SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Orange ujawnia nową strategię. Rozwój 5G, sztuczna inteligencja i zarządzanie wieżami do stacji bazowych

Grupa Orange zapowiedziała nową strategię sięgającą roku 2025. Koncern zakłada między innymi inwestycje w sieci 5G, rozwój infrastruktury światłowodowej, optymalizację finansową oraz zrównoważony rozwój. W planach są także lokalne spółki TowerCos zarządzające wieżami przeznaczonymi do stacji bazowych.

Article

Ogłoszona przez Orange strategia nosi nazwę Engage 2025 i zawiera najważniejsze cele które firma zamierza zrealizować w nadchodzących latach.

Światłowody i 5G

Jednym z założeń operatora jest walka z wykluczeniem cyfrowym i dostarczanie usług sieciowych w coraz większej części obszaru jej funkcjonowania. Strategia zakłada m.in. że do roku 2023 r. 65 mln gospodarstw domowych w Europie będzie miało dostęp do łączy światłowodowych Orange, w ślad za tym mają pójść nowe oferty dotyczące treści.

Operator nie ukrywa, że jednym z jego priorytetów w nadchodzących latach jest sieć 5G. Grupa zakłada, że w 2020 r. uruchomi usługi nowej generacji w większości krajów Europy, w których jest obecna, zaś w 2023 r. sieć 5G stanie się dostępna niemal powszechnie na europejskich rynkach.

Telekom zapowiada także inwestycje w obszary związane ze sztuczną inteligencją, rozwiązaniami chmurowymi oraz tymi dotyczącymi cyberbezpieczeństwa dla firm. W założeniach dzięki AI usprawniona zostanie m.in. obsługa klienta, a do 2023 r. liczba tradycyjnych kontaktów telefonicznych z konsultantami ma się zmniejszyć o ok. 55 proc.

Lepsze wskaźniki finansowe i TowerCos

W ramach strategii Engage 2025 Orange przewiduje optymalizację swoich wskaźników finansowych. W wyniku konsekwentnego wprowadzania programów oszczędnościowych telekom chce do 2023 r. obniżyć roczne koszty operacyjne o 1 mld euro w porównaniu z rokiem 2019.

Dodatkowo wydatki inwestycyjne mają według planów maleć od 2021 r. i w 2023 r. stanowić 15 proc. przychodów firmy, podczas gdy w br. jest to 17 proc.

Wskaźnik EBITDal (zysk operacyjny plus wskaźnik amortyzacji i koszty leasingu) ma z kolei rosnąć o 2 do 3 proc. w latach 2021 – 2023. Organiczne przepływy pieniężne wzrosną z 2 mld euro w roku 2019 i 2020 do 3,5 – 4 mld do 2023 r.

W strategii Engage 2025 Orange zapowiedział także zmiany w zarządzaniu swoją infrastrukturą, szczególnie w obszarze związanym z wieżami przeznaczonymi dla stacji bazowych.

Według projektu operator utworzy lokalne organizacje o nazwie TowerCos, które będą zajmowały się zarządzaniem 40 tys. wież posiadanych przez Orange.

TowerCos będą w poszczególnych krajach decydować o sposobie wykorzystanie wież, w grę wchodzi m.in. współpraca przy współdzieleniu tych konstrukcji, a w niektórych wypadkach także sprzedaż części wież. Przy okazji Orange potwierdził, że na podstawie umowy z firmą Cellnex sprzeda w Hiszpanii 1,5 tys. swoich wież za kwotę 260 mln euro.

Według zapowiedzi pierwsze spółki TowerCos zostaną powołane w 2020 r. w Hiszpanii i we Francji. Szczegółów dotyczących Polski na razie nie podano, w naszym kraju Orange jest właścicielem 5,2 tys. wież telekomunikacyjnych.

Orange Polska wypracował w trzecim kwartale 946 mln zł zysku EBITDA po uwzględnieniu kosztów leasingu (EBITDAaL), o 22,4 proc. więcej niż przed rokiem. Wzrosła też liczba klientów internetu i usług mobilnych. Operator zakończył wrzesień z 979 tys. klientów usług telewizyjnych, w tym 495 tys. klientów IPTV i 484 tys. klientów telewizji satelitarnej (DTH).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Orange ujawnia nową strategię. Rozwój 5G, sztuczna inteligencja i zarządzanie wieżami do stacji bazowych

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
wlodek
O ile chcemy mieć rozwiązania technologiczne na najwyższym poziomie, priorytetem powinny być światłowody oraz 5G na terenie całego kraju.
1 0
odpowiedź
User
Dario
5G jest głównym elementem rozwoju technologicznego na świecie. Albo idziemy do przodu z resztą świata albo stoimy w miejscu.
1 0
odpowiedź
User
MLindl
Ciężko żeby było inaczej. Jak 5G jest priorytetem na całym świecie.
1 0
odpowiedź