SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Olbrzymia kara dla France Telecom

France Telecom musi zwrócić ponad 1,2 mld euro

Komisja Europejska uznała, że francuski koncern telekomunikacyjny France Telecom korzystał z nielegalnej w świetle prawa UE pomocy publicznej i będzie musiał ją oddać państwu razem z odsetkami. Sumę tę szacuje się nawet na ponad 1,2 mld euro.

Za nielegalną pomoc państwa uznano ulgi w lokalnych podatkach bezpośrednich od przedsiębiorstw, z jakich korzystał France Telecom w latach 1994-2002. Dzięki ulgom firma oszczędziła od 800 mln euro do 1,1 mld euro.

Ponadto, formą pomocy publicznej była, w ocenie KE, deklaracja ówczesnego ministra finansów Francji Francisa Mera, który zapewnił, że rząd nie pozwoli, by koncern upadł, a także zaoferowany w końcu 2002 roku, ale nigdy nie udzielony, kredyt w wysokości 9 mln euro.

Zarówno deklaracja ministra finansów, jak i umożliwienie skorzystania z kredytu były "psychologiczną" pomocą państwa - wpłynęły zarówno na oczekiwania i zaufanie inwestorów, jak i utrzymanie dobrych notowań firmy - uważa Komisja. Jednak France Telecom nie poniesie żadnych konsekwencji finansowych z powodu skorzystania z tego rodzaju pomocy publicznej.

France Telecom jest największym akcjonariuszem Telekomunikacji Polskiej - ma 33,93% udziałów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Olbrzymia kara dla France Telecom

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl