SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Orbis sprzedaje Orbis Transport. Chce zwiększyć bazę o 500 pokoi

Grupa hotelarska Orbis oczekuje dalszego wzrostu koniunktury na rynku hotelowym w Polsce w II poł. 2011 roku m.in. w związku z unijną prezydencją. Spółka realizuje projekty, które powiększą jej bazę w latach 2012-2013 o prawie 500 pokoi i planuje sprzedaż Orbis Transport w 2011-2012, wynika z informacji zawartych w raporcie półrocznym spółki.

Orbis sprzedaje Orbis Transport. Chce zwiększyć bazę o 500 pokoi

"W kolejnych miesiącach 2011 roku można oczekiwać dalszego wzrostu koniunktury na rynku hotelowym. Czynnikiem pobudzającym popyt na usługi świadczone przez hotele powinno być przejęcie przez Polskę w drugiej połowie br. prezydencji w Unii Europejskiej. Poza stolicą, w czterech innych wybranych miastach tj. w Sopocie, Wrocławiu, Krakowie i Poznaniu, odbywać się będą unijne spotkania i konferencje. Znajdzie to bezpośrednie przełożenie na przychody hoteli nie tylko z usług konferencyjnych, ale również noclegowych czy gastronomicznych" - czytamy w raporcie półrocznym spółki.

Dodano także, że pozytywny wpływ na sytuację branży hotelarskiej będzie miał także wzmożony ruch biznesowy związany z przygotowaniami do organizacji Euro 2012. Wzrost popytu na usługi hotelowe powinien przełożyć się na stopniowy wzrost średnich cen za pokój, ocenia spółka. Orbis wznowił projekty inwestycyjne w pierwszym półroczu 2011 r.

"Rozpoczęto budowę trzech hoteli: Etap i Ibis w Warszawie oraz Novotel w Łodzi. Te inwestycje powiększą bazę hotelową Grupy w latach 2012-2013 o prawie 500 pokoi, z czego 330 pokoi w segmencie hoteli ekonomicznych. Potwierdza to strategię zwiększenia obecności Orbis na rynku hoteli 1- i 2-gwiazdkowych" - czytamy dalej.

W związku z przyjętą przez grupę strategią koncentracji na działalności hotelarskiej firma Orbis Transport została przeznaczona zostało do zbycia w latach 2011/2012.

"W lecie zebrano oferty wstępne na części tego podmiotu zależnego, którego podstawowa działalność polega na wynajmie samochodów (rent-a-car) i zarządzaniu flotą pojazdów. Ponadto Orbis Transport oferuje usługi lokalnej komunikacji autobusowej w dwóch miastach. Przychody firmy w pierwszym półroczu 2011 r. były niższe głównie z powodu zbycia części przedsiębiorstwa, tzn. międzynarodowych przewozów autokarowych w czerwcu 2010 r. Przychody i zysk operacyjny EBITDA za analogiczny okres były niższe odpowiednio o 4,3% i 2,9%. Najlepsze wyniki uzyskał segment wynajmu samochodów, w którym sprzedaż wzrosła o 17%" – podano w raporcie.

Spółka hotelarska Orbis miała 33,58 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I poł. 2011 roku wobec 3,04 mln zł straty rok wcześniej. Skonsolidowane przychody wyniosły 394,08 mln zł wobec 396,19 mln zł rok wcześniej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Orbis sprzedaje Orbis Transport. Chce zwiększyć bazę o 500 pokoi

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl