SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Sprzedaż książek Olgi Tokarczuk wystrzeliła w górę, kolejny milion egz. trafił do sprzedaży

Milion książek autorstwa Olgi Tokarczuk trafiło do sprzedaży po ogłoszeniu informacji o zdobyciu przez Polskę literackiej Nagrody Nobla - podaje Wydawnictwo Literackie, zajmujące się promocją dzieł pisarki w Polsce.

Olga Tokarczuk, fot. akpaArticle

Pisarka odebrała Nagrodę Nobla we wtorek, 10 grudnia br. z rąk Króla Szwecji.

Wydawnictwo Literackie, które zajmuje się promocją książek Tokarczuk w Polsce podało, że do 10 października - dnia informacji o ogłoszeniu Nobla - jej książki znalazły w Polsce około miliona czytelników. - Po werdykcie nakładem Wydawnictwa Literackiego nakład ten został podwojony - do księgarń trafił już kolejny milion egzemplarzy powieści i opowiadań naszej Noblistki - przekazał nam Sebastian Nowak, specjalista ds. promocji i PR z Wydawnictwa Literackiego.

W ubiegłym tygodniu rzeczniczka Empiku poinformowała na Twitterze, że od dnia ogłoszenia wiadomości o przyznaniu Nobla Polsce tylko w tej sieci sprzedało się 200 tys. egzemplarzy. - Dziś #OlgaTokarczuk odbiera Nagrodę Nobla a w tle ogromne zainteresowanie polskich czytelników jej twórczością! Od dnia ogłoszenia tego prestiżowego wyróżnienia do dziś #Empik sprzedał 200 tys.egz.książek pisarki! – napisała na Twitterze. Z kolei „Rzeczpospolita” podała, że wynik ten poprawił się w tym tygodniu o kolejne 100 tys. egzemplarzy.

Obecnie na TOP liście Empiku znajdują się: na drugim miejscu – „Bieguni”, kolejnym – „Księgi Jakubowe”, piątym – „Prawiek i inne czasy”, siódmym – „Prowadź swój pług przez kości umarłych”, trzynastym – „Opowieści bizarne” piętnastym – „Podróż ludzi Księgi”.

"Literatura dla osób o rozwiniętych kompetencjach czytelniczych"

Czy sukces Polki poprawi poziom czytelnictwa w Polsce? Ewa Tenderenda-Ożóg z Biblioteki  Analiz Magazynu Literackiego Książki „życzeniem całej branży wydawniczej byłoby, aby Nagroda dla Olgi Tokarczuk przełożyła się na poprawę czytelnictwa w Polsce”. - Bardzo nas cieszy, że literatura trafiła na medialne czołówki i "jedynki" serwisów informacyjnych. Obawiam się jednak, że ten szum nie wpłynie znacząco na zainteresowanie czytaniem, zwłaszcza wśród osób, które dotychczas nie sięgały po książki. Publikacje Olgi Tokarczuk to jednak literatura dla tych, którzy już czytają i to intensywnie, o rozwiniętych kompetencjach czytelniczych. Tu zapewne można oczekiwać wzrostu. To literatura, która - powtarzając za samą noblistką - "wymaga pewnych kompetencji poznawczych, kulturowych" - stwierdza ekspertka.

Dodaje, że ważnym aspektem jest wykorzystanie sukcesu Polki i polskiej literatury, by „umiejętnie przełożyć to na upowszechnianie czytelnictwa, na formułowanie trafnych komunikatów skierowanych do osób nieczytających”.

Według Ewa Tenderenda-Ożóg szacunki branży wskazują, że sprzedaż książek Tokarczuk do końca roku może osiągnąć wspomniane milion egzemplarzy. - Przed nami bardzo dobry czas - czas zakupów świątecznych, gdzie książka wciąż jeszcze ma wysoką pozycję na liście prezentów. A tak prestiżowa nagroda to niekwestionowana rekomendacja. Z niecierpliwością czytelnicy czekają też na kolejną już powieść noblistki, która ukaże się zapewne w przyszłym roku - podkreśla.

Jedynie 37 proc. Polaków przeczytało w ubiegłym roku co najmniej jedną książkę, 28 proc. nie ma w domu ani jednego egzemplarza - pokazały badania czytelnictwa autorstwa Biblioteki Narodowej. Ponad 60 procent badanych nie przeczytało w ubiegłym roku żadnej książki.

Dołącz do dyskusji: Sprzedaż książek Olgi Tokarczuk wystrzeliła w górę, kolejny milion egz. trafił do sprzedaży

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
witam
Niedzielni czytelnicy. Wcześniej albo nie czytali, albo uważali jej twórczość za niewartą uwagi. Teraz tylko dlatego, że się o niej mówi, dorwali się do jej książek. Dobrze, że ludzie się tak nie zapatrują na pokojowych noblistów (vide "nasz" prądowy), albo Obama, co dostał Nobla prowadząc 2 wojny i kto wie ile zakulisowych działań destabilizujących w dziesiątkach krajów.
odpowiedź
User
lover-kiss-kiss
ciekawe, co ona jako multimilionerka o pogladach lewicowych z pieniedzmi zrobi. czy odda wiekszosc na szczytne cele?
odpowiedź
User
edere
ale beka, biegnijta yntelygenty ba wam wykupią
odpowiedź