SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Udawał kupującego na OLX, żeby wyłudzać dane. Policja zatrzymała oszusta

Stołeczni policjanci zatrzymali 40-letniego mężczyznę podejrzanego o oszustwa internetowe - poinformował nadkom. Sylwester Marczak ze stołecznej policji. Mężczyzna na portalu ogłoszeniowym OLX udawał kupującego w celu wyłudzenia od ofiar wrażliwych danych.

fot. Shutterstock.com Article

Nad sprawą pracowali policjanci z Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Stołecznej Policji wspólnie z policjantami z Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego Komendy Rejonowej Policji Warszawa II. "Ich wspólne działania doprowadziły do zatrzymania 40-letniego mężczyzny, który na portalu ogłoszeniowym dokonywał wyłudzeń wrażliwych danych" - przekazał nadkomisarz Sylwester Marczak.

"Operacyjni pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Pruszkowie ustalili, że numer telefonu, który posłużył do komunikacji na portalu z jednym z poszkodowanych, współpracuje z urządzeniem, które może służyć do rozsyłania masowych ilości wiadomości tekstowych. Po dokonaniu ustaleń i analiz, udali się w rejon jednego z lokali mieszkalnych na terenie Wrocławia, gdzie mógł przebywać mężczyzna dokonujący oszustw" - wyjaśnił policjant.

W mieszkaniu oszusta 224 karty SIM i narkotyki

Wskazał, że w wytypowanym mieszkaniu śledczy zatrzymali 40-latka, u którego w trakcie przeszukania znaleziono liczny sprzęt teleinformatyczny mogący służyć do rozsyłania masowych ilości wiadomości tekstowych oraz narkotyki.

"Urządzenia były uruchomione i podłączone do laptopów, na których pracowało specjalne oprogramowanie oraz m.in. skonfigurowane oprogramowanie do pracy zdalnej – oprogramowanie narzędziowe umożliwiające zdalne sterowanie systemem operacyjnym poprzez Internet. Użytkownik za pomocą programu może między innymi sterować pulpitem, przeglądać strukturę katalogów na podłączonym komputerze oraz przesyłać dane" - tłumaczył.

"W slotach urządzeń znajdowały się karty SIM (224 aktywne karty SIM różnych operatorów) oraz anteny. Urządzenia były aktywne, o czym świadczyły migające przy slotach kart SIM kontrolki. W jednym ze slotów urządzenia znaleziono kartę o numerze, z którego dokonano przedmiotowego oszustwa" - zaznaczył.

Podał, że ponadto na miejscu policjanci zabezpieczyli pięć telefonów komórkowych, dyski twarde, nowe karty SIM, około kilku tysięcy używanych kart SIM oraz marihuanę znajdującą się w różnych opakowaniach, a także karty bankomatowe.

Po zatrzymaniu 40-latek usłyszał zarzuty oszustwa internetowego oraz posiadania substancji zabronionych.

"Sąd na wniosek prokuratora zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy" - poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie Aleksandra Skrzyniarz.

Dołącz do dyskusji: Udawał kupującego na OLX, żeby wyłudzać dane. Policja zatrzymała oszusta

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Helmut Klopp
Powinni mu solidnie przegumować grzbiet na komisariacie.
7 0
odpowiedź
User
miś społeczny
To normalne, że nerdzi nowych technologii ćpają. Ciekawe ile tatuaży miał. Za komuny taki ktoś był zwykłym menelem - dziś to jest przedsiębiorca i człowiek sukcesu.
4 0
odpowiedź
User
Ksiądz Tomek
Ok boomer. Posiadanie lub nieposiadanie tatuażu nie żadnym wyznacznikiem.
0 0
odpowiedź