SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Odpowiedzialny rząd dba o służbę zdrowia i edukację, obywatel płaci podatki i pracuje

Rząd postępujący odpowiedzialnie i troszczący się o rozwój kraju to taki, który tworzy skuteczny system zdrowia - uważa 57 proc. badanych. Taki sam odsetek ankietowanych jest zdania, że odpowiedzialny obywatel dbający o dobro kraju powinien płacić podatki.

fot. Shutterstock.comArticle

Uczestnicy panelu Ariadna odpowiedzieli na pytanie "Jakie działania powinien podejmować każdy rząd, abyś mógł uznać, że postępuje odpowiedzialnie i troszczy się o rozwój kraju?”

Wśród najczęstszych odpowiedzi znalazły się tworzenie skutecznych systemów zdrowia (57 proc.), i edukacji (36 proc.)  oraz długoterminowa perspektywa (36 proc.). Na kolejnych miejscach znalazło się dbanie o równość praw i swobód obywatelskich niezależnie od wyznania, orientacji czy poglądów (34 proc.) i tworzenie dobrych warunków do rozwoju firm (29 proc.).

Tworzenie skutecznego systemu służby zdrowia zostało wskazane jako najważniejsze odpowiedzialne działanie rządzących zarówno przez wyborców Prawa i Sprawiedliwości (56 proc.), jak i Koalicji Europejskiej (64 proc.). Zgodnie również umieścili tuż za podium tworzenie skutecznego sytemu edukacji (36 proc. vs. 37 proc.).

Dla elektoratu PiS kolejne miejsca w hierarchii ważności umacnianie pozycji i bezpieczeństwa Polski na arenie międzynarodowej (41 proc.), tworzenie długoterminowych rozwiązań, pozytywnych również dla przyszłych pokoleń (37 proc.).

Zwolennicy Koalicji Europejskiej wskazali natomiast dbanie o równość praw i swobód obywatelskich niezależnie od wyznania, orientacji i poglądów (51 proc. oraz zapewnienie niezależności sądownictwa (48 proc.). Ten czynnik z kolei jest na ostatnim miejscu w hierarchii wyborców PiS (23 proc.).

Dobry obywatel płaci podatki i pracuje

Ankietowani odpowiedzieli także na pytanie, „Które z poniższych działań według Ciebie najbardziej świadczą o tym, że Ty osobiście postępujesz odpowiedzialnie i troszczysz się o rozwój kraju?”.

Na pierwszym miejscu jest płacenie podatków (57 proc.), dalej praca i samodzielne zapewnienie sobie środków do życia (55 proc.) oraz dbanie o środowisko (55 proc.). Na kolejnych miejscach znalazły się: tolerowanie wszystkich ludzi niezależnie od światopoglądu, wyznania czy sposobu życia (45 proc.), głosowanie w wyborach (43 proc.) oraz unikanie hejtu i mowy nienawiści (41 proc.).

Dla osób, które głosują w wyborach, czyli zarówno dla wyborców PiS, jak i KE, ten obywatelski obowiązek jest bardzo ważny (63 proc. vs. 55 proc.), w przeciwieństwie do ogółu społeczeństwa, którego zazwyczaj połowa na wybory nie chodzi.

- Wyniki badania pokazują smutną prawdę o Polakach, ponieważ branie udziału w wyborach znalazło się prawie na końcu hierarchii odpowiedzialnych działań, które podejmujemy w trosce o kraj. A przecież od tego, czy i na kogo zagłosujemy, zależy, kto będzie sprawował władzę, a tym samym - czy będzie realizował te działania, na których nam zależy i które są dla nas ważne - mówi Alicja Defratyka, autorka projektu ciekaweliczby.pl.

Na podium odpowiedzialnych działań wśród elektoratu PiS znalazło się jeszcze: płacenie podatków (63 proc.) oraz praca i samodzielne zapewnienie sobie środków do życia (57 proc.), natomiast wśród wyborców KE: dbanie o środowisko (55 proc.) oraz tolerowanie wszystkich ludzi niezależnie od światopoglądu, wyznania czy sposobu życia (53 proc.).

Badanie przeprowadzone dla serwisu ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna w dniach 19-22 kwietnia 2019 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1058). Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Odpowiedzialny rząd dba o służbę zdrowia i edukację, obywatel płaci podatki i pracuje

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gosc
Narodową republikę czeka bankructwo i już nie da się tego uniknąć. Wszystkie opowieści to czary i zaklinanie rzeczywistości, a będzie dokładnie tak jak z PKSem w Gnieźnie.
odpowiedź