SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Orange Polska musi zapłacić 151 mln euro kary za nadużywanie pozycji dominującej w internecie stacjonarnym

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ostatecznie orzekł, że Orange Polska musi zapłacić karę za nadużywanie pozycji dominującej w segmencie szerokopasmowego dostępu do internetu. Grzywna wynosi 127,6 mln euro, a odsetki od niej na koniec czerwca - 23,7 mln euro.

Article

- Trybunał oddalił odwołanie Orange Polska od wyroku Sądu Unii Europejskiej podtrzymując karę w pierwotnej wysokości 127,6 milionów euro. Wyrok jest ostateczny, kara zostanie przez Orange Polska zapłacona i będzie powiększona o odsetki w wysokości 23,7 milionów euro na dzień 30 czerwca 2018 r. -poinformował telekom w komunikacie giełdowym.

Karę w wysokości 127,6 mln euro nałożyła na Orange Polska w 2011 roku Komisja Europejska. Uznała, że telekom nadużywał pozycji dominującej w segmencie szeropokasmowego dostępu do internetu, utrudniając innym operatorom dostęp do swojej infrastruktury.

Najgłośniej było o sporze w tej sprawie Orange z Netią. Telekomy jesienią 2014 roku zawarły ugodę, na mocy której Orange zapłacił Netii 145 mln zł netto. Ustalono, że dopłaci dodatkowo kwotę, jeśli grzywna od Komisji Europejskiej zostanie unieważniona lub obniżona do kwoty mniej niż 112 mln euro.

Pomarańczowy operator od decyzji KE odwołał się do Sądu Unii Europejskiej, który oddalił apelację i utrzymał grzywnę. Wtedy Orange skierował odwołanie do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Orange Polska chce uregulować karę do KE w sierpniu

Orange Polska chce uregulować zapłatę kary na rzecz Komisji Europejskiej w sierpniu, poinformował członek zarządu ds. finansowych Maciej Nowohoński.

„Zamkniemy tą kwestię w sierpniu" - powiedział Nowohoński podczas spotkania z dziennikarzami.

Według słów przedstawicieli operatora, obecnie czeka on na wezwanie Komisji Europejskiej, czego spodziewa się w ciągu 2 tygodni i po tym „bez zbędnej zwłoki" ureguluje płatność. Spółka ma zawiązaną rezerwę z tego tytułu.

„Nasz aktualny wskaźnik dług netto/EBITDA na poziomie 2,2x zwiększy się kiedy zapłacimy - do szacunkowo 2,4x" - dodał członek zarządu operatora.

Wskazał, że Orange Polska ma „odpowiednie instrumenty finansowe do zapłacenia" kary. Według jego słów, częściowo będzie to gotówka.

W minionym półroczu Orange Polska zanotował spadek wpływów sprzedażowych o 2,2 proc. do 5,53 mld zł oraz 54 mln zł zysku (wobec 110 mln zł rok wcześniej). Na inwestycje wydał 939 mln zł.

Spółka utworzyła rezerwę na wypadek uprawomocnienia się grzywny nałożonej przez Komisję Europejską. W opublikowanym we wtorek raporcie finansowym z pierwszej połowy br. podano, że w ramach tej rezerwy 26 mln euro przechowywano w tej walucie.

Pod koniec kwietnia br. akcjonariusze Orange Polska (większościowym jest Orange SA kontrolowany przez France Telecom) zdecydowali, że m.in. z uwagi na możliwość uprawomocnienia się grzywny spółka nie wypłaci w br. dywidendy.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Orange Polska musi zapłacić 151 mln euro kary za nadużywanie pozycji dominującej w internecie stacjonarnym

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ddd
UE to mafia. Czy tym starym pijusom zabrakło juz na alkohol ze jednym podpisem ściągają sobie miliardy euro kary ? A za co ta kara? To juz nie mozna byc lepszym od innych? Może niebawem nałożą kare na TVN ze ma monopolistycznie najwyższą oglądalność w Polsce?
18 23
odpowiedź
User
Fantastycznie
Nie ma żadnej innej firmy której nienawidzilbym równie mocno jak Orange.
20 12
odpowiedź
User
cocks
czyli nie będzie OWF 2019?
9 8
odpowiedź
User
asdfadsfas
Orange to najgorsza sieć komórkowa.
20 12
odpowiedź
User
ggg
czyli co okradli polakow i wyszlo im to na sucho? kasa idzie do eu a eu da im dotacje za kilka lat
11 8
odpowiedź