SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Omenaa Mensah: trzeba przyjąć uchodźców

Omenaa Mensah jest zwolenniczką przyjęcia uchodźców z Syrii w Polsce. Boli ją negatywne podejście Polaków do tej kwestii. Prezenterka uważa jednak, że konieczne jest wypracowanie planu pomocowego, którego wdrożenie zapewni uchodźcom możliwość asymilacji z polskim społeczeństwem.

Article

Polska zadeklarowała przyjęcie ok. 2 tys. uchodźców z Syrii. Według nowego klucza proponowanego przez Komisję Europejską do Polski ma trafić 8 tys. dodatkowych osób. Przyjmowanie imigrantów z ogarniętej wojną domową Syrii budzi jednak sprzeciw znacznej części polskiego społeczeństwa. W internecie pojawiają się nawet komentarze o skrajnie rasistowskim i ksenofobicznym charakterze. Omenaa Mensah nie ukrywa, że boli ją takie spojrzenie Polaków na problem uchodźców.

– Zapominamy, jak kiedyś też u nas było źle, jak też było nam trudno i jak niektórzy uciekali, wyjeżdżali, a później wracali. Starajmy się tych ludzi trochę zrozumieć. Oczywiście róbmy to wszystko rozsądnie – mówi Omenaa Mensah.

Prezenterka i szefowa fundacji pomagającej biednym dzieciom z Ghany jest zdania, że uchodźców trzeba przyjmować, ale należy to robić mądrze. Mensah uważa, że najgorszym rozwiązaniem jest pozostawienie imigrantów samym sobie, ponieważ może to mieć bardzo negatywne skutki. Jej zdaniem polskie władze powinny przede wszystkim opracować rozsądny plan pomocowy.

– Trzeba pomagać mądrze, czyli jak zawsze mówię, dawać wędkę, a nie rybę. Co z tego, że dam dziecku książkę o Afryce, jak ono nie potrafi czytać. To ja wolę zbudować szkołę, w której on pozna nauczyciela, który nauczy je czytać, a później ono będzie mogło nauczyć czytać swojego młodszego brata  lub siostrę – mówi Omenaa Mensah.

Prezenterka twierdzi, że mimo jawnej niechęci ze strony części polskiego społeczeństwa i sceny politycznej do przyjmowania uchodźców, ona sama jest pełna optymizmu.

– Moja córka właśnie poszła do gimnazjum, w którym wspiera się uchodźców. Część środków, które są przekazywane na czesne, idzie na to, żeby dzieci uchodźców mogły też się uczyć w tej szkole – mówi Omenaa Mensah.

Wojna domowa w Syrii trwa od marca 2011 roku. W jej efekcie kraj musiało opuścić już ponad cztery miliony Syryjczyków.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Omenaa Mensah: trzeba przyjąć uchodźców

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gie
To ilu uchodźców przyjmie Omenaa? Jeśli powiedziała że należy przyjmować to niech przyjmuje.
23 9
odpowiedź
User
eee
niektorym dalej jest zle i bedzie gorzej jesli Polska przyjmie uchodzcow... g***o wie, g***o mowi
15 9
odpowiedź
User
mario
A ja chciałbym się wreszcie dowiedzieć dlaczego Syryjczycy chcą zasiedlić Europę ,a nie szukaja pomocy w bogatych krajach arabskich, do których mają bliżej?
16 8
odpowiedź
User
xxx
@mario: Odpowiedź jest banalnie prosta, bogate kraje naftowe typu np. Arabia Saudyjska lub Kuwejt, boją się ewentualnych rozruchów społecznych, pamiętając niedawną tzw. Arabską Wiosnę. Dlatego nie wezmą nikogo, zrzucając to zadanie na Europejczyków.
Smutne i irytujące, ale prawdziwe
13 8
odpowiedź
User
VacemCycko
Dla Muzulmanina zycie na koszt braci i siostr jest dyshonorem. Co innego kiedy Muzulmanina utrzymuje niewierny. Niewierny nie ma praw, a koszty utrzymania traktowane sa przez biorce jako swoisty podatek za milosierdzie (Muzulmanin nie zabija wowczas niewiernego z powodu jego innej wiary).
11 8
odpowiedź