SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Osiem premier teatralnych jesienią w TVP1, TVP2 i TVP Kultura

Jesienią TVP1 pokaże w Teatrze Telewizji trzy premiery - „Rybkę canero”, „Damy i huzary” oraz „Ich czworo”. Premierowe przedstawienia będzie można również zobaczyć w Studiu Teatralnym Dwójki oraz TVP Kultura.

Pierwszą jesienną premierą poniedziałkowego Teatru TV w Jedynce będzie „Rybka canero” autorstwa i w reżyserii Juliusza Machulskiego. To współczesna komedia rodzinna, nawiązująca również do sensacyjnych widowisk Teatru Kobra. W obsadzie znaleźli się m.in. Jan Englert, Ewa Wiśniewska, Andrzej Zieliński, Cezary Pazura, Katarzyna Warnke, Piotr Głowacki, Dawid Ogrodnik i Maja Ostaszewska. Spektakl zostanie wyemitowany w poniedziałek 7 września o godz. 20.25.

TVP1 jesienią br. pokaże też dwie nowe inscenizacje polskiej klasyki: „Ich czworo” Gabrieli Zapolskiej w reżyserii Marcina Wrony oraz „Damy i huzary” Aleksandra Fredry w reżyserii Krystyny Jandy. W obsadzie m.in. Andrzej Grabowski, Sławomir Orzechowski, Grzegorz Małecki, Krystyna Janda, Iza Kuna i Katarzyna Gniewkowska. Premiera „Dam i huzarów” zaplanowana jest na listopad br. i będzie stanowiła wkład Teatru TV w obchody 250-lecia teatru publicznego w Polsce.

Widzowie TVP1 zobaczą jeszcze „Ich czworo” (koprodukcja TVP z NinA) w reżyserii Marcina Wrony. „Tragedia ludzi głupich w trzech aktach” to jedna z najbardziej znanych komedii Gabrieli Zapolskiej, przygotowana zostanie dla Teatru Telewizji w nowym kształcie realizacyjnym i w znakomitej obsadzie (Małgorzata Kożuchowska, Artur Żmijewski, Mariusz Ostrowski, Maja Ostaszewska, Agata Buzek, Aniela Łoniewska).

W Studiu Teatralnym Dwójki spektakle można oglądać w ostatnią niedzielę miesiąca około godz. 23.00. TVP2 pokaże premiery spektakli wyprodukowanych przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w ramach cyklu „Teatroteka”. Jesienią widzowie obejrzą spektakle takie jak „Chłopiec malowany” w reżyserii Piotra Ratajczaka (emisja 27 września) i „Cukier Stanik” w reżyserii Agaty Puszcz (25 października). W listopadzie i grudniu widzowie będą mieli okazję obejrzeć zrekonstruowane cyfrowo spektakle Tadeusza Kantora: „Umarłą klasę” (29 listopada) oraz „Wielopole, Wielopole” (27 grudnia). Na początek przyszłego roku zaplanowano premierę spektaklu „Trash story” (31 stycznia) oraz „Koronację” (28 lutego).

Jesienią TVP Kultura ponownie zaprezentuje najciekawsze spektakle ostatnich sezonów, m.in. „Obwód głowy” (29 września) transmitowany z Teatru Nowego w Poznaniu czy „Tato” Artura Pałygi (27 października), który swoją premierę miał w Teatrze Bagatela. W grudniu TVP Kultura pokaże „Mszę za miasto Arras” Andrzeja Szczypiorskiego.

We wtorki o 20.30 TVP Kultura powraca do miesięcznych przeglądów poświęconych aktorom, reżyserom i innym twórcom teatralnym. Widzowie obejrzą spektakle z udziałem m.in. Krzysztofa Globisza i Danuty Stenki.

W sezonie jesiennym kontynuowany będzie Telewizyjny Festiwal Teatrów Polski, a przedstawienia wezmą udział w plebiscycie widzów, który wyłoni najlepszy spektakl. Ogłoszenie wyników nastąpi w grudniu.

Z kolei TVP Polonia w niedzielne wieczory o godz. 21.40 pokaże polską klasykę z archiwum Teatru Telewizji, m.in. „Dziady” w inscenizacji Konrada Swinarskiego, „Kordiana” w reżyserii Jana Englerta, „Śluby panieńskie, czyli magnetyzm serca” w reżyserii Krystyny Jandy czy „Nie-Boską Komedię”, którą wyreżyserował Zygmunt Hubner. Stacja będzie też powtarzać wszystkie premierowe spektakle TVP1.

Dołącz do dyskusji: Osiem premier teatralnych jesienią w TVP1, TVP2 i TVP Kultura

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
kropka.
Pora emisji jest chora!!! O 23, poza piątkiem i sobotą, zarówno ludzie pracujący, jak i ucząca się młodzież, po prostu idą spać, więc to wyłącznie dla cierpiących na bezsenność, czyli zarówno misję, jak i spore pieniądze, wyrzucane są w błoto! A co poleci w prime-time, czyli 20-22??? To mamy jasny przekaz, gdzie władze tej ponoć publicznej tv mają widza - w głębokim poważaniu!
A p. Wrona od kiedy zna się na teatrze? Jego ratowników w górach nie dało się oglądać, ale to pewnie najmniej ważne na Woro?
odpowiedź
User
chm
Milo, ze telewizja nie zapomniala o teatrze -teatrze w pełni tego słowa znaczeniu. Choć w ostatnich latach teatru ,zwłaszcza bardziej tradycyjnego, np.dramatycznego nie jest wiele... Dziwi,że telewizja nie rejestruje (!!) dziś spektakli, a tyle znakomitych sztuk wystawianych jest w Polsce, w stolicy. Podobnie jest z muzyką poważną, która dla telewizji prawie nie istnieje. Nikła ilość programów z gałęzi historii sztuki. mówiąc już np. o jazzie albo piosence aktorskiej. Wszystko scedowano do stacji tematycznej, w której kultury niezbyt wiele.
odpowiedź
User
rybka canero to tragedia
Bardzo żałuję, ale ta sztuka była żałosnym zlepkiem niby nowoczesnego żargonu, bardzo sztucznych i zupełnie nieprzekonywujących wątków, plastikowych postaci, w które nawet odgrywający je, skądinąd świetni aktorzy, nie byli w stanie uwierzyć. W efekcie mnożenia absurdów wyszła jakaś parodia, tylko bardziej żałosna, z kompletnym brakiem pomysłu na zakończenie, i to już było raczej żałosne, niż śmieszne. Może lepiej, żeby pan Machulski jednak pozostał przy filmach, zamiast tak dziwacznych eksperymentów? Jeżeli teatr tv jest tak kosztowną zabawką, może jednak powinni się nim zająć teatrolodzy? A tu albo pan reżyser się pobawi, bo jeszcze teatru nie próbował, albo wyciąga się ramotki, obrzydzone do cna szkolnymi lekturami. Nie lepiej z archiwum wyjąć, wyjdzie taniej? A emisja w porze duchów, oglądalność żadna, więc nikt się nie przyczepi, można iść do kasy po niemałe honoraria.
odpowiedź