SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Operatorzy poskarżyli się UOKiK-owi na nadawców tv, rusza postępowanie wyjaśniające

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podjął postępowanie dotyczące tego, jak nadawcy telewizyjni oferują swoje kanały operatorom kablowym i satelitarnym. Na działania nadawców poskarżyli się UOKiK-owi operatorzy.

Tomasz Chróstny, prezes UOKiKArticle

W komunikacie UOKiK poinformował, że wpływają do niego liczne skargi, zwłaszcza operatorów telewizyjnych, na sposób sprzedaży im stacji przez nadawców.

W czasie spotkań z przedstawicielami UOKiK-u menedżerowie operatorów narzekali, że nie mają możliwości wyboru pojedynczych kanałów lub ich zakup jest ekonomicznie nieopłacalny i stąd muszą nabywać je w pakietach także wówczas, gdy ich skład programowy jest nieatrakcyjny dla klientów. Według UOKiK-u w konsekwencji poszkodowani mogą być klienci operatorów.

UOKiK sprawdzi też rynek reklamy tv

W ramach postępowania wyjaśniającego Urząd przyjrzy się relacjom pomiędzy nadawcami a operatorami, w szczególności telewizji kablowych i platform cyfrowych. Sprawdzi w nim m.in. strukturę rynku, w tym to, czy nadawcy, nie dyskryminują konkurencyjnych operatorów, a także czy nie wykorzystują swojej pozycji dominującej na rynku reklamy. Wśród badanych wątków znajdzie się również  wpływ zachowania nadawców na ofertę, którą operatorzy kierują do konsumentów.

UOKiK zbada, jaki wpływ na przychody z reklam osiągane przez nadawców ma sprzedawanie przez nich paczek programów oraz na ile pakietyzacja może ograniczać dostęp do rynku mniejszym nadawcom.

 

- Wielu konsumentów - odbiorców telewizji ma problem z dostępem do swoich ulubionych programów: muszą wykupić je w pakiecie z takimi, które zupełnie ich nie interesują. Pakiety mogą być narzucane również sieciom kablowym, zaś koszt przerzucany na konsumenta, który niejednokrotnie otrzymuje ofertę diametralnie odbiegającą od jego realnych potrzeb jako widza. Jednym  z celów postępowania będzie sprawdzenie, czy przyczyna tej sytuacji leży na wyższym szczeblu obrotu i jest nią sposób sprzedaży programów operatorom przez nadawców, zmierzający do sztucznego kreowania czasu antenowego na reklamy przez nadawców - opisuje Tomasz Chróstny, prezes UOKiK-u.

W komunikacie Urząd podkreślił, że prawo antymonopolowe zabrania zachowań naruszających konkurencję - rynkowym dominantom nie wolno między innymi stosować sprzedaży wiązanej lub nierówno, dyskryminacyjnie, traktować swoich kontrahentów.

Według danych Publicis Groupe w pierwszej połowie br. wartość polskiego rynku reklamy telewizyjnej wyniosła 1,71 mld zł, o 21 proc. mniej niż rok wcześniej. Za zdecydowaną większość sprzedaży oferty reklamowej odpowiadają trzej brokerzy: biuro reklamy Telewizji Polskiej, TVN Media i Polsat Media, dwie ostatnie firmy obsługują też wielu mniejszych nadawców.

Postępowanie wyjaśniające prowadzone jest w sprawie, nie przeciwko konkretnym przedsiębiorcom. Jeśli jednak na podstawie zebranych informacji okaże się, że nadawcy naruszają prawo, wówczas zostaną postawione im zarzuty dotyczące stosowania praktyk ograniczających konkurencję. Grozi za to kara do 10 proc. rocznego obrotu przedsiębiorcy.

UOKiK ukarał Cyfrowy Polsat ws. transmisji Euro 2016

W przeszłości zdarzało się, że to mniejsi nadawcy skarżyli się na działania wobec nich ze strony niektórych czołowych operatorów telewizyjnych. Po tym jak w styczniu 2017 roku TV Puls został przesunięty przez Cyfrowy Polsat z 84. na 157. pozycję na liście kanałów, nadawca skierował skargę do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, a ta przekazała ją UOKiK-owi.

Jesienią 2017 roku prezes Telewizji Puls Dariusz Dąbski zapowiadał skierowanie sprawy do sądu. - Stanie się tak, jeżeli w najbliższym czasie nie dojdziemy do porozumienia - powiedział portalowi Wirtualnemedia.pl.

W styczniu br. UOKIK nałożył na Cyfrowy Polsat kary w wysokości 34,9 mln zł za działania w czasie Euro 2016 dotyczące dostępności niemieckich stacji ZDF i Das Erste w ofercie firmy. Cyfrowy Polsat całe Euro 2016 transmitował we własnych kanałach, z które większość klientów musiała dodatkowo zapłacić.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Operatorzy poskarżyli się UOKiK-owi na nadawców tv, rusza postępowanie wyjaśniające

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl