SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zmiany w konkursie Oscarów. Wraca obowiązek kinowych premier

Amerykańska Akademia Sztuki Filmowej zapowiedziała zmiany w regulaminie Oscarów, najważniejszego konkursu w branży kinematografii. Przywrócono wymóg, zgodnie z którym filmy startujące w rywalizacji muszą mieć wcześniej swoją kinową premierę. Nowości dotyczą także limitu liczby oryginalnych utworów, które można zgłaszać w wypadku musicali.

Najnowsza gala wręczenia Oscarów odbyła się pod koniec marca 2022 r. Obraz „CODA” Sian Heder został nagrodzony statuetką dla najlepszego filmu. Jessica Chastain odebrała nagrodę dla najlepszej aktorki, a Will Smith - aktora. Polska „Sukienka” pozostałą bez nagrody. Z kolei Jane Campion otrzymała statuetkę za najlepszą reżyserię za „Psie pazury”.

Tegoroczne wręczenie Oscarów przebiegło w atmosferze skandalu, bowiem podczas gali Will Smith spoliczkował na scenie prezentera Chrisa Rocka za niewybredne komentarze pod adresem żony aktora.

Premiery kinowe obowiązkowe

W dobie pandemii Covid-19 Akademia Sztuki Filmowej, organizator Oscarów zmieniła warunki konkursu. Zniknął wówczas wymóg, aby filmy startujące w rywalizacji miały wcześniej swoją premierę w kinach. Dzięki temu o Oscary mogły się ubiegać oryginalne obrazy oferowane wyłącznie w serwisach VoD.

Teraz organizatorzy ponownie wprowadzili zmiany w regulaminie, motywując je słabnącą falą pandemii. Zapowiedziano, że po okresie kształtowanym przez Covid-19, Akademia powraca do tradycyjnego okresu kwalifikacyjnego w roku kalendarzowym i wymogu premiery kinowej. W wypadku nadchodzącego konkursu film pełnometrażowy musi mieć datę premiery kinowej między 1 stycznia., a 31 grudnia 2022 r.

Czytaj także: Netflix i Sony wstrzymują projekty z Willem Smithem

Umieszczenie filmu w Academy Screening Room - serwisie streamingowym Akademii przeznaczonym wyłącznie dla jej członków - nie będzie już stanowić metody kwalifikacji, ponieważ zdecydowana większość kin została ponownie otwarta. Akademia będzie jednak nadal stosować się do decyzji podjętej w czasie pandemii, by filmy kwalifikowały się nie tylko w okręgu Los Angeles lub Nowym Jorku, ale także w rejonie Chicago, Miami lub Atlanty. Dotyczy to zarówno ogólnych kategorii wejściowych, jak i kategorii filmów dokumentalnych i krótkometrażowych.

Zarząd Akademii zaktualizował również regulamin, który określa, w jaki sposób firmy i osoby prywatne mogą prowadzić kampanię promocyjną filmów wśród jurorów. Podczas gdy Academy Screening Room pozostanie, można teraz, pod pewnymi warunkami, wysyłać linki cyfrowe do materiałów bezpośrednio do wyborców. Jednakże streszczenia filmów nie mogą już zawierać napisów końcowych, ponieważ wytwórnie będą teraz miały możliwość umieszczania napisów końcowych w Academy Screening Room przed nominacjami.

Nowości regulaminowe dotyczą także muzyki. Akademia stwierdziła, że ponieważ musicale przeżywają swój renesans, podjęto decyzję o zakazie zgłaszania więcej niż trzech piosenek z tego samego filmu do konkursu w kategorii najlepsza piosenka oryginalna.

Akademia ogłosiła następujące terminy nadsyłania zgłoszeń w obecnym sezonie konkursu Oscarów:

  • Pełnometrażowy film dokumentalny - poniedziałek, 3 października 2022 r.
  • Międzynarodowy film fabularny - poniedziałek, 3 października 2022 r.
  • Krótkometrażowy film animowany - piątek, 14 października 2022 r.
  • Krótkometrażowy film dokumentalny - piątek, 14 października 2022 r.
  • Krótkometrażowy film akcji na żywo - piątek, 14 października 2022 r.
  • Muzyka oryginalna - wtorek, 1 listopada 2022 r.
  • Piosenka oryginalna - wtorek, 1 listopada 2022 r.
  • Pełnometrażowy film animowany - wtorek, 15 listopada 2022 r.
  • Kategorie ogólne - wtorek, 15 listopada 2022 r.

Czytaj także: Oglądalność Oscarów odbiła od dna. 15,36 mln widzów gali

Dołącz do dyskusji: Zmiany w konkursie Oscarów. Wraca obowiązek kinowych premier

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl