SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Onet na czele najczęściej cytowanych mediów w październiku. Awans Wirtualnemedia.pl

W październiku inne redakcje najczęściej powoływały się na informacje portalu Onet - wynika z danych Instytutu Monitorowania Mediów. W rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów internetowych o jedną pozycję w górę awansowały Wirtualnemedia.pl.

Article

Onet uzyskał wynik ponad 4,5 tys. cytowań. Media często powoływały się na wywiad, którego dla portalu udzielił znany immunolog i prezes Fundacji „Instytut Profilaktyki Zakażeń” dr Paweł Grzesiowski.

Na miejscu drugim, z wynikiem 4,3 tys. cytowań, uplasowała się stacja RMF FM, gdzie m.in. donoszono o przewidywanym zakazie wesel w całym kraju. Podium zamyka Polsat News, który we wrześniu znajdował się na miejscu piątym. Wzrost w rankingu spowodowany jest m.in. wywiadem z premierem Mateuszem Morawieckim, który ogłosił, iż będzie rekomendował, aby cała Polska została objęta „czerwoną strefą” w związku ze zdecydowanym wzrostem zachorowań na COVID-19 w kraju.
 
Aż o dziesięć miejsc w rankingu wzrosła pozycja Programu Pierwszego Polskiego Radia, które w październiku inne media cytowały 1,2 tys. razy. Na łamach radiowej Jedynki wypowiadał się minister Michał Dworczyk, który mówił o powstających szpitalach polowych. O siedem miejsc wzrosła również pozycja Programu 24 Polskiego Radia, gdzie wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zapowiadał m.in. wzmożone kontrole dotyczące obowiązku zakrywania nosa i ust w miejscach publicznych. Zwiększoną cytowalność miały również informacje podawane przez stację TVP Info, gdzie rzecznik rządu potwierdził doniesienia o przekształceniu Stadionu Narodowego w szpital tymczasowy.

W pierwszej piętnastce najczęściej cytowanych mediów znalazło się pięć tytułów drukowanych, cztery stacje radiowe, trzy stacje telewizyjne i trzy serwisy internetowe.

Najczęściej cytowane media drukowane

W kategorii najbardziej opiniotwórczych tytułów prasowych podium zajęły kolejno: "Rzeczpospolita" (2,8 tys. cytowań), "Gazeta Wyborcza" (2,7 tys. cytowań) oraz "Super Express" z wynikiem 1,6 tys.  wzmianek w innych mediach. Do rankingu zakwalifikował się również tytuł "Gazeta Polska Codziennie" ze wzrostem aż o osiemnaście pozycji w stosunku do ubiegłego miesiąca.

Szesnaście pozycji wyżej w stosunku do września br. znalazło się czasopismo "Wspólnota", gdzie opublikowano ranking majętności samorządów w Polsce. O sześć oczek natomiast wzrosła pozycja "Gazety Polskiej", gdzie m.in. wypowiadał się wicepremier Jarosław Kaczyński.

Spośród tygodników i dwutygodników pozycję lidera w październiku uzyskała "Gazeta Polska". Miejsce drugie zajęło czasopismo "Wspólnota". Podium, ze wzrostem aż o jedenaście pozycji w stosunku do ubiegłego miesiąca, zajął "Gość Niedzielny", gdzie Jarosław Pinkas wypowiadał się na temat przyspieszenia dynamiki zakażeń w związku z pandemią COVID-19.

W kategorii miesięczników pierwsze miejsce zajął "Forbes", za nim "Twój Styl" i "Zwierciadło".

Wirtualnemedia.pl w czołówce serwisów internetowych

Na podium rankingu najbardziej opiniotwórczych portali internetowych na czele niezmiennie od roku Onet Miejsce drugie zajęła Wirtualna Polska, natomiast trzecia w kolejności jest Interia.

Wirtualnemedia.pl odnotowały w październikowym zestawieniu IMM awans o jedną pozycję, z liczbą 464 cytowań.

Najczęściej cytowane media radiowe i telewizyjne

Ranking kategorii telewizja otwierają Polsat News, TVN24 oraz TVP Info. O trzy miejsca w stosunku do ubiegłego miesiąca wzrosły również pozycje stacji TVP1, gdzie wypowiadał się m.in. minister rolnictwa Grzegorz Puda w sprawie projektu ustawy „piątka dla zwierząt” oraz Telewizji Republika, której wywiadu udzielił główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas.

Najbardziej opiniotwórczą stacją radiową października br. jest RMF FM, które cytowane w innych mediach było aż 4,3 tys. razy. Kolejno w rankingu ze wzrostem o dwie pozycje znalazły się Program 24 Polskiego Radia oraz Polskie Radio „Jedynka”. O dwa oczka wyżej znalazła się również Radiowa Trójka, gdzie o przygotowaniu szpitali do pandemii koronawirusa opowiadał minister zdrowia Adam Niedzielski. Do rankingu zakwalifikowało się również Radio Gdańsk, cytowane 110 razy za sprawą wypowiedzi szefa MEN Dariusza Piontkowskiego, który mówił o „propagandzie homoseksualnej” w Polskich szkołach.

Najbardziej opiniotwórcze media ekonomiczne i regionalne

Wśród najczęściej cytowanych w październiku mediów ekonomicznych papierowych prowadzi "Rzeczpospolita", cytowana przez inne media 2,8 tys. razy. W pierwszej trójce znalazł się również niezmiennie "Dziennik Gazeta Prawna" oraz "Puls Biznesu" z wynikiem 483 cytowań.

W kategorii elektronicznych mediów ekonomicznych prowadzi Money.pl (864 cytowania). Za nim znalazł się Businessinsider.com.pl oraz Bankier.pl. Na miejscu czwartym natomiast, ze wzrostem o dwie pozycje w rankingu,  znalazł się portal 300gospodarka.pl, który opublikował raport „Wodorowa Alternatywa” dotyczący energetyki wodorowej.

Najbardziej opiniotwórczym medium regionalnym października jest "Gazeta Wrocławska", która informowała o pojawieniu się aligatora w pobliżu ujścia Widawy do Odry. Na miejscu drugim znalazło się Radio Poznań, a podium, ze wzrostem o dwie pozycje w  rankingu zamyka "Dziennik Zachodni", na którego łamach informowano o użyciu gazu wobec protestujących przeciwników zaostrzenia przepisów aborcyjnych.

O pięć pozycji w stosunku do ubiegłego miesiąca, wzrosła również pozycja Radia Gdańsk, które cytowane przez inne media było 110 razy.

Analizę częstotliwości cytowań poszczególnych mediów przez inne media przeprowadzono na podstawie 49 172 przekazów pochodzących z monitoringu prasy, radia i telewizji, oraz portali internetowych, w których pojawiały się nazwy mediów prasowych; portali internetowych; stacji radiowych i telewizyjnych lub tytuły ich programów. Badanie dotyczy okresu 1-31 października 2020 roku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Onet na czele najczęściej cytowanych mediów w październiku. Awans Wirtualnemedia.pl

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl