SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Lewiatan alarmuje: opłata od grubszych foliówek zaszkodzi biznesowi i środowisku

Polski Związek Przetwórców Tworzyw Sztucznych (PZPTS), członek Konfederacji Lewiatan, ocenia, że wprowadzenie opłaty recyklingowej za torby z tworzyw sztucznych o grubości powyżej 50 mikrometrów negatywnie wpłynie na działalność przedsiębiorstw oraz na stan środowiska. PZPTS ma też wątpliwości, czy przepisy są zgodne z z unijną dyrektywą

Ministerstwo Środowiska pracuje nad nowymi przepisami dotyczącymi toreb foliowych, które mają ograniczyć stosowanie grubszych foliówek. Chce objąć tzw. opłatą recyklingową w wysokości 20 groszy torby z tworzyw sztucznych o grubości począwszy od 50 mikrometrów. To budzi sprzeciw zrzeszonego w Konfederacji Lewiatan Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych.

- Nowe przepisy stawiają w uprzywilejowanej pozycji dużych producentów papieru i importerów materiałów takich jak bawełna - alarmuje PZPTS.

PZPTS krytykuje ograniczenia dla grubych foliówek

W oświadczeniu organizacji czytamy także: "Ministerstwo środowiska,  bez konsultacji, przyspieszyło przecież o rok ograniczenie stosowania lekkich torebek foliowych, co skróciło dramatycznie czas niezbędny przedsiębiorcom do adaptacji do nowych przepisów. Byli zmuszeni do natychmiastowej wymiany maszyn i oprzyrządowania, aby przestawić produkcję na torby grubsze, wielorazowe. Niezbędne maszyny zostały zakupione na kredyt. Teraz resort środowiska ponownie chce zmienić niedawno wprowadzone przepisy i ograniczyć stosowanie grubszych foliówek, co grozi bankructwem wielu firm".

Jak informuje PZPTS, konsekwencje nowego prawa mogą uderzyć w 120 polskich firm.

Wątpliwości dotyczą także zgodności procedowanych przepisów z prawem unijnym. Dyrektywa UE regulująca opłaty recyklingowe od toreb foliowych wprowadza ograniczenia dla foliówek do 49 mikrometrów. Torby powyżej tej grubości nie są przedmiotem dyrektywy, ponieważ nie stwarzają zagrożenia środowiskowego.

- Dyrektywa UE, która dotyczy stosowania toreb foliowych,  oparta jest na raporcie BIO Inteligence Service wykonanym  na zlecenie Komisji Europejskiej ds. Środowiska. Raport przedstawia  pełną analizę zużycia toreb na zakupy -  wraz z informacją jakiego rodzaju torby są przez konsumentów porzucane bez kontroli i trafiają do środowiska. Pomimo ich dalszej przydatności do użycia torebki foliowe  pozostawione w przypadkowych miejscach, zamiast trafiać do recyklingu mogą mieć negatywny wpływ na środowisko - czytamy w stanowisku Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych.

Branżowa organizacja podsumowuje: "zdaniem pracodawców Ministerstwo Środowiska bez wcześniejszych analiz środowiskowych wprowadza ograniczenia stosowania jednego produktu promując inne. Jest to niezgodne z zasadami wolnego rynku. Sprawia to wrażenie, że ministerstwo straciło z oczu dyrektywę KE i raport BIOS i promuje wytwórców określonych produktów kosztem innych, co jest działaniem o charakterze dyskryminacyjnym i wprowadzającymi zasady nierównej konkurencji".

Dołącz do dyskusji: Lewiatan alarmuje: opłata od grubszych foliówek zaszkodzi biznesowi i środowisku

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl