SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

OLT Express ma wstrzymać reklamy podobne do PLL LOT

Sąd Okręgowy w Warszawie zakazał liniom lotniczym OLT Express rozpowszechniania reklam podobnych do reklamy PLL LOT. Orzeczenie podlega natychmiastowej wykonalności, a obowiązuje na czas trwania procesu między firmami.

Decyzja warszawskiego sądu dotyczy reklam OLT Express pokazujących samolot od strony dziobu, do którego pasażerowie wchodzą z jednej strony, a wychodzą z drugiej strony, oraz obrazy w tle z charakterystycznymi budowlami znanych miejsc (patrz obrazek poniżej). Firma nie może też promować się sloganem „Nowe Polskie Linie Lotnicze”.

Takie grafiki i hasło znalazły się w reklamach promujących od połowu lutego start OLT Express wykorzystywał (przeczytaj więcej o tej kampanii), a w połowie kwietnia do emisji trafił spot telewizyjny z tym sloganem (obejrzy go). Na początku marca PLL LOT zarzuciły OLT Express, że jego reklamy naśladują ich reklamy z jesieni ub.r. (patrz grafiki poniżej). PLL LOT wezwały OLT Express do wycofania tych reklam, a kiedy to nie nastąpiło, skierowały sprawę do sądu.

Sąd przychylił się do argumentacji LOT-u, że layout z samolotem, wchodzącymi do niego i wychodzącymi z niego ludźmi oraz znanymi budowlami w tle jest wykorzystywany przez PLL LOT od listopada ub.r., czyli kilka miesięcy przed startem kampanii OLT Express. Natomiast nazwa „Polskie Linie Lotnicze” to element firmy LOT, używany powszechnie od jej powstania w 1929 roku, a tym samym jednoznacznie kojarzony i identyfikowany z nazwą firmy.

Postanowienie sądowe jest jak na razie zabezpieczeniem PLL LOT na czas przyszłego procesu z OLT Express. - Niemniej odczuwamy satysfakcję, że sąd przychylił się do argumentacji naszej firmy, że reklama drugiego przewoźnika jest elementem nieuczciwej konkurencji - mówi Leszek Chorzewski, rzecznik prasowy LOT-u. - Warto zacytować zdanie z postanowienia odnoszące się do podobieństwa reklam: „Konsekwencją tego stanu rzeczy może być pasożytnicze wykorzystywanie przez obowiązanego [OLT Express] renomy marki uprawnionego [LOT] do budowania swojej pozycji rynkowej - dodaje.

Dołącz do dyskusji: OLT Express ma wstrzymać reklamy podobne do PLL LOT

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
abc
Genialne "nazwa 'Polskie Linie Lotnicze' to element firmy LOT". Ciekawe zatem czy teraz każda firma używająca w swoim sloganie zwrotu POLSKA będzie uznana przejaw nieuczciwej konkurencji względem monopolisty? Czy ktoś postradał zmysły?
odpowiedź
User
retroso
Wystarczyłoby żeby napisali nowe polskie linie lotnicze z małych liter i sprawa byłaby czysta.
odpowiedź
User
Piszesz - masz
Może jestem delikatnie uszczypliwy, ale gdzie się podział dziennikarski obiektywizm? Rzetelność chyba wymaga, aby przedstawić zdanie również drugiej strony, a tutaj widzimy wypowiedzi tylko i wyłącznie LOTu, który stwierdza nieuczciwą konkurencję (przecież tego wyżej w tekście nie ma) oraz negujący OLT Express cytat. Jeśli zabieracie się za dziennikarstwo, a nie tylko PR, to proszę róbcie to jak należy.
odpowiedź