SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Onet i RMF FM najczęściej cytowanymi mediami w kwietniu

W kwietniu media najchętniej powoływały się na informacje portalu Onet.pl - wynika z raportu Instytutu Monitorowania Mediów. Podium uzupełniają RMF FM i TVN24. W rankingu najczęściej cytowanych mediów internetowych znalazły się także Wirtualnemedia.pl.

Article

Onet.pl otwiera kwietniowy ranking „Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce” z liczbą 5 381 wzmianek. Za nim uplasowała się stacja radiowa RMF FM, cytowana 4318 razy. Miejsce trzecie zajęła telewizja TVN24 z liczbą 4 003 cytowań.

W rankingu pojawiły się dwie nowe w stosunku do marca 2020 pozycje: PR1 oraz PR24 Polskiego Radia z kolejno 1 170 oraz 1 054 wzmiankami. W obu przypadkach wzrost jest skokowy, a spowodowany poruszanymi w ich serwisach tematami dotyczącymi sytuacją związana z pandemią koronawirusa COVID-19.

Ogółem zestawienie najbardziej opiniotwórczych mediów w kwietniu tworzy 5 tytułów prasowych, 3 portale internetowe, 4 stacje radiowe i 3 telewizyjne.

- Internetowe serwisy informacyjne stale prowadzą w rankingu ogólnym głównie z racji łatwości dostępu do treści oraz ciągłego cyklu publikacji. Onet po raz kolejny na pierwszym miejscu, za nim radio, telewizja i poza podium prasa. Uwagę zwracają niskie pozycje mediów publicznych. Zastanawia także spadek „Gazety Wyborczej” w stosunku do marca br., cieszą zaś wzrosty prasy specjalistycznej („Rzeczpospolita” i „Dziennik Gazeta Prawna”), które zyskują ze względu na trzymanie ręki na plusie m.in. w tematach związanych z pandemią koronawirusa i sytuacji gospodarczej kraju – komentuje wyniki zestawienia dr Łukasz Przybysz, medioznawca z Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW.

Najbardziej opiniotwórcze serwisy internetowe

W rankingu najczęściej cytowanych portali internetowych pierwsze miejsce zajął Onet.pl , cytowany 5 381 razy. Drugie miejsce na podium należy do Wirtualnej Polski,  cytowanej w mediach w kwietniu 2 503 razy. Pozycja trzecia to Interia.pl z 1 599 wzmiankami. Na informacje portalu Wirtualnemedia.pl inne redakcje powoływały się w kwietniu 446 razy.

Najbardziej opiniotwórcze media drukowane

Najbardziej opiniotwórczym tytułem prasowym w kwietniu 2020 okazała się „Rzeczpospolita”, która cytowana była w mediach łącznie 3 426 razy. Za nią, z wynikiem 1 671 cytowań znalazła się „Gazeta Wyborcza”, natomiast podium w tej kategorii zamyka „Super Express” z 1 505 wzmiankami.

Podium wśród tygodników i dwutygodników w kwietniu otwiera „Do Rzeczy”, który cytowany był 542 razy. Na kolejnych miejscach w rankingu znalazł się „Wprost” (497 wzmianek) oraz „Gazeta Polska” (311 cytowań), której pozycja wzrosła o cztery miejsca względem marca 2020.

 „Forbes” z łączną liczbą 87 cytowań jest liderem kategorii najczęściej cytowanych miesięczników. Na miejscu drugim znalazł się „Press”, a miejsce trzecie podobnie jak miesiąc wcześniej zajmuje „Twój Styl”.

Najczęściej cytowane stacje radiowe i telewizyjne

Najbardziej opiniotwórczą stacją telewizyjną w kwietniu był TVN24 z liczbą 4 003 cytowań. Tuż za nią uplasował się „Polsat News” (2 856 wzmianek), a następnie TVP Info (1 402 cytowania).

 

W kategorii stacje radiowe na pierwszym miejscu RMF FM cytowane 39 proc. częściej niż w marcu, z wynikiem 4 318 wzmianek. Na kolejnych miejscach są Radio Zet i PR1 Polskiego Radia cytowane kolejno 1 452 i 1 170 razy. O cztery miejsca w rankingu w stosunku do marca wzrósł wynik Polskie Radio 24.

Najbardziej opiniotwórcze media biznesowe i regionalne

W rankingu mediów biznesowych na pierwszym miejscu ze znaczną przewagą znalazła się  „Rzeczpospolita” (3426 cytowań). Drugie miejsce ze 1 461 cytowaniami należy w kwietniu do „Dziennika Gazety Prawnej”, natomiast podium zamyka portal Money.pl z liczbą wzmianek 1 029.

W kategorii mediów regionalnych na pierwszym miejscu Radio Kraków, cytowane 168 razy. Tuż za nim ze 134 cytowaniami i wzrostem o 11 pozycji w kategorii Radio Wrocław. Pierwszą trójkę zamyka „Dziennik Zachodni”, cytowany 131 razy.

Analizę częstotliwości cytowań poszczególnych mediów przez inne media przeprowadzono na podstawie 35 876 przekazów pochodzących z monitoringu prasy, radia i telewizji, oraz portali internetowych, w których pojawiały się nazwy mediów prasowych; portali internetowych; stacji radiowych i telewizyjnych lub tytuły ich programów. Badanie dotyczy okresu 1-30 kwietnia 2020 roku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Onet i RMF FM najczęściej cytowanymi mediami w kwietniu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl