SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Orange ujawnia nową strategię. Rozwój 5G, sztuczna inteligencja i zarządzanie wieżami do stacji bazowych

Grupa Orange zapowiedziała nową strategię sięgającą roku 2025. Koncern zakłada między innymi inwestycje w sieci 5G, rozwój infrastruktury światłowodowej, optymalizację finansową oraz zrównoważony rozwój. W planach są także lokalne spółki TowerCos zarządzające wieżami przeznaczonymi do stacji bazowych.

Article

Ogłoszona przez Orange strategia nosi nazwę Engage 2025 i zawiera najważniejsze cele które firma zamierza zrealizować w nadchodzących latach.

Światłowody i 5G

Jednym z założeń operatora jest walka z wykluczeniem cyfrowym i dostarczanie usług sieciowych w coraz większej części obszaru jej funkcjonowania. Strategia zakłada m.in. że do roku 2023 r. 65 mln gospodarstw domowych w Europie będzie miało dostęp do łączy światłowodowych Orange, w ślad za tym mają pójść nowe oferty dotyczące treści.

Operator nie ukrywa, że jednym z jego priorytetów w nadchodzących latach jest sieć 5G. Grupa zakłada, że w 2020 r. uruchomi usługi nowej generacji w większości krajów Europy, w których jest obecna, zaś w 2023 r. sieć 5G stanie się dostępna niemal powszechnie na europejskich rynkach.

Telekom zapowiada także inwestycje w obszary związane ze sztuczną inteligencją, rozwiązaniami chmurowymi oraz tymi dotyczącymi cyberbezpieczeństwa dla firm. W założeniach dzięki AI usprawniona zostanie m.in. obsługa klienta, a do 2023 r. liczba tradycyjnych kontaktów telefonicznych z konsultantami ma się zmniejszyć o ok. 55 proc.

Lepsze wskaźniki finansowe i TowerCos

W ramach strategii Engage 2025 Orange przewiduje optymalizację swoich wskaźników finansowych. W wyniku konsekwentnego wprowadzania programów oszczędnościowych telekom chce do 2023 r. obniżyć roczne koszty operacyjne o 1 mld euro w porównaniu z rokiem 2019.

Dodatkowo wydatki inwestycyjne mają według planów maleć od 2021 r. i w 2023 r. stanowić 15 proc. przychodów firmy, podczas gdy w br. jest to 17 proc.

Wskaźnik EBITDal (zysk operacyjny plus wskaźnik amortyzacji i koszty leasingu) ma z kolei rosnąć o 2 do 3 proc. w latach 2021 – 2023. Organiczne przepływy pieniężne wzrosną z 2 mld euro w roku 2019 i 2020 do 3,5 – 4 mld do 2023 r.

W strategii Engage 2025 Orange zapowiedział także zmiany w zarządzaniu swoją infrastrukturą, szczególnie w obszarze związanym z wieżami przeznaczonymi dla stacji bazowych.

Według projektu operator utworzy lokalne organizacje o nazwie TowerCos, które będą zajmowały się zarządzaniem 40 tys. wież posiadanych przez Orange.

TowerCos będą w poszczególnych krajach decydować o sposobie wykorzystanie wież, w grę wchodzi m.in. współpraca przy współdzieleniu tych konstrukcji, a w niektórych wypadkach także sprzedaż części wież. Przy okazji Orange potwierdził, że na podstawie umowy z firmą Cellnex sprzeda w Hiszpanii 1,5 tys. swoich wież za kwotę 260 mln euro.

Według zapowiedzi pierwsze spółki TowerCos zostaną powołane w 2020 r. w Hiszpanii i we Francji. Szczegółów dotyczących Polski na razie nie podano, w naszym kraju Orange jest właścicielem 5,2 tys. wież telekomunikacyjnych.

Orange Polska wypracował w trzecim kwartale 946 mln zł zysku EBITDA po uwzględnieniu kosztów leasingu (EBITDAaL), o 22,4 proc. więcej niż przed rokiem. Wzrosła też liczba klientów internetu i usług mobilnych. Operator zakończył wrzesień z 979 tys. klientów usług telewizyjnych, w tym 495 tys. klientów IPTV i 484 tys. klientów telewizji satelitarnej (DTH).

Dołącz do dyskusji: Orange ujawnia nową strategię. Rozwój 5G, sztuczna inteligencja i zarządzanie wieżami do stacji bazowych

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
wlodek
O ile chcemy mieć rozwiązania technologiczne na najwyższym poziomie, priorytetem powinny być światłowody oraz 5G na terenie całego kraju.
odpowiedź
User
Dario
5G jest głównym elementem rozwoju technologicznego na świecie. Albo idziemy do przodu z resztą świata albo stoimy w miejscu.
odpowiedź
User
MLindl
Ciężko żeby było inaczej. Jak 5G jest priorytetem na całym świecie.
odpowiedź