SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Uczelnia powiązana z Ordo Iuris będzie uczyć przyszłych dziennikarzy. Wykładowcami Ziemkiewicz i Lisicki

Powiązana z Ordo Iuris uczelnia wyższa, Collegium Intermarium, od października br. ma ruszyć z nowym kierunkiem: dziennikarstwo i nowoczesna komunikacja społeczna. Wykładowcami będą głównie dziennikarze związani z tygodnikiem „Do Rzeczy”. Wśród nich Łukasz Warzecha, Rafał Ziemkiewicz i szef tygodnika, Paweł Lisicki. Uczelnia nie odpowiedziała nam na pytanie, według jakiego klucza dobierani byli wykładowcy. - Wykładowcy posiadają bez wątpienia ogromne doświadczenie oraz dorobek dziennikarski - przekazał nam Bartosz Lewandowski, rektor CI.

Wśród wykładowców dziennikarstwa w Collegium Intermarium jest m.in. Rafał Ziemkiewicz Fot. Facebook/CI Article

Collegium Intermarium to prywatna uczelnia, za którą stoją ludzie Ordo Iuris. Rektorem jest Bartosz Lewandowski, na co dzień – szef Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris. Przewodniczącym rady powierniczej uczelni jest z kolei Jerzy Kwaśniewski, prezes i założyciel Ordo Iuris. Z kolei redaktor naczelny pisma Ordo Iuris, Filip Ludwin, na uczelni pełni funkcję prorektora do spraw kształcenia. Wykładowcami są także pracownicy Ordo Iuris oraz – jak pisał portal OKO.Press – „węgierscy naukowcy związani z partią Viktora Orbána, czynni politycy PiS, a także prawicowi dziennikarze i publicyści”.

Od października br. Collegium rusza z nowym kierunkiem: chce kształcić przyszłych dziennikarzy na kierrunku Dziennikarstwo i nowoczesna komunikacja społeczna. W tym celu zatrudnia prawicowych publicystów i dziennikarzy. „Wydaje się, że w Polsce brakuje kierunków studiów dziennikarskich, w których przewodnią rolę w kształceniu odgrywaliby praktycy” – czytamy w facebookowym poście na profilu Collegium Intermarium. Wśród wykładowców na nowym kierunku (...) uwzględniono dużą liczbę dziennikarzy-praktyków, którzy będą w stanie dzielić się ze studentami wiedzą ściśle związaną z praktyką dziennikarską” – pointują pracownicy wyższej uczelni.

- Nasza oferta wychodzi naprzeciw oczekiwaniom naszych studentów jak i obecnym potrzebom rynku pracy. Na każdym kierunku wykładowcami są osoby, które nie tylko wykładają teorię. Stawiamy na praktyków z dużym doświadczeniem, którzy w rzetelny sposób przygotują naszych przyszłych absolwentów do roli liderów w ich lokalnych społecznościach - przekonuje w mailu przysłanym do redakcji portalu Wirtualnemedia.pl dr Bartosz Lewandowski, rektor Collegium Intermarium.

 

Wykładowcami - dziennikarze "Do Rzeczy"

Kto będzie więc przygotowywał przyszłych dziennikarzy do pracy? Wśród wykładowców wymieniono na razie cztery osoby: Pawła Lisickiego, Łukasza Warzechę, Rafała Ziemkiewicza i Cezarego Krysztopę. Łączy ich jedno: wszyscy są pracownikami bądź współpracownikami tygodnika „Do Rzeczy”. Według jakiego klucza dobierano wykładowców i kto jeszcze znalazł się wśród nich – zapytaliśmy o to Collegium, ale nie udzielono nam na to pytanie konkretnej odpowiedzi. - Wykładowcy na kierunku Dziennikarstwo i nowoczesna komunikacja posiadają bez wątpienia ogromne doświadczenie, oraz dorobek dziennikarski. Wśród wykładowców są m.in. red. Paweł Lisiecki, Rafał Ziemkiewicz, Łukasz Warzecha, czy Karol Gac związani z tygodnikiem „Do Rzeczy”. Są wśród nich przedstawiciele także innych mediów jak Cezary Krysztopa związany z „Tygodnikiem Solidarność” - przekazał nam Bartosz Lewandowski (Krysztopa jest także współpracownikiem "Do rzeczy" - jk).

Wizerunki dziennikarzy-wykładowców wykorzystywane są także w mediach społecznościowych do promowania nowego kierunku.
 

 

Choć uczelnia wyraźnie zaznacza, że uruchomienie w październiku nowego wydziału uzależnione jest od zgody ministra, rekrutacja w sierpniu trwa w najlepsze. Ile kosztują studia na nowym kierunku? Za studia dzienne trzeba zapłacić 5,4 tys. zł za rok – jednorazowo, bądź też można płacić w ratach (kwoty są wówczas o kilkaset zł wyższe). Ale dziennikarstwo można też studiować zaocznie, co kosztuje dokładnie tyle samo.

Collegium Intermarium zostało otwarte w 2021 roku. Celem było „stworzenie klasycznego uniwersytetu, który stanie się „kuźnią elit” Międzymorza”. Ordo Iuris tuż przed uruchomieniem uczelni szacowało jej miesięczne koszty na 55 tys. zł; projekt miał się samofinansować od piątego roku działalności. „Ordo Iuris już zbiera prywatne datki, jednak sponsorem strategicznym jest, według informacji na stronie internetowej szkoły, spółka PZW Inwestycje” – pisał w maju 2021 roku portal OKO.Press.

Z początku rektorem Collegium Intermarium był Tymoteusz Zych (od maja do października 2021 roku), jednak po tym, jak ultrakonserwatywna, katolicka Fundacja i Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris przeszła rozłam, Zych pożegnał się i z Ordo Iuris, i z uczelnią. Z OI odeszła też wówczas Karolina Pawłowska, dyrektorka Centrum Prawa Międzynarodowego i kilkanaście innych osób. Media wskazywały na obyczajowe tło sprawy z Zychem i Pawłowską w rolach głównych.

W pierwszym kwartale br. grupa kapitałowa PMPG Polskie Media (wydawca "Wprost" i "Do Rzeczy") przy spadku przychodów o 2,9 proc. do 10,72 mln zł zanotowała stratę EBITDA i operacyjną, a jej zysk netto wzrósł nieznacznie do 679 tys. zł.

Dołącz do dyskusji: Uczelnia powiązana z Ordo Iuris będzie uczyć przyszłych dziennikarzy. Wykładowcami Ziemkiewicz i Lisicki

28 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ala
Tygodnik Do Rzeczy jest najlepszy ! Nie dziwie się, ze Collegium Intermarum zabiega o jej dziennikarzy !
28 53
odpowiedź
User
pytanie
A czy Rydzyk będzie z tego zadwolony?
0 0
odpowiedź
User
Edi
Ziemkiewicz będzie uczyć dziennikarstwa...
43 12
odpowiedź