dziennikarzowi TVP Sport akredytacji na walne zgromadzenie swoich działaczy (więcej o tym).

Jako rzecznik prasowy PZPS Janusz Uznański w marcu br. skierował list otwarty krytykujący Justynę Szubert-Kotomską za niezapowiedzianą wizytę w siedzibie związku, a w połowie czerwca w liście do wicedyrektora TVP Sport Mariana Kubalicy uzasadniał nieprzyznanie akredytacji dziennikarzom tej stacji.

Telewizja Polska nie wyjaśniła nam, dlaczego nie zakończono współpracy z Januszem Uznańskim zaraz po tym, jak został rzecznikiem prasowym PZPS. W odpowiedzi na nasze pytania biuro prasowe TVP poinformowało tylko, że od lipca ub.r. Uznański nie jest już jej pracownikiem, ponieważ znalazł się w grupie 411 zatrudnionych na etacie dziennikarzy, montażystów, grafików i charakteryzatorów, których w połowie ub.r. przeniesiono do Leasing Team.

Obecnie poszczególne jednostki TVP zamawiają potrzebne usługi w Leasing Team, a ta firma wyznacza konkretnych pracowników do ich wykonania. TVP nie ingeruje w to, czy przestrzegają etyki zawodowej obowiązującej w mediach publicznych. Jesienią ub.r. prezenterka TVP Info Jolanta Fajkowska, też przeniesiona do Leasing Team, zaczęła prowadzić program w Polsat News 2 (więcej o tym).

Kierownictwo TVP Warszawa nie chce komentować sytuacji z Januszem Uznańskim, odsyłając do biura prasowego TVP. Natomiast biuro nie potwierdza nawet, czym zajmuje się Uznański w TVP Warszawa, traktując go jak pracownika zewnętrznej firmy. - O zadania, jakie red. Janusz Uznański wykonuje w Leasing Team, proszę pytać tę firmę, jako jego pracodawcę - odpowiedziało nam biuro.

Sam Janusz Uznański ocenia, że nie narusza zasad pracy, łącząc funkcje rzecznika prasowego PZPS i redaktora prowadzącego w TVP Warszawa. - Regulacje określone przez Leasing Team jednoznacznie definiują pojęcia działalności konkurencyjnej wobec TVP i sprawowanie zaszczytnej funkcji rzecznika prasowego PZPS w sprzeczności z tymi regulacjami nie stoi - odpisał nam na pytania. A co z okresem sprzed formalnego przejścia z TVP do Leasing Team, kiedy był już rzecznikiem związku? - Wtedy też nie była to działalność konkurencyjna wobec TVP - stwierdził. - Moja praca w roli rzecznika PZPS ma charakter zadaniowy. Spór prawny pomiędzy TVP a PZPS nie dotyczy zakresu obowiązków i kompetencji wobec mojego pracodawcy - podkreślił Janusz Uznański.

W przeszłości niektórym dziennikarzom zdarzały się epizody w roli rzeczników organizacji sportowych, przy czym wtedy odchodzili z redakcji. Przykładowo Michał Olszański z radiowej Trójki i TVP2 w połowie 2006 roku przez parę miesięcy był rzecznikiem piłkarskiej reprezentacji Polski, kiedy ta przygotowywała się i grała w mistrzostwach świata, ale na ten okres wziął urlop z radia.

W połowie marca br. Leasing Team zaczęła zwolnienia grupowe wśród pracowników przejętych od Telewizji Polskiej, tłumacząc to mniejszym zapotrzebowaniem na ich pracę w TVP. Do zwolnienia wyznaczono od 84 do 128 osób (więcej na ten temat).

W tej grupie jest Janusz Uznański. - Jestem w trakcie okresu wypowiedzenia umowy o pracę w Leasing Team - poinformował nas. W redakcji TVP Warszawa będzie pracować do końca czerwca, a w Leasing Team formalnie będzie zatrudniony do końca lipca.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Odmawiający akredytacji TVP Sport rzecznik prasowy PZPS nadal pracuje w TVP Warszawa

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Grzegorz
Paranoja! Za chwilę jakiś dziennikarz np. "Wiadomości" będzie równolegle rzecznikiem prasowym partii politycznej a TVP zapytana o konflikt interesów i etykę odpowie, że to nie dziennikarz TVP a pracownik Leasing Team !!!!!
odpowiedź
User
Pele Ton
Przecież to oczywisty konflikt interesów, tak oczywisty, że po nocy jest dzień. Ale to świadczy tylko o jednym, że w TVpartyjnej panuje bałagan ( jest inne francuskie słowo na okreslenie tego ) i tyle. ETatowy pracownik TVPartyjenj w skrocie TVP nie może być rzecznikiem żadnego związku sportowego, toi chyba jasne. TVPartyjna zna juz takie precedensy: w połowie lat 90. jedna z dzienniakrek Panoramy TVP2, była jednoczęsnie, choc dośc krótko rzeczniczka PLL LOT. Sapienti Sat. :-)Prawda Aneczko ?
odpowiedź
User
do "andy61"
widzę koleś, że stare nawyki z ORMO zostały w tobie. nie cierpię donosicieli
odpowiedź