SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

60 proc. polskich studentów pracuje, tylko dla 22 proc. z nich motywacją są pieniądze

W Polsce pracuje 60 proc. studentów, a prawie połowa pierwszaków ma już za sobą jakieś doświadczenie zawodowe. Większość badanych podziela przekonanie, że doświadczenie zdobyte podczas studiów zostanie docenione przez przyszłych pracodawców.

Fot. PixabayArticle

W Polsce pracuje 60 proc. studentów

Badania przeprowadzone przez Kantar na zlecenie organizacji AIESEC Polska wskazują, że w naszym kraju pracuje 60 proc. studentów. Z deklaracji respondentów wynika, że tylko dla 22 proc. z nich motywacją podjęcia pracy jest polepszenie swojej sytuacji finansowej.

Najczęściej na podjęcie pracy decydują się osoby, które na studia przeprowadziły się do większego miasta (66 proc.). Większość badanych (75 proc.) podziela przekonanie, że doświadczenie zdobyte podczas studiów zostanie docenione przez przyszłych pracodawców. Tylko 25 proc. badanej grupy twierdzi, że okres studiów to czas przeznaczony wyłączne na zabawę (na podjęcie pierwszej pracy przyjdzie dopiero czas).

72 proc. studentów realizuje swoje plany zawodowe

Z badania wynika, że prawie połowa studentów pierwszego roku ma już za sobą jakieś doświadczenie zawodowe. - Od samego początku mają określony cel, do którego dążą. Aż 69 proc. pierwszoroczniaków deklaruje, że ma mniej lub bardziej sprecyzowany plan i stopniowo go realizuje. Optymizmem napawa również fakt, że wśród ogółu studentów jest to aż 72 proc. Jednocześnie większość badanych nie uważa praktyk studenckich za wystarczające doświadczenie zdobyte podczas studiów. Sami poszukują informacji na temat dodatkowych staży, przede wszystkim za pośrednictwem stron internetowych - czytamy w komunikacie prezentującym wyniki badania.

56 proc. polskich studentów od pracy oczekuje, aby pozwalała ona im realizować się również na innych polach. - Są zdecydowanymi zwolennikami elastycznych godzin pracy. Czynniki czysto materialne takie jak wysokie wynagrodzenie tracą na znaczeniu, na rzecz samorealizacji. Wybierają pracę ciekawą i rozwijającą, zarobki stanowią kwestię drugorzędną - informuje Kantar.

10 proc. studentów wyjechało na Erasmusa, 23 proc. ma to w planach

Jak wskazują wyniki badania, 23 proc. studentów ma w planach wymianę zagraniczną w ramach programu Erasmus, a ponad 10 proc. doświadczenie to ma już za sobą. Uczestnictwo w praktykach zagranicznych deklaruje 6 proc. ankietowanych, a co 4 student uwzględnia je w swoich planach na najbliższą przyszłość. Jak wskazują wyniki badań, w opinii studentów staż poza granicami kraju to przede wszystkim możliwość podszkolenia języka oraz spotkania ludzi z całego świata. Takie zdanie podziela ponad 90 proc. studentów. Wierzą również, że wyjazd może stać się przygodą zapamiętaną na całe życie.

Wśród osób, które zdecydowały się zdobyć doświadczenie poza granicami naszego kraju, najpopularniejszym kierunkiem okazały się Niemcy. - Wybór ten wydaje się dość intuicyjny przede wszystkim ze względu na bliskość geograficzną i wynikającą z niej łatwość podróżowania, a także wysoki poziom rozwoju tego kraju - czytamy w opisie badania.

Z badania wynika, że osoby, które nie były i nie planują wyjazdu na zagraniczne praktyki czy wolontariat, jak również w ramach programu Erasmus, obawiają się przede wszystkim bariery językowej, a także rozłąki z bliskimi.

W badaniu przeprowadzonym przez Kantar wzięło udział 600, losowo wybranych, polskich studentów. Ankiety zostały zebrane online w dniach: 22.08-03.09.2018.

Dołącz do dyskusji: 60 proc. polskich studentów pracuje, tylko dla 22 proc. z nich motywacją są pieniądze

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Waidmanns
Pieniadze nie sa najwazniejsze,ale sa bardzo wazne w przypadku kiedy trzeba sobie samemu oplacic studia.Wtedy praca jest niezbedna.A jesli chodzi o wymiane studencka to ma ona duzo zalet,np.mozna poznac wielu fajnych,ciekawych ludzi,inne kultury,nauczyc sie jezyka i zdobyc cenne doswiadczenia ktore pozniej bardzo przydaja sie w ubieganiu o prace.A Niemcy to rzeczywiscie jeden z najlepszych wyborow,bo jest to kraj nowoczesny i otwarty.
odpowiedź