SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

O. Rydzyk reaguje na słowa Donalda Tuska o imperium. „Dlaczego Pan nas dyskryminuje?”

Ojciec Tadeusz Rydzyk na antenie Radia Maryja podkreślił w piątek, że mówienie przez premiera Donalda Tuska i jego grupę polityczną o imperium ojca Rydzyka, dawaniu mu ogromnych pieniędzy przez poprzedni rząd jest wprowadzeniem słuchających w błąd.

Ojciec Tadeusz Rydzyk, fot. screen z Telewizji wPolsceOjciec Tadeusz Rydzyk, fot. screen z Telewizji wPolsce

Dyrektor Radia Maryja zaznaczył, że zdecydował się zabrać głos "po wypowiedziach w tych dniach, m.in. premiera w Białymstoku".

- Zwracam się do Pana, Panie Premierze, nawiązując do częstej narracji Pana i Pana grupy politycznej o „imperium ojca Rydzyka”, o rzekomym dawaniu mojej osobie ogromnych pieniędzy przez poprzedni rząd - stwierdził o. Tadeusz Rydzyk.

- Panie Premierze, to jest wprowadzanie w błąd słuchających Pana. My pracujemy na chwałę Bożą, dla wspólnego dobra, dla naszej Ojczyzny, rodaków, ludzi. To jest nasze powołanie i mamy obowiązek to czynić. Pytam: czy obecnie w Polsce nie mamy do tego prawa? Czy jako obywatele Polski jesteśmy tego prawa pozbawieni? Pytam, Panie Premierze: dlaczego Pan nas dyskryminuje? - spytał redemptorysta.

O. Rydzyk narzeka na dyskryminacje i prosi o modlitwę

- O tych dyskryminacjach mógłbym mówić więcej, wymieniać, co Pan robił z nami już po 2007 r., w czasie pierwszych waszych rządów - dodał.

Dyrektor Radia Maryja zaapelował do wszystkich o gorącą modlitwę, o oddalenie kłamstwa. Zapowiedział też, że lipcowa pielgrzymka Rodziny Radia Maryja zostanie ofiarowana w intencji uwolnienia od kłamstwa całej Polski.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Tusk przed tygodniem, 24 czerwca w Białymstoku, został zapytany czy państwową dotację może otrzymać regionalne Radio Orthodoxia, które utrzymuje się jedynie ze składek wiernych Kościoła prawosławnego.

- Mam teraz problem, no bo myślałem o tym, żeby ograniczyć dotacje dla... nie mówię o tej rozgłośni, ale myślałem, że nie trzeba więcej publicznych pieniędzy dla rozgłośni, którymi kieruje ksiądz - powiedział Tusk.

Zaznaczył, że "skoro zabraliśmy się za porządkowanie tych spraw i między innym państwo polskie nie będzie finansowało więcej takich imperiów jak imperium ojca (Tadeusza) Rydzyka".

CZYTAJ TEŻ: O. Rydzyk odpowiada na wniosek Hołowni o kontrolę NIK. „Kłamstwo, jakbym słyszał Judasza”

Zapewnił, że intencją rządu nie jest "redukowanie aktywności różnych społeczności, form kultury, ekspresji". - Bardzo by mi zależało na tym, żeby wszyscy dobrze się czuli w Polsce, a nie, że jedni z racji poglądów albo bliskości władzy mają miliony czy setki milionów, a drudzy nie mają szans na przetrwanie - zastrzegł. Obiecał, że przyjrzy się sprawie Radia Orthodoxia i "nie wyklucza" przyznania dotacji.

Dotacje dla podmiotów o. Rydzyka za rządów PiS

Przez ostatnie osiem lat do podmiotów związanych z o. Rydzykiem trafiły setki mln zł z różnych instytucji i spółek państwowych - w formie dotacji oraz wydatków marketingowych. Bianka Mikołajewska z Wirtualnej Polski w październiku ub.r. podsumowała, że przez osiem lat było to łącznie 379,4 mln zł, z czego 218,1 mln zł dotyczyło projektu Pamięć i Tożsamość (obejmującego głównie muzeum), 73,1 mln zł - spółek zajmujących się geotermią, 31 mln zł - Telewizji Trwam, a 29,8 mln zł - Akademii Kultury Społecznej i Medialnej.

Przykładowo resort obrony narodowej w ub.r. zapłacił jej ok. 650 tys. zł za 36 odcinków programu „Zostań żołnierzem RP”, a w 2022 r. - 720 tys. zł za 40 odcinków. Z kolei kancelaria premiera w latach 2021-22 wydała 590 tys. zł na kampanie prowadzone na antenie Telewizji Trwam, przyznała Fundacji Lux Veritatis 3,59 mln zł dotacji oraz wsparła dwie konferencje Akademii Kultury Społecznej i Medialnej.

W 2022 roku Fundacja Lux Veritatis zanotowała spadek przychodów o 10,7 proc. do 50,34 mln zł, a przy słabszym ograniczeniu kosztów jej zysk netto skurczył się z 1,4 mln do 197,5 tys. zł. Wartość otrzymanych darowizn wyniosła 38,46 mln zł, wobec 43,97 mln zł rok wcześniej.

Koniec dotacji po zmianie władzy

Sytuacja dla podmiotów o. Rydzyka diametralnie zmieniła się po przejęciu władzy pod koniec ub.r. przez nową koalicję rządzącą. Ministerstwo Sprawiedliwości podało, że pod koniec grudnia wstrzymano wypłaty z Funduszu Sprawiedliwości i zablokowano dalsze wydatki na jego działania promocyjne. W przypadku Fundacji Lux Veritatis chodzi o 2,31 mln zł zaplanowane w br., a w sumie 7,18 mln zł do końca 2026 roku. Umowę zawarto już po wyborach parlamentarnych w październiku ub.r. Resort spraawiedliwości rozpoczął szczegółowy audyt w Funduszu obejmujący współpracę ze 112 podmiotami, które tylko w styczniu br. miały otrzymać łącznie 79,77 mln zł.

Z kolei minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska zdecydowała, że Fundacja Lux Veritatis zwróci dofinansowanie przyznane na Akademię Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Według minister naruszono zasady programu grantowego.

Dołącz do dyskusji: O. Rydzyk reaguje na słowa Donalda Tuska o imperium. „Dlaczego Pan nas dyskryminuje?”

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Anty-grzybiarz
Tusk ma rację. Wyrwać rydza i to z korzeniami. Odgrzybiamy Polskę!
odpowiedź
User
Solomon Kane
Tusk zawsze kłamie, by niszczyć przeciwników. Tych prawdziwych oraz tych, których niby uważa za sojuszników.
W Polsce do głosu doszły siły , które można w skrócie ocenić jako "zło". Uśmiechnięte zło. I tak spartola wszytko bo zlobtylko niszczy, nic nie buduje. Nie umiecie cwaniaki "zbudować imperium" to szczekacie na tych co potrafią coś robić.
odpowiedź
User
Budzyń
Na miejscu księdza Tadeusza bałbym się odrobinę intencji uwolnienia Polski z kłamstwa, bo jeśli Pan B istnieje i wysłucha, to może się okazać, że naturalnym ciągiem zdarzeń będzie zniwelowanie imperium księdza do poziomu gruntu.
odpowiedź