SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

OKEM żąda odwołania prezesa TVP Juliusza Brauna

Obywatelska Komisja Etyki Mediów wyraziła oburzenie z powodu zapowiedzi emisji w TVP1 niemieckiego serialu „Nasze matki, nasi ojcowie” i z tego powodu zaapelowała do KRRiT o odwołanie ze stanowiska prezesa TVP Juliusza Brauna.

Juliusz Braun, prezes TVP - fot. akpa

Juliusz Braun, prezes TVP - fot. akpa

Trzyodcinkowy serial ZDF „Nasze matki, nasi ojcowie” opowiada o wojennych losach pięciorga młodych mieszkańców Berlina w przeddzień ataku na Związek Radziecki w czerwcu 1941 roku. W Polsce zrobiło się o nim głośno, gdy okazało się, że w trzecim odcinku tej serii w sposób uproszczony i kontrowersyjny przedstawiono okupację niemiecką w Polsce, w tym antysemickie postawy w polskim ruchu oporu (więcej na ten temat).

- Serial „Nasze matki, nasi ojcowie” zawiera krzywdzące bohaterów Armii Krajowej kłamstwa na temat ich postawy podczas II wojny światowej, rozpętanej przez hitlerowski nazizm, świadomie wybrany i popierany przez naród niemiecki. Niemcy, promując kłamliwą i krzywdzącą Polaków wersję historii podważają zaufanie do swej dobrej woli, deklarowanej w wielu oficjalnych wypowiedziach, podważają także wysiłek dwóch pokoleń powojennych Niemców, próbujących odkupić winy swoich rodziców i zadośćuczynić poszkodowanym i zniszczonym narodom Europy - napisano w oświadczeniu OKEM.

- Niezrozumiała jest postawa zarządców telewizji publicznej, świadomych krzywdzących Polskę przekłamań, a jednocześnie zgadzających się zakupić i emitować film. Z wrogimi Polsce poglądami i przekłamaniami historycznymi na nasz temat powinno się prowadzić dyskusję z pozycji walki o prawdę i w formie protestu, a nie poprzez zakup i emitowanie szkodliwego filmu - twierdzi Obywatelska Komisja Etyki Mediów.

Obywatelska Komisja Etyki Mediów zaapelowała do KRRiT o odwołanie w tej sytuacji prezesa Telewizji Polskiej, Juliusza Brauna.

Serial „Nasze matki, nasi ojcowie” pokazany zostanie w TVP1 17, 18 i 19 czerwca br. o godz. 20.25. Emisja trzeciego odcinka serialu zostanie poprzedzona wprowadzeniem historycznym w postaci krótkiego wywiadu z historykiem lub politykiem. Natomiast po filmie odbędzie się debata historyków i ekspertów o polityce historycznej w Niemczech i Polsce.

W skład OKEM wchodzą Tomasz Bieszczad, Teresa Bochwic, Anna Pietraszek, Roman Piwowarczyk, Ewa Stankiewicz oraz Jan Żaryn.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: OKEM żąda odwołania prezesa TVP Juliusza Brauna

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
oburzony
Braun won z tvp!!!!!!
odpowiedź
User
Widz
Popiera. To idiotyczny pomysl z tą emisjią!
odpowiedź
User
Dowgird
Czarne chmury zawisły nad Woronicza ...
odpowiedź
User
UDeckie pretensjonalne półgłówki wschodnioeuropejskie
Pokażemy ten serial, bo Niemcy płacą abonament, a WY nie chcecie zasilać prywatnej kasy naszych partyjnych kolegów.
odpowiedź
User
kropka.
A cóż to za samozwańczy twór od etyki się znalazł?
odpowiedź