SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Osłabienie złotego wpłynie negatywnie na Orlen, Lotos i PGNiG

Analitycy DI BRE uważają, że obserwowane obecnie wyraźne osłabienie złotego względem EUR (4,30) i USD (3,11) w przypadku utrzymania się tych poziomów będzie bezpośrednio, ale w różnym stopniu, wpływać na wyniki polskich spółek paliwowych w najbliższych kwartałach.

Osłabienie złotego wpłynie negatywnie na Orlen, Lotos i PGNiG

„Zwracamy uwagę, że Orlen i Lotos zanotują co prawda wysokie koszty finansowe (przeszacowanie kredytów walutowych oraz zobowiązań za ropę), ale jako eksporterzy netto (marże kwotowane w USD) wzrost kursu dolara w średnim terminie odczują pozytywnie na przepływach pieniężnych i wyniku operacyjnym" – czytamy w komentarzu.

Z punktu widzenia PGNiG utrzymanie się tych tendencji na rynku walutowym przy założeniu restrykcyjnej polityki URE i braku mocniejszej korekty notowań ropy naftowej będzie oznaczało realne straty gotówkowe poprzez zwiększoną ujemną marżę w segmencie obrotu.

„W tym kontekście choć wzrost kursu walut obcych wygeneruje straty finansowe we wszystkich trzech koncernach, to fundamentalnie (ujęcie gotówkowe) w gorszej sytuacji jest spółka gazowa. Rynek może być także zaniepokojony mocnym wzrostem długu netto w Lotosie ze względu na relatywnie słabszy bilans tej spółki w porównaniu z Orlenem" – podsumowuje DI BRE.

Analitycy nie zmienili jednak swoich rekomendacji – pozostawili „trzymaj" dla Lotosu z ceną docelową 27,4 zł, „trzymaj" dla PGNiG z ceną docelową 4,29 zł i „akumuluj" dla Orlenu z cena docelową 41,6 zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Osłabienie złotego wpłynie negatywnie na Orlen, Lotos i PGNiG

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl