SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Ofensywa strategia Agory, spółka wyda na inwestycje 930 mln zł

Grupa Agora przedstawiła strategię na kolejne lata rozwoju biznesu, z której wynika, że sporą część pieniędzy przeznaczy na akwizycję - 500 mln złotych, 200 mln złotych na rozwój kin Helios, a także na sieć restauracji. W sumie na inwestycje do 2022 roku ma wydać maksymalnie ok. 930 mln zł. Eksperci w rozmowie z Wirtualnemedia.pl oceniają założenia strategii i szansę na powodzenie jej realizacji.

Bartosz Hojka, prezes Agory, fot. materiały prasowe Article

Kilka dni temu Agora zaprezentowała strategię na lata 2018-2022. Plan zakłada, że wpływy firmy z 1,17 mld zł w ub.r. wzrosną do ok. 1,6 mld zł w 2022 roku (z czego 290-320 mln zł ma pochodzić z nowych biznesów), a zysk EBITDA - ze 119 do ok. 200 mln zł (w tym 45-50 mln zł z nowych biznesów). Spółka natomiast planuje kontynuować przyjętą politykę dywidendową w wysokości 0,5 zł na jedną akcję.

- Na konferencji zarząd podkreślił że większość wydatków rozwojowych będzie przeznaczonych na akwizycje. Nie wiem czy to dobra faza cyklu koniunkturalnego na zakupy w nowych obszarach. Być może lepiej byłoby przeznaczyć więcej środków na dywidendę lub skup akcji własnych - ocenia Dominik Niszcz, analityk Raiffeisen Centrobanku.

Kluczowe założenia strategiczne obejmują intensywną cyfryzację całej działalności Grupy, z naciskiem na rozwój sprzedaży dostępu do treści w modelu subskrypcyjnym, rozwój dotychczasowych największych przedsięwzięć Grupy Agora, poszerzenie działalności wybranych dotychczasowych biznesów o nowe usługi lub oferty premium oraz rozpoczęcie działalności w nowych obszarach: usług B2B dla e-commerce, narzędzi MarTech, a także rozrywka i gastronomia.

Jakościowe newsy, rozwój systemu subskrypcji

Grupa Agora chce rozwijać sprzedaż jakościowych treści w modelu subskrypcyjnym i umocnić pozycję lidera w tym segmencie. Plan na lata 2018-2022 zakłada również potrojenie średniej liczby subskrypcji „Gazety Wyborczej” i podcastów Radia TOK FM, a także zapewnienie lepszej monetyzacji obranego modelu biznesowego.

Docelowo w 2022 r. połowa przychodów „Gazety Wyborczej” ma pochodzić ze źródeł cyfrowych, a jej rentowność regularnie się poprawiać.

Dominik Niszcz, analityk Raiffeisen Centrobanku uważa, że model subskrypcji jest bardziej perspektywiczny w mediach drukowanych, niż tradycyjna reklama. - Dlatego to dobry kierunek. Strategia ta pozwoli na wyhamowanie negatywnych tendencji wyników w segmencie prasy - ocenia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl.

Natomiast Konrad Księżopolski, analityk Haitong Banku sądzi, że prenumerata cyfrowa to jedyny sposób, aby utrzymać prasę w długim terminie. - Nawet nie na poziomie dochodowym, ale w ogóle. Tak robi cały świat, ponieważ spada czytelnictwo prasy drukowanej, co jest wynikiem cyfryzacji i pojawienia się urządzeń mobilnych. Subskrypcje płatne nie były w Polsce mocno zakorzenione, w odróżnieniu od Stanów, gdzie ma to miejsce od dziesięcioleci. W Polsce subskrypcja zaczęła się dopiero w 1990 roku, a 10-15 lat później pojawił się internet, gdzie wiele podobnych treści było i jest za darmo, dlatego nie jest łatwo, przyzwyczaić polskiego czytelnika do płacenia za pisany kontent. Dobrze, że Agora to robi - w pewien sposób jest jednym z pierwszych wydawców, który się na to zdecydował oraz największym, co wpływa na cały rynek. Pozostaje pytanie o realizację strategii cyfrowych subskrypcji - mówi Wirtualnemedia.pl, Konrad Księżopolski.

Analityk Haitong Banku dodaje, że podejście do prenumerowania gazet to również kwestia pokoleniowa. - Nasi rodzice nie kupowali, nie prenumerowali gazet, bo nie było takiej możliwości a poza tym prasa była kontrolowana przez władze. Młodzi ludzie są coraz bardziej świadomi tego, że za treści w internecie się płaci. Dziś są w stanie kupić Netflixa czy Spotify. Jeżeli będą chcieli mieć dostęp do treści premium, być może z czasem przekonają się do płacenia za nie. To jest jedyna słuszna droga, bo nie ma innej - twierdzi.

Rozwój biznesu związanego ze spędzaniem czasu wolnego poza domem

Agora w swojej strategii stawia także na rozwój sieci kin Helios, które są fundamentem jej obecności w segmencie związanym ze spędzaniem czasu wolnego przez Polaków. W planach ma systematyczne zwiększanie liczby kin. Swoją ofertę ma wzbogacić również o nowe sale, stworzone w koncepcie Helios Dream, czyli luksusowo wyposażonych sal premium.

Grupa chce się również skoncentrować na projektach związanych ze spędzaniem czasu wolnego poza domem. W związku z tym zaoferuje bary gastronomiczne i rozrywkowe m.in. w centrach handlowych.

Według Dominika Niszcza, wyceny w tym segmencie są na historycznie wysokim poziomie, więc przejęcia są obarczone dużym ryzykiem.

- Konkurenci z branży private equity z dużym doświadczeniem i zasobami gotówki przyglądają się tym samym aktywom. Dlatego trudno będzie atrakcyjnie nabyć spółki w tej branży. Kluczową przewagą Agory nad innymi potencjalnymi kupcami może być jednak zdolność do generowania synergii z aktywami, które Agora już posiada - uważa Dominik Niszcz z Raiffeisen Centrobank.

Według Konrada Księżopolskiego, Agora nie zrezygnuje ze swojego korowego biznesu, czyli prasy, ponieważ „właściciele i główni udziałowcy firmy są z nią bardzo związani, czują misyjność gazet drukowanych”, dlatego szukają innych źródeł finansowania.

- Biorąc pod uwagę, że mamy trend spadkowy prasy, szukają innych źródeł finansowania. W ostatnich 3-4 latach kino jest najjaśniejszą gwiazdą spośród wszystkich segmentów Agory, to na pewno duży sukces. Wydaje się, że biznes restauracyjny, około kinowy to kontynuacja działania, ostatnio dobrze się w nim dzieje. Restauracje będą zapewne w podobnych lokalizacjach, co kina Helios. Agora ma zatem łatwiejszą drogę, jeśli chodzi o relacje handlowe, wynajem powierzchni handlowej, ma know-how – mówi w rozmowie z Wirtualnemedia.pl.

- Jeśli chodzi o rozrywkową część, nie zostało dokładnie sprecyzowane w strategii, co ma w planach. Na pewno wpisuje się to jednak w obszar segmentu kinowego, który przez ostatnie 3-4 lata był lokomotywą spółki. Bardzo dużo CAPEX-u Agora chce przeznaczyć na dalszy rozwój tej części biznesu, przy okazji, tworząc nowe segmenty. Spółka nieco się odchodzi od coreowego biznesu mediowego i wchodzi w nowe obszary działalności – dodaje.

„Bardzo ofensywna strategia”

Grupa Agora zapowiedziała także wejście AMS w kolejną fazę rozwoju, dzięki zwiększeniu udziału nośników premium, a także postawienie na szerszą ofertę rozwiązań cyfrowych, m.in. zintegrowanych z meblami miejskimi.

Dodatkowo zakłada dalszy, dynamiczny rozwój spółki Yieldbird, lidera branży ad-tech. Jeszcze w tym roku spółka ma zaproponować wybranej grupie klientów kolejny produkt, stawiając na zwiększenie przychodów i osiągniecie wyższej rentowności do 2022 r.

Grupa zapowiedziała także wejście na rynek usług B2B, e-commerce i narzędzi MarTech.

Konrad Księżopolski, w rozmowie z Wirtualnemedia.pl na pytanie, co zaskoczyło go najbardziej w prezentowanej strategii spółki, stwierdził: - To na pewno bardzo ofensywna strategia. O ile poprzednia była defensywna, skoncentrowana na poprawie rentowności, optymalizacji kosztowej, tego nie można powiedzieć o nowej, w której jest mowa o rozwoju organicznym ale przede wszystkim o akwizycjach. Mamy do czynienia z bardzo dużym CAPEX-em, na poziomie niemal miliarda złotych. Ilość CAPEX-u, którą Agora chce przeznaczyć na kina też mnie zaskoczyła.

Dodaje, że rynek kinowy świetnie się rozwija, z każdym rokiem przynosząc rekordowe wyniki.

- Jednak w kolejnych latach przyjdzie spowolnienie gospodarcze co może spowodować spadek konsumpcji na rozrywkę w kinach. Tymczasem Agora chce zwiększyć wydatki na ten sektor, zbudować więcej ekranów niż to było w ostatnich 4 latach, kiedy ten rynek rósł silnie organicznie. Trochę się obawiam, że to przyśpieszenie inwestycji może odbyć się na górce cyklu koniunkturalnego. Byłoby to bardzo niekorzystne, gdyby taki scenariusz się ziścił - podsumowuje Księżopolski.

Agora rezygnuje z pism „Cztery Kąty”, „Ładny Dom”, „Dziecko” i „Niezbędnik Ogrodnika”

W październiku br. Agora zakończy wydawanie magazynów „Cztery Kąty”, „Ładny Dom”, „Dziecko” i „Niezbędnik Ogrodnika”. Natomiast czasopisma „Logo”, „Avanti”, „Kuchnia” i „Opiekun” zostaną włączone do pionu „Gazety Wyborczej”. Z firmą rozstanie się kilka-kilkanaście osób.

- Skupienie działalności prasowej Agory pod skrzydłami „Gazety Wyborczej" to dalszy krok w porządkowaniu prasowego portfolio Agory. Pierwsze zmiany w tym obszarze nastąpiły jesienią ub.r., gdy spółka ogłosiła strategię wydawniczą czasopism skoncentrowaną na najmocniejszych markach - uzasadnia Nina Graboś, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej w Agorze. - Teraz spośród wskazanych wówczas magazynów wybrano te, które w największym stopniu realizują zakładane cele, zwłaszcza w zakresie rentowności, mają największy potencjał rozwojowy i są komplementarne w stosunku do oferty wydawniczej „Gazety Wyborczej” - dodaje.

„Cztery Kąty” to miesięcznik wnętrzarski, „Ładny Dom” - miesięcznik o tematyce budowlanej, „Niezbędnik Ogrodnika” - kwartalnik o pracach ogrodowych, a „Dziecko” - miesięcznik o wychowywaniu dzieci.

W pierwszym kwartale br. grupa kapitałowa Agora zanotowała spadek wpływów ze sprzedaży o 7,6 proc. do 278 mln zł oraz 9,7 mln zł zysku netto (wobec 6,1 mln zł straty rok wcześniej).

Do grupy Agory należą m.in. sieć kin Helios, Next Film (zajmujący się produkcją i dystrybucją filmów), firma reklamy zewnętrznej AMS, Grupa Radiowa Agory (obejmuje stacje TOK FM, Złote Przeboje, Rock Radio, Radio Pogoda), Wydawnictwo Agora (publikuje książki i płyty). Firma wydaje też tytuły prasowe („Gazetę Wyborczą” i grupę magazynów) oraz serwisy internetowe (na czele z portalem Gazeta.pl).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ofensywa strategia Agory, spółka wyda na inwestycje 930 mln zł

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
A ja gore
Te bajki już czytaliśmy... Prawda jest taka, że A. chce przeprowadzić "ucieczkę do przodu". Boi się, że GW nie dotrwa do 30. rocznicy.
25 3
odpowiedź
User
Ja
Irytujące jest, gdy jacyś gimnazjaliści, którzy o niczym nie mają pojęcia, odgrywają role ekspertów. Pan Księżopolski twierdzi, że subskrypcja prasy narodziła się w Polsce w 1990 r., a "nasi rodzice nie prenumerowali gazet, bo nie było takiej możliwości". Nie rozumiem, dlaczego redaktor Wirtualnych Mediów, czytając tę brednię, nie wywalił z artykułu wszystkich wypowiedzi tego ignoranta. Przecież to podważa wiarygodność całego tekstu, a przy okazji psuje wizerunek portalu jako kompetentnego źródła fachowej wiedzy.
32 4
odpowiedź
User
Dizzy
Albo te inwestycje to lipa albo dyktatura to lipa, ostatnie podrygi...
12 2
odpowiedź
User
paula
HAHA :)
6 0
odpowiedź
User
Swordfish
W najlepszym czasie dla siebie Agora potrafiła sprzedawać milion egzemplarzy "GW" (lata 90.). Teraz po 20 latach jest to 100tys. egzemplarzy.
Młodzi ludzie nie czytają dłuższych artykułów, oglądają obrazki i nagłówki. Treść ma być podana natychmiast, a tu jeszcze zgody na RODO, pliki Cookies, wyskakujące reklamy i konieczność opłacania abonamentu za korzystanie z serwisu. Tych klikań dla młodej osoby jest za dużo. Szybciej odpali zapętloną playlistę na YouTube czy na Spotify niż wejdzie w TubaFM.
11 0
odpowiedź
User
conf
900mln !!! 2 rzeczy - 1. Wyobrażacie sobie ile michnikowych kebabów na dworcach za to postawią ; ) 2 Kto im da tyle kasy - wujek Solorz ? : )
13 4
odpowiedź
User
Gste
Ale pisiorskie media i tak powiedzą, że agora bankrutuje
6 12
odpowiedź
User
Analityk
W dobie planowanej repolonizacji polskich mediow, Agora 100% polska firma mogłaby kupić udziały w jakimś zagranicznym portalu.
4 1
odpowiedź
User
Krasawica
930 mln zł inwestycji? A skąd tyle kasy? Od dobrych wujków? A jaki jest poziom kapitalizacji na giełdzie? Jak duży jest kapitał zapasowy?
Dywidenda za 2017 r. płacona z kapitału zapasowego plus rzucenie wszystkiego na jedną kartę pt. budowa kin od Warszawy po Ustrzyki za cudze pieniądze przy decydującym głosie na walnym po stronie starców-założycieli z Agora-Holding.

Kto chce, niech ruszy do akcji.
1 0
odpowiedź
User
DDT
Do Krasawica: żebyś się nie zdziwiła ,że rada starców szybciej zarobi na kinach i rozrywce dla niewymagających niż Morawiecki uciuła 4% podatku od najlepiej zarabiających.
0 0
odpowiedź
Zobacz więcej w kategorii: Reklamy / Marketing