SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Open Finance idzie na giełdę, chce pozyskać 482 mln zł

Pierwotna oferta spółki Open Finance rozpocznie się 15 marca od budowy księgi popytu, która potrwa do 22 marca. Szacunkowa wartość oferty, obejmującej 4,25 akcji nowej emisji serii C, oraz 20,50 mln akcji istniejących sprzedawanych przez Getin Noble bank, wynosi - na podstawie ceny maksymalnej dla inwestorów indywidualnych - ok. 482,63 mln zł, wynika z informacji opublikowanych w prospekcie spółki.

Open Finance idzie na giełdę, chce pozyskać 482 mln zł

W sobotę Getin Noble Bank podał w komunikacie, że ustalił na 19,50 zł za jedną akcję wysokość ceny maksymalnej, po której będą przyjmowane zapisy inwestorów indywidualnych na akcje Open Finance sprzedawane przez Getin w ramach oferty publicznej. Getin Noble Bank podpisał też umowę dotyczącą tzw. lock-upu, przewidującą, że nie sprzeda akcji Open Finance w ciągu 180 dni od zamknięcia pierwotnej oferty publicznej.

"Cena akcji oferowanych dla inwestorów z transzy inwestorów instytucjonalnych może zostać ustalona na poziomie wyższym od ceny maksymalnej" - zastrzeżono w prospekcie.

Podział na transze inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych nastąpi przed rozpoczęciem zapisów na akcje od inwestorów instytucjonalnych, tj. 22 marca br. "Przewiduje się, że ostateczna liczba akcji oferowanych, która zostanie przydzielona inwestorom indywidualnym, będzie stanowić około 15% wszystkich akcji oferowanych przydzielonych w ramach oferty publicznej" - czytamy dalej w prospekcie. W transzy inwestorów indywidualnych będą przydzielane wyłącznie akcje sprzedawane przez Getin.

W tym samym okresie, co book-building (15-22 marca) będą prowadzone zapisy w transzy inwestorów indywidualnych. 22 marca zostanie opublikowana cena emisyjna, a także rozpoczną się zapisy w transzy inwestorów instytucjonalnych, które potrwają do 25 marca.

Przydział akcji zaplanowano na 25 marca, a pierwszy dzień notowania akcji istniejących i praw do akcji serii C - na 5 kwietnia br., podano także w prospekcie.

Globalny koordynator, prowadzący księgę popytu i oferujący to UniCredit CAIB Poland, zaś krajowym współzarządzającym ofertą jest Noble Securities.

Akcje oferowane będą reprezentować po ich nabyciu przez inwestorów 45,62% kapitału spółki będą uprawniać do tyluż głosów na walnym zgromadzeniu. Obecnie Leszek Czarnecki bezpośrednio i pośrednio kontroluje 100% akcji Open Finance (tj. 50 mln akcji), przy czym Getin Noble Bank ma 94% akcji (tj. 47 mln) pośrednika.

"Wpływy z emisji akcji serii C zostaną w pierwszej kolejności wykorzystane na sfinansowanie przejęcia podmiotu prowadzącego działalność w zakresie ubezpieczeń na życie" - czytamy w prospekcie.

W końcu stycznia spółka podpisała umowę zakupu 49% akcji Link4 Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie za ok. 10 mln zł. "Ostateczna cena nabycia uzależniona jest m.in. od wyceny aktywów netto na dzień zamknięcia transakcji przejęcia" - podkreślono w prospekcie.

Dalsze 10-15 mln zł z emisji Open Finance chce przeznaczyć na sfinansowanie rozwoju organicznego, tj. przeprowadzenie kampanii promocyjnych i reklamowych w telewizji oraz internecie (ok. 4-6 mln zł), sfinansować dalszą rozbudowę sieci sprzedaży w Polsce w kwocie (ok. 4-6 mln zł), oraz rozbudowę systemu IT i zakup oprogramowania (ok. 2-3 mln zł). Środki finansowe pozyskane z emisji Akcji Serii C na ten cel zostaną wydatkowane w 2011 r.

Open Finance rozważa też przeznaczenie po 10-15 mln zł środków z emisji na sfinansowanie przejęć - odpowiednio: w trzeciej kolejności - domu maklerskiego, w czwartej kolejności - towarzystwa funduszy inwestycyjnych, a w piątej kolejności - zakładu ubezpieczeń majątkowych. Spółka podkreśla jednak w prospekcie, że nie przeprowadziła jeszcze analiz odpowiednich rynków i nie prowadzi rozmów na temat takich akwizycji.

"W przypadku podjęcia przez spółkę decyzji o zaniechaniu przejęcia zakładu ubezpieczeń majątkowych i utworzeniu takiego zakładu ubezpieczeń majątkowych przez spółkę, spółka zamierza rozpocząć proces inwestycyjny w 2012 r." - napisano w dokumencie.

W 2010 roku Grupa Open Finance pośredniczyła w sprzedaży produktów kredytowych o łącznej wartości 6.623 mln zł (wobec 7.091 mln zł rok wcześniej), a wartość sprzedaży produktów inwestycyjnych wyniosła 6.905 mln zł (wobec odpowiednio: 4.669 mln zł).

Skonsolidowany zysk netto Open Finance wyniósł w 2010 r. 77,56 mln zł wobec 64,92 mln zł zysku rok wcześniej, zysk EBITDA - odpowiednio: 104,99 mln zł wobec 86,31 mln zł, przy przychodach: 320,30 mln zł wobec 267,07 mln zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Open Finance idzie na giełdę, chce pozyskać 482 mln zł

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl