SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Orlen chce kupić 100 proc. akcji Ruchu. Obajtek: finalizacja oferty zależy od decyzji wierzycieli

PKN Orlen poinformował, że po zakończeniu due dilligence złożył Ruchowi ofertę finansowania z zamiarem przejęcia 100 proc. jego akcji. - Finalizacja oferty zależy od decyzji wierzycieli - stwierdził prezes Orlenu Daniel Obajtek. Warunki układu krytykuje część mniejszych wierzycieli Ruchu.

Daniel Obajtek, prezes OrlenuArticle

W komunikacie prasowym Orlen stwierdził, że zakłada restrukturyzację Ruchu. Ponadto chce wykorzystać synergie między swoim segmentem detalicznym a dotychczasowym modelem biznesowym spółki kolporterskiej.

- Ten projekt ma dla nas potencjał, zwłaszcza w kontekście wyników osiąganych przez segment detaliczny Orlenu, które potwierdzają nasze kompetencje i ambicje biznesowe w tym obszarze. Nasze analizy pokazują, że możemy mieć synergie z działalnością spółki Ruch i przy konsekwentnie realizowanym programie restrukturyzacyjnym możemy odnieść sukces. To dobra perspektywa biznesowa dla wszystkich zainteresowanych stron - komentuje Daniel Obajtek, prezes Orlenu.

- Zdajemy sobie sprawę, że spółka znajduje się obecnie w trudnym położeniu, mamy jednak plan jej rozwoju, który, pozwoli Ruchowi wyjść na prostą. Po złożeniu oferty oczekujemy na decyzje wierzycieli spółki - dodaje.

PKN Orlen w komunikacie przypomina, że w swojej strategii, zaktualizowanej w ub.r., zapowiedział m.in. rozwój oferty pozapaliwowej, także w ramach punktów sprzedaży funkcjonujących poza własnymi stacjami paliw. Zwraca też uwagę, że podobnie postępują na rynkach zagranicznych m.in. MOL i Circle-K.

Ponadto Orlen przekonuje, że jego doświadczenie i know-how w zakresie budowania relacji z klientami i sprzedaży produktów FMCG doprowadzi do poprawy efektywności działalności Ruchu. Zapewnia też, że Ruchu nadal będzie zajmował się kolportażem prasy.

Ile Orlen zainwestuje w Ruch?

O możliwości przejęcia Ruchu przez Orlen mówiło się od grudnia ub.r. W zeszłym tygodniu koncern paliwowy zakończył due dilligence spółki, czyli szczegółową analizę jej dokumentów finansowych i prawnych.

- Biorąc pod uwagę bardzo dobrze prosperujący format Stop Cafe, 1700 stacji benzynowych oraz plany utworzenia własnej logistyki, Orlen widzi potencjalną synergię z działalnością Ruchu. Powodzenie zależy jednak od determinacji wszystkich zainteresowanych stron - komentowała Joanna Zakrzewska, rzeczniczka prasowa Orlenu.

Również Miłosz Szulc, od grudnia ub.r. prezes Ruchu, liczy na to, że paliwowy koncern zainwestuje w firmę. - Taki partner jak Orlen sprawi, że będziemy w stanie szybko odbudować pozycję rynkową i w krótkim czasie generować dodatnie przepływy. Od razu będziemy mieli kapitał na zatowarowanie punktów sprzedaży, rozwój sieci, wprowadzenie nowego mixu produktowego, rozszerzenie wachlarza usług, rozwoju istniejącego już potencjału w obszarach logistyki, e-commerce, sprzedaży prasy oraz handlu detalicznego - wyliczył Szulc pod koniec marca w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.

W czwartkowym komunikacie Orlenu nie podano, ile koncern zainwestuje w Ruch. Miłosz Szulc stwierdził, że majątek firmy kolporterskiej został wyceniony przez zewnętrzną firmę na prawie 80 mln zł. Przyznał też, że Ruch nie prowadzi rozmów z żadnym innym potencjalnym inwestorem, jednocześnie nadal notuje straty operacyjne i potrzebuje zastrzyku finansowego w wysokości ok. 100-120 mln zł.

- Rozmawiamy z dostawcami, ale oni niechętnie godzą się na kredyty kupieckie, czekają na rozwój wypadków, czyli na 15 kwietnia. Jeśli głosowanie będzie na tak, łatwiej będzie im nam zaufać. Nam łatwiej będzie wychodzić do dostawców i odbudowywać ich zaufanie, bo będzie wiadomo, że spółka ma przed sobą perspektywy i poważnego inwestora - zaznaczył prezes Ruchu.

W ramach układów Ruch chce zredukować 124 mln zł zadłużenia

Od września ub.r. Ruch jest w trakcie przyspieszonego postępowania układowego, obejmującego podmioty (głównie wydawców prasowych), którym jest winny po minimum 1 mln zł. Łącznie zobowiązania kolportera wobec nich w ramach PPU wynoszą 143 mln zł i mają zostać zredukowane o 80 proc. (czyli o 114 mln zł).

W lutym br. kolporter ogłosił drugie przyspieszone postępowanie układowe, dotyczące firm, wobec których ma zobowiązania wynoszące po od 100 tys. zł do 1 mln zł. Łącznie jest to 19 mln zł, umorzona ma zostać połowa tych środków.

Pod koniec marca warunki tego drugiego postępowania skrytykował Roman Oraczewski, właściciel m.in. Oficyny Wydawniczej Press-Media (wydaje „Super Nowości”, „Ekran TV”, „Program TV”, „Ludzie Biznesu!”) i agencji marketingowej Komfort Market. W rozmowie z „Pulsem Biznesu” stwierdził, że razem z kilkoma innymi mniejszymi wierzycielami Ruchu proponuje inną koncepcję restrukturyzacji firmy: postępowanie sanacyjne, w ramach którego część zaległych zobowiązań nie zostanie umorzona, tylko przekształcona w obligacje zamienne na akcje. Oraczewski zarzucił też władzom Ruchu, że jesienią ub.r. spłacano poszczególnych wierzycieli w różnym stopniu, a spółka nadal nie jest rentowna, bo nie wprowadzono odpowiednich oszczędności.

Głosowania wierzycieli nad warunkami obu postępowań układowych zaplanowano na 15 kwietnia. Zarząd Ruchu liczy na szybkie przyjęcie obu układów. - Chcemy jak najlepiej zaspokoić naszych wierzycieli, ale to co teraz proponujemy jest w naszej ocenie szczytem możliwości. Spółka nie ma alternatywy. Nie możemy pozwolić sobie na szukanie innego inwestora przez pół roku czy dłużej. Jeśli nie układ, który proponujemy, to jedyną opcją jest upadłość spółki - stwierdził Miłosz Szulc.

Ruch z 30 proc. udziału w rynku dystrybucji prasy

W 2017 roku Ruch zanotował 1,34 mld zł wpływów, wobec 1,46 mld zł rok wcześniej, oraz 56,8 mln zł straty netto (w 2016 roku strata netto wyniosła 12,8 mln zł). Oprócz zarządzania własną siecią kiosków i saloników prasowych firma dostarcza prasę (ok. 3,7 tys. tytułów) do kilkunastu tys. innych punktów sprzedaży, m.in. małych sklepów i supermarketów (od niedawna do ponad 2 tys. sklepów Biedronka).

Na początku września ub.r. wobec Alior Banku Ruch miał 106 mln zł zobowiązań plus 57 mln zł gwarancji innych wierzytelności. Natomiast wśród wydawców największymi wierzycielami firmy kolporterskiej są Ringier Axel Springer Polska (28,7 mln zł, z czego 5 mln zł objęte gwarancjami Alior Banku), Wydawnictwo Bauer (22,8 mln zł, 10 mln zł z gwarancjami), Agora (19,4 mln zł), Edipresse Polska (9,6 mln zł, 2,5 mln zł z gwarancjami), ZPR Media (8,1 mln zł) oraz Infor Biznes i Polska Press Grupa (po 6,8 mln zł). Zobowiązania wobec innych podmiotów wynosiły natomiast 33 mln zł.

Według danych Izby Wydawców Prasy Ruch ma 29,9 proc. udziału w rynku dystrybucji prasy. Liderem jest Kolporter z 51,9 proc. udziału, a trzeci Garmond Press ma 13,1 proc.

Dołącz do dyskusji: Orlen chce kupić 100 proc. akcji Ruchu. Obajtek: finalizacja oferty zależy od decyzji wierzycieli

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tyle...
Kolejny przykład utrzymywania trupa za pieniądze podatników.
odpowiedź
User
zed
A na kasie na stacjach po 1800 na rękę. Ale to norma w narodowym socjalizmie, w którym specjalizuje się PiS.
odpowiedź
User
qq
w pewnym sensie to powrót do macierzy;-)
odpowiedź