SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Onet przeprasza szefa państwowego instytutu za nieprawdziwe sugestie w tekście Janusza Schwertnera

Na portalu Onet.pl (Ringier Axel Springer Polska) zamieszczono przeprosiny skierowane do Macieja Szymanowskiego, dyrektora Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej, za nieprawdziwe sugestie o nim w artykule Janusza Schwertnera z marca 2019 roku.

Janusz Schwertner, fot. OnetArticle

Przeprosiny dotyczą artykułu „Instytut Współpracy PiS-u i Fideszu. Jak rząd za miliony krzewi miłość do Orbana” Janusza Schwertnera. W tekście dziennikarz stwierdził, że Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej, mający promować wspólne dziedzictwo obu krajów, „stał się propagandową machiną PiS”. - Jego prace rocznie kosztują podatników 6 mln zł. Na razie pieniądze poszły m.in. na tłumaczenie tekstów dziennikarki występującej w kremlowskiej stacji TV RT - napisał.

Natomiast o Macieju Szymanowskim, który od sierpnia 2018 roku jest dyrektorem Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej, stwierdził, że w kwietniu 2013 roku stracił pracę w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, po tym jak „Super Express” opisał, jak resort przyznał 1,4 mln zł dotacji nowo utworzonej Fundacji Rozwoju Myśli Obywatelskiej.

- Okazało się, że organizację reprezentowała żona Szymanowskiego, a on sam - jako asystent ówczesnego wiceszefa MSZ Janusza Ciska - zatwierdził przetarg. Pieniądze z przetargu miały być przeznaczone na realizację projektu „Współpraca z Polonią i Polakami za Granicą” - stwierdził dziennikarz Onetu.

Maciej Szymanowski skierował pozew przeciw wydawcy Onetu, uzasadniając, że w artykule zawarto „nieprawdzie twierdzenia o domniemanym udziale w dysponowaniu środkami publicznymi w okresie zatrudnienia w MSZ”.

W efekcie uzgodnień z Ringier Axel Springer Polska przed tekstem zamieszczono oświadczenie, w którym wydawca przyznaje że w tekście „nie polegały na prawdzie sugestie, aby Pan Maciej Szymanowski, jako pracownik MSZ, zatwierdzał przetarg i doprowadził w 2013 r. do przyznania FRMO dotacji publicznej”. - Za to naruszenie jego dobrego imienia wydawca Ringier Axel Springer Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie niniejszym przeprasza - dodano.

Według badania Mediapanel we wrześniu br. Onet.pl zanotował 18,93 mln użytkowników i 64,9 proc. zasięgu, a wszystkie serwisy i aplikacje Ringier Axel Springer Polska - 22,78 mln użytkowników i 78,1 proc. zasięgu.

W ub.r. przychody sprzedażowe Ringier Axel Springer Polska zmalały o 7,3 proc. do 549,05 mln zł, zysk netto - z 28,4 do 23,03 mln zł, a liczba pracowników etatowych - o 60 do 1 332. Wydawca osiągnął wzrost w pionie internetowym, natomiast zmalały jego przychody z prasy. Swojemu właścicielowi wypłacił 190,07 mln zł dywidendy.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Onet przeprasza szefa państwowego instytutu za nieprawdziwe sugestie w tekście Janusza Schwertnera

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gratulacje
Jeszcze nagrodę za to dostanie.
odpowiedź
User
Adam
Schwertner to taki onetowy Jaś Kapela
odpowiedź