SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Operatorzy telewizji kablowych będą musieli udostępniać swoją infrastrukturę konkurencji

Urząd Komunikacji Elektronicznej ogłosił konsultacje projektów decyzji w sprawie regulacji operatorów telewizji kablowej. UKE chce, by operatorzy udostępniali swoją infrastrukturę konkurentom. Projekt najbardziej cieszy Netię i Orange.

fot. Shutterstock.com Article

Konsultacje, które potrwają do 7 kwietnia br., dotyczą dwóch dokumentów: "warunki zapewnienia dostępu do infrastruktury technicznej w zakresie kanalizacji kablowej" oraz "warunki zapewnienia dostępu do infrastruktury technicznej w zakresie kanalizacji telekomunikacyjnej budynku".

Chodzi o to, by operatorzy w jak największym stopniu korzystali z istniejących instalacji, dzięki czemu koszty inwestycji spadną, a konkurencja wzrośnie. Prezes UKE konsultuje dokumenty z siedmioma podmiotami: Orange Polska, Netia, UPC Polska, Multimedia Polska, Vectra, Inea i Toya.

- Działania prezesa UKE mają na celu promowanie wspólnych inwestycji, wspieranie budowy i współkorzystania z infrastruktury oraz zapewnienie efektywnej współpracy międzyoperatorskiej - tłumaczy portalowi Wirtualnemedia.pl Martin Stysiak rzecznik prasowy UKE. - Konsultacje stanowią obligatoryjny element postępowań administracyjnych dotyczących określenia warunków zapewnienia dostępu do infrastruktury technicznej - dodaje rzecznik.

Konkurencja pomiędzy firmami przeniesie się na poziom poszczególnych dzielnic

- To bardzo dobra wiadomość - komentuje decyzję UKE Karol Wieczorek PR manager Netii. - Obecnie jednym z największych problemów jest uzyskiwanie zgód na wprowadzenie  nowej sieci do budynków lub modernizowanie starej. Często prosimy o interwencję UKE, bo na miejscu obecny jest np. operator, który nie jest zainteresowany udostępnianiem nam studzienek. Przede wszystkim kablówki odmawiają współpracy. Propozycja UKE jest o tyle dobra, że konkurencja pomiędzy poszczególnymi firmami przeniesie się na poziom poszczególnych dzielnic, a nawet budynków - tłumaczy Wieczorek.

Z konsultacji proponowanych przez UKE zadowolony jest też firma Orange Polska. Jej zdaniem decyzje określające warunki dostępu do kanalizacji kablowej i budynkowej dla głównych operatorów na rynku to krok w dobrym kierunku, który powinien uprościć korzystanie z infrastruktury. - Do tej pory tylko Orange Polska był regulowany i współpracował z innymi graczami w sposób otwarty i przejrzysty. Przewidywalne i porównywalne warunki działania wszystkich uczestników rynku są kluczowe dla jego rozwoju - twierdzi Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange Polska.

Zmian zaproponowanych przez UKE nie obawia się także Janusz Kosiński, prezesa zarządu Inea. - Inea udostępnia swoją sieć światłowodową innym dostawcom usług, zapewniając dostęp hurtowy do sieci i to dalej idący niż dostęp do kanalizacji, o którym mowa w projektach decyzji prezesa UKE. Wprowadzenie regulacji nie spowoduje zmian w naszym sposobie myślenia czy postępowania. Konsekwentnie będziemy realizowali strategię INEA związaną z udostępnianiem sieci - zapewnia Kosiński.  Według niego kwestia udostępniania infrastruktury powinna być przedmiotem uzgodnień biznesowych, a nie kwestią regulacji. -  Sama regulacja nie powinna być skierowana do podmiotów udostępniających swoją sieć na zasadach komercyjnych - uważa Kosiński.

Polska jest jednym z najbardziej konkurencyjnych rynków dla telekomów

Do projektu regulacji sceptycznie podchodzi UPC Polska. Firma nie widzimy konkretnych problemów rynkowych na rynkach detalicznych, które uzasadniałyby konieczność regulacji. - Polska jest jednym z najbardziej konkurencyjnych rynków dla telekomów - uważa Michał Fura, rzecznik UPC Polska. - Wieloletnie, wielomilionowe inwestycje w rozwój infrastruktury umożliwiają operatorom kablowym dostarczanie klientom dostępu do internetu o najwyższych średnich prędkościach na rynku i najkorzystniejszym stosunku jakości do ceny, co wielokrotnie znajdowało swoje potwierdzenie w raportach UKE - przypomina Fura.

Regulacje proponowane przez UKE nie do końca zrozumiałe są także dla Vectry. - Zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady celem ram regulacyjnych jest między innymi stopniowe zmniejszanie zakresu szczególnych regulacji sektorowych w miarę rozwoju konkurencji na rynku, tak aby doprowadzić do stanu, w którym łączność elektroniczna będzie podlegała wyłącznie prawu konkurencji - twierdzi Justyna Grzelak, koordynator ds. PR Vectra.  Ponadto dla Vectry niejasne są powody objęcia regulacją jedynie kilku największych, a nie wszystkich podmiotów zarejestrowanych w UKE.  - Tylko takie podejście zapewniałoby uczciwą konkurencję, a skoro części przedsiębiorców telekomunikacyjnych to nie dotyczy, co stawia je w uprzywilejowanej sytuacji, to trudno tu mówić o rozwoju konkurencji na rynku, tak aby doprowadzić do stanu, w którym łączność elektroniczna będzie podlegała wyłącznie prawu konkurencji. Tempo zaproponowanych zmian z pewnością będzie ogromnym wyzwaniem dla objętych regulacją operatorów kablowych. My od strony operacyjnej nie jesteśmy do tego procesu przygotowani - dodaje Grzelak.

Karol Wieczorek PR manager Netii również nie rozumie dlaczego prezes UKE do konsultacji wytypował tylko siedem firm. - Początkowo UKE mówiło o kilkunastu podmiotach - twierdzi Wieczorek. - Prezes UKE zdecydował się na skierowanie do konsultacji projektów decyzji dla największych dysponentów kanalizacji kablowej i kanalizacji telekomunikacyjnej budynku, natomiast w ramach konsultacji stanowiska może złożyć każdy zainteresowany podmiot - odpowiada na te zarzuty Martin Stysiak.

Multimedia Polska i Toya nie odpowiedziały na prośbę Wirtualnemedia.pl o komentarz dotyczący ogłoszonych przez UKE konsultacji projektów decyzji w sprawie regulacji operatorów telewizji kablowej.

Według danych zebranych przez dziennik "Rzeczpospolita" w końcu 2017 r. z usług Orange Polska, Netia, UPC Polska, Multimedia Polska, Vectra i INEA  (w technologiach DSL, VDSL, CATV, FTTH) korzystało 5,1 mln abonentów, o 17 tys. więcej niż rok wcześniej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Operatorzy telewizji kablowych będą musieli udostępniać swoją infrastrukturę konkurencji

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
może być problem
może być problem bo wtedy kto będzie chciał inwestować w infrastrukturę skoro inny będzie mógł z niej korzystać?
18 10
odpowiedź
User
aZaliż
może być problem bo wtedy kto będzie chciał inwestować w infrastrukturę skoro inny będzie mógł z niej korzystać?

Za korzystanie trzeba będzie płacić. Ale firma nie będzie mogła odmówić udostępnienia a widełki cenowe jak sądzę będą ustalane przez regulatora.
25 10
odpowiedź
User
Krzys
Ciekawe co zrobi taki operator (Netia, Orange) gdy przy udostępnianiu drugi Operator będzie świadczył usługi klientowi na kablu koncentrycznym...
12 9
odpowiedź
User
Koński
Ciekawe co zrobi taki operator (Netia, Orange) gdy przy udostępnianiu drugi Operator będzie świadczył usługi klientowi na kablu koncentrycznym...

Co do Orange to sieci światłowodowe mogą być połączone z kablem koncentrycznym specjalnym urządzeniem typu MOCA,
Mam coś takiego zainstalowane u siebie i śmiga aż miło.
11 9
odpowiedź
User
Kacper
Fajna opcja, bo np. w północnej i wschodniej części województwa dolnośląskiego (np. Lubin, Trzebnica, Brzeg Dolny) dominuje tylko jedna kablówka - UPC (Wołów niedługo dołączy przez Multimedię, jedynie w Miliczu i w Polkowicach jest Vectra, a w Górze - Master). Konkurencja się przyda, bo np. UPC już nie chce lokalnych TV wpuszczać, a szkoda.
12 8
odpowiedź