SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Orange osiągnął prędkość ponad 11 Tb/s w testach siedmiordzeniowego światłowodu

Orange Polska wraz z Infinera oraz grupą InPhoTech przygotował w swoim Laboratorium Innowacji testy światłowodów wielordzeniowych oraz technologii Infinera ICE6 800G. Operator informuje, że podczas testów uzyskano przepustowość siedmiokrotnie większa niż maksymalna, jaką można dziś osiągnąć korzystając ze standardowego światłowodu: 11,2 Tb/s.

Fot. materiały prasoweArticle

Wielordzeniowy światłowód, opracowany w ramach grupy InPhoTech (we współpracy z lubelskim Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej i przy wsparciu Klastra Fotoniki i Światłowodów) pozwala na transmisję w siedmiu równoległych rdzeniach jednocześnie. Oznacza to, że jego przepustowość jest siedmiokrotnie większa, niż standardowego światłowodu telekomunikacyjnego. Światłowody takie mają w przyszłości być produkowane w Lubartowie przez spółkę IPT Fiber (grupa InPhoTech).

- Zapotrzebowanie na szybki transfer rośnie bardzo dynamicznie, a spowodowane pandemią rozpowszechnienie zdalnej pracy, nauki i handlu w sieci jeszcze ten wzrost przyspieszyło. W najbliższym czasie kolejnym wyzwaniem w tym zakresie będzie wdrożenie technologii 5G. Dlatego stale inwestujemy w rozwój naszej infrastruktury jednocześnie z uwagą śledząc działania R&D branżowych producentów mogące w przyszłości pomóc nam efektywnie dostarczać niezawodne usługi naszym Klientom – komentuje Piotr Jaworski, członek zarządu Orange Polska ds. Sieci i Technologii.

Testy wykazały, że wykorzystywane urządzenia Infinery pozwalają na rekordową transmisję danych 800 Gb/s w jednym kanale transmisyjnym. W przeprowadzonym we współpracy z Orange eksperymencie wykorzystano dwa kanały, przesyłając dane z prędkością 1,6 Tb/s  (1 Tb/s  = 1000 Gb/s) w każdym z siedmiu rdzeni jednocześnie. W sumie dało to transmisję na poziomie 11,2 Tb/s. Jakość sygnału mierzona takimi parametrami jak Q-factor oraz bitowa stopa błędów (BER) była w pełni zgodna z obowiązującymi normami. -  Jesteśmy pionierem w rozwoju wielordzeniowych światłowodów nowej generacji. Łącząc nasz produkt z innowacyjną technologią Infinery i testując je w laboratorium innowacji Orange byliśmy w stanie zademonstrować rekordowe możliwości w transmisji danych – komentuje dr hab. inż. Tomasz Nasiłowski, prezes zarządu InPhoTech.

Celem testów było także sprawdzenie, czy światłowód wielordzeniowy IPT Fiber można wykorzystać z najnowocześniejszą infrastrukturą przystosowaną do pracy ze standardowymi i obecnie wykorzystywanymi na rynku światłowodami jednordzeniowymi, oraz czy takie połączenie spełni transmisyjne wymogi operatora. Udało się to potwierdzić. - Dzięki testom wiemy już, że możliwość transmisji w światłowodzie siedmiordzeniowym w paśmie C to nawet  296 Tb/s. To rekordowe liczby, ale nie kres naszych możliwości. Wykorzystując bowiem całe spektrum transmisyjne, czyli wszystkie dostępne pasma, nasz światłowód będzie w stanie osiągać przepustowości na poziomie petabitów na sekundę (Pb/s) czyli tysięcy terabitów. Cieszy mnie fakt, że nasz polski światłowód staje się realną odpowiedzią na globalne bariery telekomunikacyjne – mówi Krzysztof Witoń, prezes zarządu spółki IPT Fiber, odpowiedzialnej za wdrożenie światłowodów wielordzeniowych.

Światłowód siedmiordzeniowy grupy InPhoTech otrzymał m.in. II Fazę SME Instrument w ramach programu Horyzont 2020 (nr 880054) – prestiżowy grant przyznawany przez Komisję Europejską najlepszym europejskim projektom innowacyjnym. Osiągnięcie maksymalnej przepustowości na poziomie 296,8 Tb/s to wynik mnożenia 800Gb/s x 53 kanały x7 rdzeni, ponieważ urządzenie Infinery umożliwia umieszczenie w jednym światłowodzie siedmiordzeniowym IPT Fiber, w samym paśmie C, 53 kanałów po 800 Gb/s każdy.

Podsumowując drugi kwartał br. Orange Polska informował, że ze światłowodu korzysta 827 tys. klientów operatora, a więc o 36 proc. więcej niż przed rokiem. W zeszłym kwartale ich liczba zwiększyła się o 48 tys. Za sprawą zainteresowania światłowodem wzrosła też łączna liczba klientów szerokopasmowego stacjonarnego internetu od Orange. Klienci światłowodu stanowią 30 proc. użytkowników takich usług. Zwiększył się także zasięg sieci światłowodowej – obejmuje już 5,4 mln gospodarstw domowych, czyli o ponad 200 tys. więcej niż na koniec pierwszego kwartału tego roku. Przychody Orange Polska wzrosły w tym okresie  o 4,3 proc. rok do roku do 5,87 mld zł, EBITDAaL o 4,6 proc. do 1,47 mld zł, a zysk netto wzrósł z 14 mln zł do 155 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Orange osiągnął prędkość ponad 11 Tb/s w testach siedmiordzeniowego światłowodu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl