SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Onet, Wirtualna Polska i Interia: nie wyłączymy komentarzy o uchodźcach, sprawnie je moderujemy

Grupa Onet, Grupa Wirtualna Polska i Grupa Interia nie zamierzają blokować dodawania komentarzy przy tekstach na temat kryzysu uchodźców. Wydawcy przyznają, że dyskusja tam bywa ostra, jednak wystarczy intensywniejsza moderacja wpisów.

Article

W zeszłym tygodniu opcję komentowania przy artykułach o uchodźcach wyłączyło w swoim serwisie internetowym TVP Info, tłumacząc to „dużą liczbą wpisów nawołujących do przestępstw, zawierających treści rasistowskie i ksenofobiczne”. Tydzień wcześniej na taki ruch zdecydowała się Agora, wydawca m.in. portali Gazeta.pl, Wyborcza.pl i Tokfm.pl. - Pod naszymi tekstami o uchodźcach pojawiała się zatrważająca liczba komentarzy, które nawoływały do przestępstw, zawierały treści rasistowskie i ksenofobiczne. Nie chcemy ich pokazywać - uzasadniła redakcja serwisów.

We wtorek administracja Wykop.pl poinformowała użytkowników, że w ostatnim okresie dostaje mnóstwo wniosków od policji i prokuratury o dane autorów wpisów, którzy „jawnie nawołują do nienawiści i agresji przeciwko innym ludziom i grupom ludzi”. Dyrektor operacyjny Wykopu Michał Białek zaznaczył w rozmowie z Wirtualnemedia.pl, że chodzi nie tylko o komentarze dotyczące uchodźców, przy czym to ten temat od kilku tygodni jest w serwisie najbardziej dyskutowany.

Z kolei najwięksi polscy wydawcy internetowi nie zablokowali do tej pory dodawania komentarzy przy tekstach o uchodźcach ani nie planują tego zrobić w najbliższym czasie. - Onet zdecydował, że nie wyłączy możliwości komentowania swoich treści nawet przy tematach tak trudnych jak kwestia uchodźców. Niezmiennie od lat wolność słowa i wolność wypowiedzi pozostają dla nas bardzo ważnymi wartościami - tłumaczy nam Marzena Suchan, redaktor naczelna serwisów informacyjnych Onetu. - Umożliwiamy użytkownikom wyrażenie własnego zdania, ich opinie często inspirują do spojrzenia na temat z innej strony, a dla nas stanowią cenne źródło informacji o tym, co ich interesuje i jakie mają zdanie na dany temat - dodaje Maria Skoczkowska z działu prasowego Grupy Wirtualna Polska. - Podstawową dla nas zasadą jest możliwość otwartej debaty. Jej jakość zależy od wszystkich uczestników dyskursu. Jesteśmy zwolennikami podnoszenia wartości rozmowy publicznej poprzez edukację społeczną, a nie brak możliwości rozmowy - mówi Joanna Szpyt-Wiktorowska, kierownik PR & social media w Grupie Interia.pl.

Wszyscy wydawcy deklarują, że aby poradzić sobie z nieodpowiednimi komentarzami, wystarczy zintensyfikowana moderacja. - Zdajemy sobie sprawę z tego, że dyskusja na temat uchodźców wywołuje emocje, dlatego szybko reagujemy na każde zgłoszenie niezgodności danego komentarza z regulaminem lub polskim prawem. Apelujemy zatem do tych, których niepokoi poziom dyskusji o zgłaszanie naruszeń regulaminu forum w portalu Onet.pl - mówi Marzena Suchan. - Tematowi imigrantów towarzyszą duże emocje i jak zawsze w przypadku takich publikacji, wzmocniliśmy moderację komentarzy i stawiamy czoła nastrojom użytkowników. Warto dodać, że w Grupie WP mamy restrykcyjną politykę dotyczącą dodawania opinii przy wrażliwych społecznie tematach i zespół moderacji od razu blokuje treści naruszające bezwzględnie obowiązujące przepisy, dobra osobiste osób trzecich czy komentarze sprzeczne z zasadami współżycia społecznego - wylicza Maria Skoczkowska. - W Interii, ze względu na pojawiające się kontrowersyjne wypowiedzi, zwracamy szczególną uwagę na toczące się dyskusje, aby usuwać te, które naruszają prawo lub takie, które w sposób rażący naruszają zasady współżycia społecznego. Staramy się reagować niezwłocznie na każdy zgłoszony przypadek naruszenia regulaminu w naszych serwisach. Tego typu treści natychmiast usuwamy - opisuje Joanna Szpyt-Wiktorowska.

Wydawcy nie ujawniają natomiast, czy otrzymali od policji lub prokuratury żądania przekazania danych autorów nienawistnych komentarzy o uchodźcach ani czy tych wniosków było więcej niż w przypadku wpisów na inne tematy.

W lipcu br. Onet.pl zanotował 15,64 mln użytkowników i 2,82 mld odsłon, a wszystkie strony Grupy Onet-RASP - 18,19 mln użytkowników i 3,72 mld odsłon, WP.pl miała 12,98 mln użytkowników i 2,35 mld odsłon, a cała Grupa Wirtualna Polska - 18,38 mln użytkowników i 4,06 mld odsłon, natomiast Interia.pl - 9,89 mln użytkowników i 880,8 mln odsłon, a cała Grupa Interia.pl - 14,38 mln użytkowników i 1,3 mld odsłon (według Megapanelu PBI/Gemius - zobacz jego pełne wyniki).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Onet, Wirtualna Polska i Interia: nie wyłączymy komentarzy o uchodźcach, sprawnie je moderujemy

17 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Pan Adam
To jest jednak dramat postępactwa. W najlepszym razie można zablokować komentarze w necie. Ale pozaklejać ludziom ust się już nie da. Michnik cierpi i płacze.
odpowiedź
User
dfbfdg
Różnica jest taka że na wp onecie interii odsiewają byle jakie komentarze, na niezalezna.pl te byle jakie (łamiące ich własny regulamin) przechodzą, reszta odsiana.
odpowiedź
User
sss
To jest jednak dramat postępactwa. W najlepszym razie można zablokować komentarze w necie. Ale pozaklejać ludziom ust się już nie da. Michnik cierpi i płacze.


Zaklejanie ust, a łamanie prawa to jednak dwie różne rzeczy Adamku :)
odpowiedź