SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Sąd utrzymał 30 mln zł kary nałożonej przez UOKiK na Orange i decyzję ws. regulaminu Allegro

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podtrzymał dwie decyzje Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów: prawie 30 mln zł kary dla Orange Polska za automatyczne przedłużanie umów klientom usług stacjonarnych oraz nakazanie Allegro, żeby wprowadziło do regulaminu dodatkowe zapisy dotyczące ostrzeżeń i zawieszania kont sprzedawców starających się o zwrot prowizji.

Marek Niechciał, prezes UOKiK-u Article

Pod koniec 2016 roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów orzekł, że Orange Polska bezprawnie przedłużała umowy dotyczące Neostrady i telefonii stacjonarnej klientom bez ich wyraźnej zgody. Na operatora nałożono prawie 30 mln zł kary o obowiązek rekompensaty publicznej.

W toku postępowania, podjętego po skargach od rzeczników konsumentów i samych klientów Orange, UOKiK ustalił, że jeżeli przed zakończeniem kontraktu użytkownik usług firmy nic nie zrobił, żeby zerwać lub przedłużyć umowę, automatycznie przekształcała się ona w kolejną umowę zawartą na czas oznaczony: 6 miesięcy w przypadku Neostrady oraz 12 miesięcy lub 24 miesiące w przypadku pozostałych usług stacjonarnych. Natomiast konsumentom, którzy wypowiedzieli ją przed upływem tego czasu, były naliczane wysokie kary.

Według UOKiK-u Orange Polska nie zawsze jasno informował klientów o tym, co mogą zrobić, aby uniknąć automatycznego przedłużenia abonamentu. Takie nieprecyzyjne wiadomości przekazywali użytkownikom m.in. konsultanci firmy dzwoniący w celu utrzymania abonentów (mówili np. „kończy się Panu umowa wraz ze wskazaniem daty rzekomego zakończenia”). Tymczasem tak naprawdę umowa nie ulegała rozwiązaniu, tylko przechodziła na kolejny czas oznaczony

W maju 2014 roku Orange Polska zmienił działania w tym zakresie, ale z ustaleń UOKiK-u wynika, że nawet wówczas wielu konsumentów miało trudności ze swobodnym wyborem sposobu przedłużania umowy, ponieważ pracownicy Orange forsowali przedłużanie jej na czas oznaczony.

Regulator nałożył na firmę prawie 30 mln zł kary. Uzasadnił, że jej wysokość wynika z długiego okresu (co najmniej od listopada 2010 roku) i szerokiego zasięgu stosowania zakwestionowanych procedur. Ponadto zobowiązał Orange Polska do zwrotu byłym abonentom opłat za przedterminowe rozwiązanie automatycznie przedłużonej umowy oraz do umożliwienia klientom wypowiedzenia bez żadnych konsekwencji tak przedłużonych kontraktów.

Orange odwołał się od tej decyzji. We wtorek UOKiK poinformował, że w styczniu br. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oddalił to odwołanie. Sąd zgodził się z zarzutami zawartymi w decyzji, oceniając, że kara nałożona na Orange jest adekwatna do naruszeń.

To kolejny wyrok w sprawie kary nałożonej przez UOKiK na Orange. W kwietniu br. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów utrzymał grzywnę nałożoną na telekom w 2015 roku za mylące reklamy Neostrady, przy czym zmniejszył jej wysokość z 16,3 do 13 mln zł.

Allegro ma informować o decyzji UOKiK-u ws. regulaminu

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oddalił też odwołanie Allegro od decyzji UOKiK-u z lutego 2016 roku. Dotyczyła ona tego, że internetowa platforma w regulaminie nie informowała o zasadach udzielania konsumentom ostrzeżeń oraz zawieszania ich kont w przypadku ubiegania się przez sprzedających o zwrot prowizji w związku z niewykonaniem umowy zawartej na platformie.

UOKiK uznał, że to działanie naruszające zbiorowe interesy konsumentów i nakazał Allegro zaniechanie go, a także publikowanie przez miesiąc w swoim serwisie tej decyzji regulatora.

Oddalając odwołanie skierowane przez Allegro, Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podkreślił, że warunki prowadzenia działalności gospodarczej muszą być transparentne, a praktyka zakwestionowana przez UOKiK naruszała Ustawę o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Ocenił też, że nałożenie obowiązku publikacyjnego jest środkiem adekwatnym i nie powoduje nadmiernych kosztów dla spółki.

Wyroki Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie są ostateczne. Firmy, których dotyczą, mogą skierować apelację do sądu drugiej instancji.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Sąd utrzymał 30 mln zł kary nałożonej przez UOKiK na Orange i decyzję ws. regulaminu Allegro

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl