SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ponad 400 mln zł z opłaty cukrowej w tym roku

Na koniec kwietnia kwota wpłat z tytułu opłaty cukrowej za ten rok wyniosła 428,8 mln zł - przekazało portalowi Wirtualnemedia.pl Ministerstwo Finansów.

Article

Jak wynika z informacji uzyskanych przez Wirtualnemedia.pl w resorcie finansów, 516 podmiotów złożyło informację o opłacie cukrowej za kwiecień, a 596 podmiotów za marzec (stan na koniec maja).

Za kwiecień do budżetu państwa z tytułu podatku cukrowego wpłynęło dokładnie 136, 8 mln zł.

Największa wpłacona opłata za kwiecień wyniosła 43,9 mln zł. To o 1,26 mln więcej niż w marcu, kiedy do kasy państwa firmy wpłaciły 135,5 mln zł daniny.

W pierwszym kwartale roku z tytułu opłaty cukrowej pozyskano 292 mln zł. - Podane wyżej kwoty wpłat podlegają dystrybucji w proporcji 96,5 proc. na rzecz NFZ i 3,5 proc. na rzecz budżetu państwa - przekazało portalowi Wirtualnemedia.pl Ministerstwo Finansów.

Łącznie w tym roku budżet państwa zyskał z opłaty cukrowej prawie 430 mln zł.

Podatek cukrowy od 2021 roku

Obowiązujący od początku tego roku podatek cukrowy składa się z dwóch części - stałej i zmiennej. Część stała wynosi 50 gr za każdy litr napoju słodzonego oraz dodatkowo 10 gr za każdy litr napoju z dodatkiem tauryny lub kofeiny. Część zmienna to 5 gr za każdy 1 gram cukru w napoju powyżej 5 gramów na 100 ml napoju. Część stała w wysokości 50 gr/ 1 l dotyczy także napojów słodzonych słodzikami.

Od kiedy wprowadzono podatek cukrowy, średnie ceny wzrosły od 4 proc. do ponad 25 proc. - pokazały dane NielsenIQ. Wolumen kategorii napojowych skurczył się o 14 proc. Najbardziej wzrosła cena napojów gazowanych, a jednocześnie najgłębiej spadła ilość kupowanych produktów.

Dołącz do dyskusji: Ponad 400 mln zł z opłaty cukrowej w tym roku

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl