SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Orange z nową formą rozmów wideo. Bez dodatkowych aplikacji i opłat

Sieć Orange Polska zaoferowała dla niemal wszystkich usługę ViLTE, która umożliwia prowadzenie rozmów wideo za pośrednictwem sieci LTE. Nie trzeba do tego instalować żadnych dodatkowych aplikacji, a korzystanie z technologii ViLTE nie jest związane z żadnymi dodatkowymi opłatami i nie zmniejsza limitu danych internetowych. Obecnie usługa ta działa dla połączeń wewnątrz sieci Orange oraz na styku między siecią Orange i Play.

Article

ViLTE to skrót od angielskich słów „Video over LTE”, czyli „wideo w sieci LTE”. Polega ona na przesyłaniu wideo w czasie rzeczywistym w sieci LTE. ViLTE jest dopełnieniem VoLTE (ang. Voice over LTE), czyli połączeń głosowych. Nowa usługa była wdrażana w Orange Polska stopniowo. 

Połączenia wideo ViLTE wyróżnia przede wszystkim to, że nie musimy pobierać żadnych dodatkowych aplikacji i popularnych komunikatorów. Technologia działa bezpośrednio z poziomu telefonu, co znacznie upraszcza wykonanie wideorozmowy. Wystarczy po wybraniu numeru, zamiast słuchawki, kliknąć ikonę kamery. ViLTE działa bezpośrednio w sieci LTE, a to niesie szereg zalet. Po pierwsze połączenie jest stabilne, jakość obrazu wideo wysoka, a opóźnienia niskie. Oznacza to, że obraz i dźwięk są przekazywane w czasie rzeczywistym, a to pozwala prowadzić wideorozmowę płynnie i naturalnie. Pamiętajmy oczywiście, że finalna jakość wideo zależy również od zasięgu LTE i tego, z jakiego telefonu korzystamy - informuje na firmowym blogu Orange Polska. 

Firma podaje, że korzystanie z ViLTE bateria zużywa się o kilkadziesiąt procent mniej niż wtedy, gdy używamy komunikatorów. Poza tym połączenie ViLTE ma priorytet względem połączeń wideo realizowanych za pośrednictwem aplikacji internetowych. Przekłada się to na krótszy czas zestawienia połączenia. Co ważne, ViLTE działa niezależnie od sieci Internet, nie musimy mieć nawet włączonej transmisji danych, a więc nie zmniejsza pakietu danych internetowych. 

 Ostatnia kwestia to bezpieczeństwo. - Połączenia wideo ViLTE są bardziej bezpieczne niż połączenia wideo w aplikacjach internetowych. Dzieje się tak, ponieważ jako operator mamy kontrolę nad wykorzystywaną w ViLTE siecią komórkową. Połączenie ViLTE realizujemy w wyznaczonym do tego celu kanale w sieci komórkowej, którą chronimy protokołem bezpieczeństwa. W mobilnej sieci internetowej nie mamy takiej możliwości, bo internetowe połączenie wideo kierowane jest przez serwery zewnętrznych dostawców. Również dzięki temu mamy pewność, że wideorozmowy ViLTE nikt nie podsłuchuje, nie podgląda i nie jest w stanie w nią z zewnątrz ingerować - podaje Orange Polska.

Żeby zadzwonić do kogoś w technologii ViLTE, obie strony rozmowy muszą być w zasięgu sieci LTE, mieć telefon z kartą SIM LTE, który wspiera technologię ViLTE i ma aktualne oprogramowanie oraz mieć włączoną funkcję VoLTE (ViLTE jest rozszerzeniem VoLTE). 

Jak prowadzić wideo rozmowy w ramach ViLTE?

Z ViLTE można skorzystać na dwa sposoby. Pierwszy z nich to kliknąć ikonę kamery po wybraniu numeru odbiorcy. Wtedy od razu rozpoczniemy wideo rozmowę. Druga opcja to dołączyć wideo już w trakcie trwania połączenia głosowego. Aktywna ikona kamerki podczas rozmowy głosowej oznacza, że osoba z którą rozmawiamy również może korzystać z ViLTE (w przeciwnym razie ikona będzie nieaktywna).

W sieci Orange ponad 60 proc. telefonów z VoLTE, wspiera także ViLTE. Odpowiednia lista jest dostępna na stronie operatora. 

Jednak usługa ta nie zawsze będzie działać. Bo np. jeśli w smartfonie nie działa VoLTE, nie skorzystamy również z ViLTE. Nie zadzwonimy też z opcją wideo na numery alarmowe, specjalne (infolinie) czy na numery stacjonarne. Połączenia przychodzące ViLTE nie działają na urządzeniach w ramach usługi Ekstra karta eSIM. Połączenia ViLTE nie są też dostępne w w roamingu. Poza tym usługa ViLTE nie działa też na iPhone'ach, które oferują podobną usługę, czyli FaceTime. 

W drugim kwartale br. przychody grupy Orange Polska wzrosły rok do roku o 5,5 proc. do 3,22 mld zł, a zysk netto nieznacznie zmalał - z 243 do 239 mln zł. 

Dołącz do dyskusji: Orange z nową formą rozmów wideo. Bez dodatkowych aplikacji i opłat

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
kyrie irving
Aw, this was a very nice post. In idea I wish to put in writing like this moreover ?taking time and precise effort to make a very good article?but what can I say?I procrastinate alot and by no means appear to get one thing done.
[url=http://www.kyrie8.us]kyrie irving[/url]
odpowiedź
User
Zawiedziony
Nie działa w telefonie z listy Orange.
odpowiedź