SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Optizen Labs ze spadkiem wpływów o 25 proc. i stratą, w epidemii widzi zagrożenia i szanse

W zeszłym kwartale przychody firmy Optizen Labs, oferującej usługi z zakresu cyfryzacji dla wydawców i firm marketingowych, zmalały o 25,4 proc. do 191 tys. zł, a wynik netto - z 14 tys. zł zysku do 17 tys. zł straty. Spółka dostrzega zarówno zagrożenia, jak i szanse związane z epidemią koronawirusa.

Jacek Czynajtis, prezes Optizen LabsArticle

W sprawozdaniu Optizen Labs zaznaczono, ze w minionym kwartale firma „kontynuowała czynności związane z pozyskiwaniem kolejnych wydawców, chcących digitalizować swoje periodyki oraz optymalizacją kosztów operacyjnych, dostosowując ich poziom do tempa wzrostu świadomości i zapotrzebowania na usługi cyfrowe wśród wydawców”.

Zaznaczono, że strategia biznesowa firmy jest długoterminowa. - Przychody Spółki były, są i będą w przyszłości wprost odzwierciedleniem kondycji finansowej wydawców oraz ich gotowości na zmiany, jakie są konieczne w sposobie konfekcjonowania, monetyzacji i dystrybucji treści - wyliczono.

Oprócz wyniku netto poniżej zera zmalały inne wskaźniki rentowności Optizen Labs: wynik sprzedażowy z 16 tys. zł zysku do 17 tys. zł straty, a wynik operacyjny - z 14 tys. zł zysku do 17 tys. zł straty.

Dwojakie konsekwencje recesji w branży wydawniczej

Według Optizen Labs ograniczenie w drugiej połowie marca handlu niespożywczego i życia społecznego w związku z epidemią koronawirusa powoduje znaczący spadek sprzedaży prasy papierowej, co może przynieść różne konsekwencje dla firmy.

- Słabsza kondycja finansowa wydawców może mieć dwojakie następstwa - część wydawców może próbować znacznie ograniczać koszty na wszelkich polach działalności (również tych związanych z działalnością emitenta) lub wręcz przeciwnie, mogą skłonić wydawców do przyspieszenia procesu związanego z cyfryzacją treści, wydawanych periodyków. Na dzień publikacji raportu zarząd emitenta nie jest w stanie jednoznacznie ocenić, czy spodziewane skutki pandemii mogą mieć istotny i potencjalnie niekorzystny wpływ na bieżącą działalność spółki i jej grupy, w tym w na przyszłe wyniki finansowe oraz na realizację celów zarządu - napisano.

Już wcześniej władze Optizen Labs przyznały, że zmiana świadomości wydawców w zakresie dystrybucji cyfrowej zachodzi wolniej niż zakładano. - Kłopoty z ograniczeniem dystrybucji wydań drukowanych wydawców prasowych oraz związanych z tym zatorami płatniczymi jednego z największych dystrybutorów prasy w Polsce wpływają na pogorszenie kondycji finansowej wydawców i paradoksalnie ograniczają ich zdolność do szybkich zmian w sposobie dystrybucji treści - oceniono.

Z drugiej strony zarząd Optizen Labs obawia się, że ograniczenie dystrybucji prasy drukowanej może spowodować „pogorszenie zdolności wydawców do terminowego regulowania zobowiązań”. Ponadto firma może mieć z ewentualnym uzyskaniem zewnętrznego finansowania.

Optizen Labs jest notowana na bocznym rynku warszawskiej giełdy, większościowym akcjonariuszem firmy jest MCI.Private Ventures FIZ (ma akcje stanowiące 50,54 proc. kapitału). W zeszły piątek na koniec sesji kurs spółki wynosi 0,50 zł, a jej kapitalizacja - 4,14 mln zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Optizen Labs ze spadkiem wpływów o 25 proc. i stratą, w epidemii widzi zagrożenia i szanse

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Lab Rat
Stragan z pietruszką pod moim domem ma większą sprzedaż niż ta firemka, dajcie już spokój.
odpowiedź