SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Organizatorzy Złotych Globów z czarnoskórymi jurorami w składzie. W tle bojkot ze strony branży filmowej

Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej (HFPA), organizator konkursu Złotych Globów zapowiedziało rozszerzenie swojego składu do stu osób, z czego 13 procent mają stanowić czarnoskórzy jurorzy. To reakcja na zapowiedź bojkotu HFPA przez firmy PR oraz ich klientów z branży filmowej.

Article

Po zakończeniu tegorocznej ceremonii Złotych Globów podniosła się fala krytyki pod adresem organizatorów tego wydarzenia, Hollywoodzkiemu Stowarzyszeniu Prasy Zagranicznej (HFPA).

Organizacji zarzucono, że w jej składzie wśród 87 członków nie ma ani jednej osoby o czarnym kolorze skóry. Według krytyków taka sytuacja w żaden sposób nie odpowiada obecnym standardom dotyczącym równości i różnorodności w rozmaitych organizacjach, także pod względem rasowym.

Czytaj także: "Szarlatan" Agnieszki Holland z pięcioma Czeskimi Lwami

Wywołana do tablicy HFPA zapowiedziała podjęcie odpowiednich kroków w kierunku większej równości w łonie tej organizacji. Stowarzyszenie zadeklarowało zatrudnienie niezależnego eksperta oraz kancelarii prawnej, które mają ocenić obecną sytuację związaną z utrzymaniem standardów i zalecić właściwe rozwiązania. HFPA zapowiedziało, że to jedynie wstępne działania, a kolejne mają zostać zaproponowane w ciągu nadchodzących 60 dni.

Szybsze zmiany, w tle branżowy bojkot

Już w momencie deklaracji złożonych przez HFPA pojawiły się głosy zarzucające organizacji, że zapowiedziane przez nią działania są zbyt ogólnikowe i niejasne, i nie gwarantują odpowiednich zmian dotyczących funkcjonowania stowarzyszenia.

W efekcie tych wątpliwości ponad 100 firm branży PR w liście otwartym zapowiedziało, że jeśli HFPA nie zmieni swojej polityki to klienci obsługiwani przez sygnotariuszy listu działający w segmencie filmowym przestaną współpracować z organizatorem Złotych Globów. Wśród podmiotów, które zapowiedziały bojkot znalazły się m.in. ID, Viewpoint, The Lede Company, True Public Relations, R&C-PMK, Shelter PR, Relevant, Kovert Creative, Narrative, ImPRint, Slate PR, Independent Public Relations oraz Wolf Kasteler Public Relations.

Nacisk okazał się skuteczny. W odpowiedzi na zapowiedź bojkotu HFPA obiecała, że do końca 2021 r. rozszerzy skład organizacji do 100 członków. Według deklaracji 13 proc. tego grona będą stanowiły osoby o czarnym kolorze skóry.

Czytaj także: Dariusz Wolski nominowany do Oscara w kategorii najlepsze zdjęcia za "News of the World"

W komunikacie HFPA zaznaczyła, że zdaje sobie sprawę z nieprawidłowości, do jakich doszło w funkcjonowaniu stowarzyszenia i zapowiedziała konsekwentne prace nad zwiększeniem transparentności działania.

Według zawartych ustaleń HFPA ma czas do 6 maja br. na przedstawienie szczegółowego planu związanego ze zwiększeniem rasowej różnorodności w swoich szeregach. Jeśli do tego nie dojdzie, to sygnotariusze wspomnianego listu rozpoczną bojkotowanie HFPA, co oznacza w praktyce brak współpracy pomiędzy organizacją a znaczącą częścią amerykańskiej branży filmowej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Organizatorzy Złotych Globów z czarnoskórymi jurorami w składzie. W tle bojkot ze strony branży filmowej

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Kasi
Buhahajajjjjaaaahajahaha
odpowiedź
User
Oj tam
Ale za to pewnie w tych 87 jest z 90 procent tęczowych i górali pustynnych ... Poza tym czemu niby tylko czarnoskórych? A co z żółtymi czerwonymi arabami itd
odpowiedź
User
Oczi
Niech zamiast z złotych globów zrobią sobie czarne kulki i będzie ok wówczas też właściwe jury
odpowiedź