SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ogłoszono laureatów 64. Krakowskiego Festiwalu Filmowego

„O karawanie i psach”, „Wydra”, „Tako rzecze Peaches” i "Drzewa milczą" znalazły się wśród zwycięskich tytułów w głównych konkursach 64. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Werdykt jurorów ogłoszono w sobotę podczas gali finałowej w kinie Kijów.

W czterech konkursach - międzynarodowym konkursie dokumentalnym, międzynarodowym konkursie krótkometrażowym, konkursie polskim oraz międzynarodowym konkursie dokumentów muzycznych DocFilmMusic – wzięło udział 100 prezentowanych podczas festiwalu filmów.

W Międzynarodowym Konkursie Filmów Dokumentalnych zwyciężył, zdobywając Złoty Róg, film „O karawanie i psach” (Niemcy) Askolda Kurova oraz twórcy, który ze względu na tematykę produkcji chciał pozostać anonimowy. Jury doceniło film, który „pokazuje nie tylko historyczny moment, ale także nieopisane wysiłki rosyjskich dziennikarzy i aktywistów w walce o wolność prasy i prawa człowieka”.

Srebrne Rogi w tym konkursie otrzymali Tomasz Wolski, reżyser „Roku z życia kraju” (Polska) oraz Oksana Karpovych za film „Przechwycone”(Kanada, Francja, Ukraina), natomiast "Drzewa milczą" Agnieszki Zwiefki (Polska, Niemcy, Dania) zdobyły rekomendację KFF do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii filmu dokumentalnego.

W Międzynarodowym Konkursie Filmów Krótkometrażowych nagrodę główną – Złotego Smoka – otrzymał Akihito Izuhara za film „Wydra” (Japonia). Jury podkreśliło w werdykcie, że jest to „czyste dzieło sztuki, które jest zarówno minimalistyczne, jak i maksymalistyczne. Tajemniczy poetycki film, który każe nam się zatrzymać w ciszy, by kontemplować relację między ludzką cywilizacją a naturą”.

Srebrne Smoki w tym konkursie zdobyli: za film dokumentalny – Ivan Zahínos, „Don Benjamín” (Hiszpania), animację - Seung-Hee Jung, „Wspomnienia ciemnej chmury” (Korea Południowa), a za film fabularny - Anna Korom, „Diamentowa piękność” (Węgry).

Z kolei "Pomarańcza z Jaffy" Mohammeda Almughanniego (Francja) została wyłoniona jako kandydat KFF do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii filmu krótkometrażowego.

W Międzynarodowym Konkursie DocFilmMusic Złoty Hejnał dla reżyserów najlepszego filmu zdobyli Philipp Fussenegger i Judy Landkammer za film „Tako rzecze Peaches” (Niemcy).

W Konkursie Polskim - wśród twórców filmów krótkometrażowych nagrodzeni zostali Julia Sadowska, reżyserka „Comme Des Cowboys”, która otrzymała Złotego Lajkonika dla najlepszego filmu fabularnego. Złoty Lajkonik dla reżysera najlepszego dokumentu powędrował do Kacpra Świtalskiego za film „Zupa z tygrysa”, natomiast za krótkometrażową animację nagrodzono Piotra Milczarka, który wyreżyserował „Innego końca nie będzie”.

Natomiast „Za film, w którym uchodźca jest człowiekiem, a nie pustym medialnym tematem, za przejmujący zapis bólu, rozpaczy, odrzucenia i braku akceptacji, ale jednocześnie za obraz dający nadzieję” Nagrodę Złotego Lajkonika dla najlepszego filmu dokumentalnego powyżej 30 minut otrzymała Agnieszka Zwiefka, reżyserka „Drzewa milczą” (Polska, Niemcy, Dania).

W międzynarodowym konkursie dokumentalnym jury poprowadził Nick Read. Oprócz niego w jury zasiedli także Margje de Koning (Holandia), Eliza Kubarska (Polska), Dragan von Petrovic (Serbia) oraz Monica Lazurean-Gorgan (Rumunia). Przewodniczącą międzynarodowego konkursu krótkometrażowego była Corina Schwingruber-Ilić (Szwajcaria), wraz z nią filmy oceniali także Toril Simonsen (Norwegia), Heinz Hermans (Niemcy) i Tomek Popakul (Polska).

W jury sekcji konkursowej DocFilmMusic zasiedli Michał Fojcik (Polska), Ana Sofia Fonseca (Portugalia) oraz Matej Bobrik (Słowacja/Polska). Natomiast w konkursie polskim osobne jury będzie oceniało krótkie metraże (tu: Jacek Borcuch, Joanna Łapińska, Julia Orlik) oraz dokumenty (Piotr Śliskowski, Marta Minorowicz, Joanna Ostrowska).

64. Krakowski Festiwal Filmowy potrwa do niedzieli, a online na KFF VOD filmy będzie można oglądać do 16 czerwca. 

Krakowski Festiwal Filmowy jest najstarszym filmowym festiwalem w Polsce i jednym z najstarszych w Europie. Historia imprezy sięga roku 1961, kiedy to jeszcze jako Ogólnopolski Festiwal Filmów Krótkometrażowych prezentował dokonania rodzimej kinematografii. Od tego roku obok festiwalowego logo oficjalnie figuruje hasło "insider".

Festiwal znajduje się na liście wydarzeń filmowych kwalifikujących do Oscara w kategoriach krótkometrażowych (fabuła, animacja, dokument) oraz pełnometrażowego filmu dokumentalnego, a także rekomenduje do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach.(

Dołącz do dyskusji: Ogłoszono laureatów 64. Krakowskiego Festiwalu Filmowego

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl